David Howman, direktor Mednarodne protidopinške agencije (Wada), pa je dejal, da so obsodbe ogromen korak naprej v boju proti dopingu: "S športnimi krvnimi potnimi listi smo sedaj pokazali, da smo lahko kos zakonskim in znanstvenim izzivom. Ta odločitev bo vsem športnikom poslala sporočilo, ki poskušajo na kakršen koli način goljufati. Upam, da se zavedajo, da jih zdaj lahko dobimo." V skupini petih kolesarjev, pri katerih so se pojavile nepravilnosti v zvezi s krvnimi potnimi listi, so poleg Pellizottija še Pietro Caucchioli, Francesco De Bonis, Jesus Rosendo Prada in slovenski kolesar Tadej Valjavec. Cauchiollija je suspendiral že CONI, dveletno prepoved pa mu je tako kot Pellizottiju naložil še CAS. UCI pa je pozval slovenski oddelek za boj proti dopingu pri Olimpijskem komiteju Slovenije, da poda mnenje glede primera Valjavec, ki je tudi med obtoženimi. CAS pa v teh dneh pripravlja še dve obsodbi v primeru krvnih potnih listov. Projekt krvnih potnih listov sta skupaj ustanovila UCI in Wada leta 2008, vključili pa so približno 850 poklicnih kolesarjev, ki so pod drobnogledom znanstvenikov v laboratorijih Wade. UCI letno nameni šest milijonov evrov za projekt, ki bi ga lahko v bližnji prihodnosti uporabljali še v drugih športnih zvezah.
Drugi športi
Kakšna usoda čaka Valjavca?
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.J./STA
Komentarji
0
Mednarodno arbitražno razsodišče za šport v Lozani je italijanskega kolesarja Franca Pellizottija spoznalo za krivega in ga kaznovalo s prepovedjo nastopanja za dve leti. Italijana so kaznovali zaradi nepravilnosti v krvnem potnem listu, ki jih je Mednarodna kolesarska zveza uvedla leta 2008.
Franco Pellizotti je veljal za enega izmed favoritov lanske kolesarske dirke po Italiji, le nekaj dni pred začetkom tritedenske preizkušnje pa ga je njegovo moštvo Liquigas suspendiralo, kajti UCI jim je sporočil, da preučujejo njegov primer domnevne zlorabe krvnega dopinga. Primer je bil nato predan Italijanskemu protidopinškemu sodišču, ki je sprva predlagalo dveletno prepoved nastopanja, nato pa Pellizottija zaradi pomanjkanja dokazov oprostilo. Italijan se je pritožil na CAS, ki pa ga je zdaj obtožil in kaznoval. Pellizotti je zaradi kazni ostal brez vseh rezultatov od maja 2009. To pomeni, da je ostal brez tretjega mesta na Giro d'Italia iz leta 2009 in naslova najboljšega gorskega kolesarja iz Tour de France 2009, 33-letni kolesar pa bo moral UCI plačati denarno kazen 115 tisoč evrov. Pellizottija je Italijansko protidopinško sodišče (Coni) oprostilo obtožb oktobra lani, zaradi česar se je UCI pritožil na sodišče v Lozani, ki pa je zdaj obtožilo in kaznovalo 33-letnega Pellizottija, ista kazen pa je doletela še njegovega rojaka Pietra Caucchiolija. "Vedno smo bili prepričani v kvaliteto našega protidopinškega programa. Oba primera sta pomembna za samo kolesarstvo, biološke potne liste in šport," je v kratki izjavi dejal predstavnik za javnost Mednarodne kolesarske zveze Enrico Carpani.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.