Preiskava ameriške protidopinške komisije (USADA) je po dveh letih dobila epilog. Ugled Lancea Armstronga, ki je veljal za enega največjih športnikov vseh časov, se je čez noč sesul v prah, Američan pa se je soočil z neizbežnim in v prvem delu enega izmed najbolj pričakovanih intervjujev svoje grehe priznal Oprah Winfrey. "Da,'' je preprosto priznal Armstrong, da je ob vseh svojih sedmih zaporednih zmagah na dirki po Franciji jemal nedovoljena poživila in dodal: "Ko pogledam celoten primer, vidim, da je bilo vse skupaj ena velika laž, ki sem jo ponovil neštetokrat. Medtem ko sem živel s procesom, sem vseskozi vedel, kakšna je resnica. Tisto, kar sem govoril, ni bilo resnično in zdaj je vse skupaj preteklost.''
V drugem delu intervjuja s kraljico ameriških src je oče petih otrok pokazal veliko več čustev in komaj zadrževal solze. "Nekega dne sem videl svojega sina, ki me vneto brani: 'To ni res. Kar govorite o mojemu očetu ni resnica,' je dejal in takrat sem spoznal, da moram z resnico priti na dan. Luke me nikoli ni vprašal, če je res. Zaupal mi je," je priznal Armstrong in dodal, da je posledice afere začela čutiti tudi njegova mati.
Armstrong je kmalu po izbruhu afere prekinil vse vezi z dobrodelno fundacijo za boj proti raku Lance Armstrong Foundation, ki jo je ustanovil leta 1997. Američan je tako zapustil tudi upravni odbor fundacije, potem ko je odstopil kot njen predsednik. V želji po zmanjšanju škode je ukrepala tudi fundacija in se preimenovala v Livestrong. "Zahtevali so, da odstopim. Počutil sem se ponižanega. Fundacija je bila moj šesti otrok. Vendar je bilo to najbolje v dobrobit organizacije," je povedal Armstrong, v nadaljevanju pa se opravičil vsem podpornikom fundacije, ki so verjeli v njegovo nedolžnost: "Razumem vašo jezo, občutek prevaranosti. Vsa ta leta ste me podpirali in mi verjeli, jaz pa sem vam lagal. Žal mi je. Storil bom vse, da se vam oddolžim."
Predsednik ameriške protidopinške agencije (USADA) Travis Tygart, ki je sprožila postopke proti Armstrongu , je pozdravil Američanovo priznanje, vendar pa meni, da bo moral narediti še veliko več. Če bo želel, da mu umaknejo dosmrtno prepoved delovanja v kolesarstvu, bo moral pričati pod prisego.
Armstrongu so vse dosežene rezultate po 1. avgustu 1998 črtali, nazadnje so mu odvzeli še olimpijski bron iz Sydneyja. Čakajo pa ga še številne tožbe.
Kritike na račun Armstronga
Nastop v zelo gledani in težko pričakovani televizijski oddaji, je po mnenju direktorja dirke po Franciji Christiana Prudhomma skrbno načrtovan marketinški manever. Kot pravi Francoz, Američan bistva sploh ni razkril. "Moramo zvedeti več o programu dopinga. Priti moramo do bistva stvari, tudi zato, da se kaj takega ne bi ponovilo. Mi smo že dolgo opozarjali, da tekmovalec sam ne more izvesti tako zahtevne goljufije. Zato ne smemo prsta uperiti samo na kolesarje," je bil oster Prudhomme.
Podobnega mnenja je tudi prvi mož Svetovne protidopinške agencije (Wada) John Fahey, ki pravi, da Armstrong v svoji televizijski izpovedi ni povedal nič novega in da bi moral vse nečednosti razkriti pred pristojnim sodiščem, na katerem bi bil tudi prisiljen izdati imena vseh vpletenih kolesarjev, funkcionarjev ter dobaviteljev prepovedanih snovi.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.