Garnbretova je Sloveniji priborila tretjo zlato kolajno na igrah v Tokiu. Po zlatih kolajnah Primoža Rogliča v vožnji na čas cestnega kolesarstva in Benjamina Savška v kanuju v slalomu na divjih vodah. Gre za peto odličje odprave iz dežele na sončni strani Alp pod petimi krogi v Tokiu. "Ne morem povedati, kakšen pritisk se mi je odvalil od srca. V hitrostnem plezanju sem dobro začela, nadaljevala odlično v balvanih. Na koncu pa sem si za težavnost rekla, naj naredim najboljše," je v prvi izjavi za RTV Slovenija dejala mlada Korošica.
Na vprašanje, kaj je naredilo razliko do drugega mesta, je izpostavila prvi boj za uvrstitev med petim in osmim mestom v hitrosti, sicer njeno najšibkejšo disciplino, ko se je po zdrsu uspela zbrati in prehiteti tekmico. "Zlato sem osvojila v hitrosti, ko sem v prvem dvoboju za 5. do 8. mesto premagala Američanko Brooke Raboutou za peto mesto. To mi je dalo možnost za zlato."
Proti specialistki ni imela možnosti, a premagala je ostale
Razplet kvalifikacij je določil, da se je morala Janja Garnbret že v prvem krogu hitrostnega plezanja pomeriti s specialistko za to disciplino, Francozinjo Anouck Jaubert. Slovenki pričakovano ni uspelo presenetiti, zato sta jo čakala boja za razvrstitev od petega do osmega mesta.
V drugem krogu je uspešno ugnala Američanko Brooke Raboutou, v tretjem pa še Avstrijko Jessico Pilz, tako da je bila po prvi disciplini na petem mestu. Glede na pričakovanja pred začetkom hitrosti je bil to zagotovo dober začetek finalne preizkušnje. Obenem je s časom 7,81 postavila nov osebni in državni rekord. V finalu hitrosti smo sicer pričakovano spremljali dvoboj dveh specialistk. Z Jaubertovo se je udarila Poljakinja Aleksandra Miroslaw, ki je za zmago postavila nov svetovni rekord s časom 6,84. V obračunu za tretje mesto je Miho Nonaka ugnala Akijo Noguči.
Odličen uvod Garnbretove v balvanih
Olimpijska kombinacija se je nadaljevala s preizkušnjo v balvanih. Kot prva jo je začela novopečena svetovna rekorderka v hitrosti Miroslawova, ki pa ni imela pravih možnosti in je slabo minuto do izteka časa predčasno zaključila svoj poskus. Presenetljivo ni do polovice uspelo priplezati Japonki Nonaki, pa tudi Korejki Chae-Hyun Seo.
S prvim balvanom pa so imele težave tudi vse ostale najboljše. Le Raboutoujevi je uspelo priti skoraj do konca, z eno roko je že prijela najvišji oprimek, a ji je nato po veliki smoli spodrsnilo, tako da je ostala pri polovičnem izkupičku. Nato pa je na sceno stopila Janja Garnbret. Kot edini ji je do bonus oprimka uspelo priti v prvem poskusu. Nato je trikrat padla, v četrto pa ji je le uspelo razvozlati celotno steno za sijajen uvod v balvansko disciplino.
Tudi pri drugem balvanu smo videli podoben razplet. Vseh sedem plezalk na začetku je bilo neuspešnih, Garnbretovi pa je zahtevno kombinacijo uspelo razvozlati že v prvem poskusu, s čimer si je predčasno zagotovila zmago v drugi od treh disciplin. Pri zadnjem balvanu se ji tako ni bilo treba naprezati. Poskušala je dvakrat. V prvo je prišla do bonus oprimka, v drugo pa ji ni uspelo narediti še koraka naprej. To je bil zanjo šele peti balvan v zgodovini, ki ji ga ni uspelo preplezati.
Pred težavnostjo je tako vodila z zmnožkom 5, Miroslawova je bila zaradi zmage v hitrosti pri 8, a brez realnih možnosti za kolajne. Na tretjem mestu je bila Miho Nonaka (zmnožek 9), ki pa je kljub zaostanku imela vse v svojih rokah. Če bi ji uspelo slaviti v zadnji disciplini, bi bila zlata kolajna njena.
V težavnosti, finalu tega finala, se je odvila prava drama. Južna Korejka Seo, zadnja na startu je namreč osvojila višino 35+ ter zaostala zgolj za Garnbretovo. Vendar ni posegla več v končno razvrstitev. Tudi Avstrijka Jessica Pilz, ki je osvojila višino 34+ in je težavnost končala na tretjem mestu, ni mogla na stopničke. Končali sta na repu finalistk. "Ne morem povedati, kakšen pritisk se mi je odvalil od srca. V hitrostnem plezanju sem dobro začela, nadaljevala odlično v balvanih. Na koncu pa sem si za težavnost rekla, da naj naredim najboljše," je v prvi izjavi po zmagi za RTV Slovenija dejala mlada Korošica.
Vprašljiv format tekmovanja
Kombinacija hitrosti, balvanov in težavnosti poteka na olimpijskih igrah v tem formatu prvič in zadnjič. V Parizu bosta leta 2024 na sporedu dve disciplini športnega plezanja za kolajne, hitrostno plezanje bo ločeno od nove, posebej za olimpijske igre prirejene kombinirane discipline, duatlona balvani-težavnost.
Druga slovenska predstavnica, Mia Krampl, se ni uvrstila v finale. Tekmovanje je končala na 18. mestu.
KOMENTARJI (533)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.