Samo dan po tem, ko je ameriška protidopinška agencija (Usada) izničila vse dosežke kolesarja Lancea Armstronga, njegova fundacija za borbo proti raku, imenovana Livestrong, ustvarja neverjetno rast donacij. V četrtek so na tekoči račun le-te donatorji vplačali vsega 3200 ameriških dolarjev, v petek, po tem ko je že "posredovala" Usada, pa je število donatorjev močno poskočilo. Nakazali so kar 78 tisočakov. Število donatorjev se je povečalo za devetkrat, saj jih je bilo v četrtek 45, v petek pa kar 411.
Armstrongu so podporo izkazali tudi dirkaški asi, kot so Filippo Simoni, Johan Bruyneel in Alberto Contador, ki je leta 2010 zaradi zlorabe prepovedanih poživil ostal brez zmage na dirki Po Franciji.
Ullricha morebitne zmage ne zanimajo
Po odločitvi ameriške protidopinške agencije so se pojavila ugibanja, kaj bodo storili odgovorni glede uradnega vrstnega reda na tej dirki v letih, ko je zmagal Armstrong. V Nemčiji pa nekdanji kolesar Jan Ullrich, ki je kariero končal že pred leti, a je letos naknadno dobil formalno dveletno prepoved nastopanja zaradi dopinških prekrškov, že sporočil, da ga zmagovanje za zeleno mizo ne zanima. "Ne nameravam se kititi s tujim perjem. Takrat je bil Lance pač boljši in to sem sprejel - tako takrat kot danes," je o tej temi dejal Ullrich, ki je na dirki zmagal leta 1997.
Landis vrača denar
Armstrongov nekdanji kolesarski tekmec Floyd Landis je naredil nov korak pri čiščenju svoje dopinške preteklosti. Na poravnavi se je strinjal, da bo plačal svojim navijačem skoraj pol milijona dolarjev, ki so mu jih ti podarili, ko je še trdil, da ni jemal poživil. Ker se je 36-letni Landis strinjal s pogoji na poravnavi, mu ne bo treba pred sodnika, privržencem pa bo moral vrniti 478.000 dolarjev. Po odvzemu zmage na Touru je namreč ustanovil fundacijo, v katero so se stekala sredstva 1765 navijačev. V zadnjih letih je Landis postal pravi dopinški spreobrnjenec in je po priznanju, da si je na ta način pomagal sam, povedal tudi, da so podobno počeli številni drugi kolesarji. Največ osti je namenil nekdanjemu tekmecu Armstrongu, ki nikoli ni priznal, da bi posegal po prepovedanih sredstvih, Landis pa trdi, da je bil prav Armstrong pobudnik nečednega početja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.