
Dvainštiridesetletna Helena Javornik, ki je lastnica vseh slovenskih rekordov na dolgih progah (od 3000 m do maratona), je prebrala sporočilo za javnost, ki so ga pripravili njeni pravni zastopniki, v katerem so oporekali odločitvi CAS, nato pa je dodala tudi svoje mnenje: "Zelo sem razočarana, saj sem ves čas verjela, da bo zmagala pravica. V podzavesti še vedno slišim stavek, ki ga je v pogovoru na televiziji izjavil slovenski pravosodni minister Aleš Zalar: Ko spregovori denar, pravica obmolkne. Zdaj vidim, da je to res. Še vedno vztrajam, da nisem kriva in da v karieri nisem jemala nedovoljenih poživil in sem ponosna na vse rezultate, ki sem jih dosegla v 20-letni karieri."

"Zoper CAS je možna tožba pred zveznim švicarskim sodiščem, možnost uspeha pa trenutno še preučujemo. V tem primeru bo šel primer znova na CAS, vendar pred arbitražo v drugačni sestavi. Prepričana sem, da bom šla do konca in bom uporabila vsa možna pravna sredstva. Mednarodna protidopinška agencija (WADA) je kršila vsa osnovne človekove pravice. Bili so že primeru, ko so se športniki obrnili na civilna sodišča in je CAS izgubil tožbe. Taki postopki pa so zelo dolgi. Še vedno normalno treniram, 11. junija naslednje leto pa lahko znova nastopam ne glede na razplet primera," je napovedala Javornikova in dodala: "Športniki smo v dopinških primerih vedno v podrejenem položaju, moramo spoštovati roke in pravila, druga stran pa ne. Arbiter, ki je v mojem primeru zastopal CAS, je v drugih primerih zastopal v obrambi tudi Mednarodno biatlonsko zvezo, kar na civilnih sodiščih ni možno." Medtem ko bo Javornikova verjetno nadaljevala s svojim bojem, pa je primer za Atletsko zvezo Slovenije (AZS) zaključen.
"AZS ne tolerira jemanja prepovedanih poživil. Vsem našim atletom nudimo možnost pravno-formalne pomoči in tako je bilo tudi v primeru Javornikove, Obenem tudi spoštujemo razsodbo CAS, zato je s tem za AZS ta primer zaključen," je pojasnil direktor AZS Boris Mikuž. Borut Podgornik, mož in trener Javornikove, je povedal doslej javnosti neznano zgodbo sodelovanja z avstrijsko maratonko Evo Mario Gradwohl, življenjsko partnerico Walterja Mayerja. Slednjega je Avstrijska smučarska zveza (OeSV) 16. julija 2007 izključila iz svoje organizacije, ker je bil med četverico odgovornih za dopinški škandal, ki je izbruhnil na zimskih olimpijskih igrah leta 2006 v Torinu. Na športnih prizoriščih zaradi zlorabe prepovedanih poživil do konca življenja ne bo smel več delovati v Mednarodni smučarski zvezi (FIS). "Oba sta se nama pridružila pred dvema letoma štiri tedne na treningu na Portugalskem, kar sem pozneje obžaloval. Sprva sem bil vesel sodelovanja, saj je Javornikova v vsej karieri večinoma trenirala sama in ni imela primerjav. Po 9. marcu 2008, ko so bile domnevno pozitivne tri atletinje, Gradwohlova, Javornikova in in Avstrijka Susanne Pumper, pa je bilo vse drugače. Mayer me je teden dni pred javno objavljenimi testi poklical in dejal, da so vsi trije pozitivni, nato pa so bili rezultati testov Gradwohlove izrezani," je dejal Podgornik in v nadaljevanju nekoliko podrobneje opisal domnevno manipuliranje Mayerja z vzorci. Podgornik je dajal, da tega niso predstavili na CAS. Javornikova je bila že suspendirana zaradi domnevnega dopinga, vendar je bila oproščena 2. decembra leta 2006. "Gotovo je na primer, ki ga je CAS končal 13. marca, vplival tudi primer izpred treh let," je menil Podgornik.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.