"Najlepša hvala za zaupanje. Hvala protikandidatoma v tekmi, ki se je odvijala. Verjamem, da je bila to športna odločitev. Stojim za svojim programom in svojo listo," je takoj po izvolitvi dejal Gabrovec, ki je za podpredsednike OKS predlagal Janeza Sodržnika, Iztok Čopa in Tomaža Barado. "Bogdan, želim ti dobro delo, po športnem boju čestitke in veliko medalj slovenskim športnikom v tvojem mandatu. Srečno, OKS," je čestital Janković.
Poleg Gabrovca so bili v najožje vodstvo, za podpredsednike OKS izvoljeni Janez Sodržnik (Ljubljanska regija, 97 glasov), Iztok Čop (Veslaška zveza Slovenije, 120 glasov) in Tomaž Barada (Taekwondo zveza Slovenije, 108 glasov).
Za člane IO je bilo 53 kandidatov, izvoljeni pa so bili Gregor Benčina in Ivan Levak (individualni letni olimpijski športi), Tjaša Andree Prosenc (individualni zimski olimpijski športi), Metod Ropret, Matej Erjavec, Branko Florjanič in Rok Vehovec (kolektivni olimpijski športi), Bojan Rotovnik in Milan Žvan (neolimpijski športi), Tomo Tiringer, Branko Žnidarič in Miran Kos (lokalne športne zveze), Dejan Crnek (šport za vse), Martina Ratej (predstavnica olimpijskih športov), Miroslav Cerar (individualni ustanovitelj OKS), Damjan Lazar (športna zveza, ki skrbi za invalide) in Vojka Ravbar (predstavnica sponzorjev).
Zapleti že v uvodu
Volilna skupščina se sicer ni začela po načrtih. Marjan Batagelj, kandidat za podpredsednika na listi Andraža Vehovarja, je namreč vrnil glasovnico in umaknil svojo kandidaturo. Vehovar je takoj zahteval polurni premor, v katerem so nesporazum rešili. Batagelj je na skupščini kot delegat ragbi zveze, ta pa se je danes odločila, da delegata zamenja. Po krajšem premoru se je Vehovar odločil, da Batagelj ostaja na njegovi listi, tako da se je lahko volilna skupščina nadaljevala.
Janković se je najprej zahvalil Janezu Kocijančiču za 23 let dela, nato pa je nadaljeval: "Zagotovil bom nove sponzorje v slovenskem športu. Zame šport pomeni izjemno dobro blagovno znamko, magnet za mlade, ki se bodo začeli ukvarjati s športom. Šport pa vpliva tudi na povečanje gospodarske rasti, kar kažejo zadnja velika tekmovanja pri nas in med drugim polni hoteli. Potrebujemo tudi spremembo zakonodaje, tudi kategorizacije športa. V dogovoru z državo moramo doseči, da se bo del dobička gospodarskih družb namenil neposredno športu, kulturi ali sociali. Zavzemam se za prodajo piva na športnih prireditvah kot povsod na tujem. Otroci iz socialno šibkih družin pa morajo biti oproščeni vseh plačil za ukvarjanje s športom."
Vehovar je bil vidno pretresen. "Razumem Batagelja, zakaj je odšel, toda ne bom se predal. Vem, kako je stati na startu olimpijskih iger. To je eden najbolj osamljenih občutkov človeka. Tako se počutim tudi danes," je dejal Vehovar in nadaljeval: "Vsak član moje ekipe na svojem področju seže dlje od mene. Prepričan sem, da nihče ne more razumeti vrhunskega športa bolj kot nekdanji kolesar Andrej Hauptman. Rafko Križman, neutrudni športni delavec in nekdanji športnik, ki je bil ob osamosvojitvi Slovenije poveljnik bataljona na Medvedjeku. Batagelj je vrhunski poslovnež, ki je uspel z delom, kar je ena od vrednot, ki jih šport v naslednjih letih potrebuje. Začeli smo s sloganom šport športnikom, kar pa ni dovolj, saj je potrebno vključiti tudi otroke in rekreacijo, ki je v zadnjem času v razcvetu. Pa tudi ohraniti vitalnost starostnikov in invalidov, ki imajo tudi vrhunski šport. Poslanstvo športa je ustvarjanje dobrih ljudi, prenašanje ljubezni do športa na naslednje generacije ne le v družini, ampak tudi v izobraževalnem procesu. V šport moramo vrniti prostovoljstvo, ki je v zadnjih letih poniknil."
Tomaž Jontes (Telekom Slovenije) je pred glasovanjem sporočil, da ne bo oddal glasu. "Smo dolgoletni partnerji OKS, podpiramo pa tudi številna športna društva, klube, zveze in prireditve. Telekom Slovenije na volitvah ne bo sodeloval, bomo pa sodelovali pri ostalih točkah. Naše stališče pa naj se javno sporoči in uvrsti v poročil o skupščini," je obrazložil Jontes.
Kocijančiču naziv častnega predsednika OKS
Janezu Kocijančiču, ki je bil na čelu slovenskega olimpijskega gibanja več kot 23 let, so na redni skupščini Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), ta je potekala tik pred volilno, podelili naziv častnega predsednika OKS.
"Ko te dni berem in poslušam vse te prijazne ocene, se sprašujem, če sem to res jaz. Te ocene si gotovo ne zaslužim sam. Uspešen projekt slovenskega olimpizma je plod ekipnega duha in dela. Delali smo skupaj, za skupne cilje v dobrobit slovenskega športa, slovenske države in naroda. Moja iskrena želja je, da z isto skupno energijo sodelujete tudi z novim predsednikom OKS. Le tako je mogoče uspevati v športu in drugih področjih doma in v mednarodnem merilu. Če me bo kdo potreboval, bom pomagal tudi v prihodnje," je v zahvali svojo bogato kariero na čelu OKS sklenil Kocijančič.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.