Drugi športi

Valter Bonča: Zmaga na OI se v kolesarstvu lahko primerja z rumeno majico

Idrija, 12. 07. 2021 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Jakob Batič
Komentarji
12

Valterju Bonči je leta 1992 v Barceloni pripadla čast, da je kot prvi kolesar zastopal Slovenijo na cestni olimpijski dirki. Po igrah se je pridružil ekipi Jolly Componibili in bil tisti čas sploh edini slovenski profesionalec. V karieri je dvakrat nastopil na Giru, zmagal na dirki po Sloveniji in bil državni prvak tako na cestni preizkušnji kot v kronometru. V kolesarstvu je ostal tudi po koncu športne kariere; z njim smo se pogovarjali v Idriji, kjer vodi Kolesarski center Bonča. 53-letnik priznava, da so bili uspehi Rogliča, Pogačarja in ostalih za njegovo generacijo nepredstavljivi. Žal mu je, da se mu je nastop v Barceloni ponesrečil, a upa, da bomo v Tokiu le dočakali prvo kolesarsko medaljo. Zmago na OI pa je postavil ob bok osvojitvi rumene majice.

Bonča je imel pred OI v Barceloni velika pričakovanja, a se nato ni izšlo po njegovih željah. V cilj je pripeljal v času četrtouvrščenega.
Bonča je imel pred OI v Barceloni velika pričakovanja, a se nato ni izšlo po njegovih željah. V cilj je pripeljal v času četrtouvrščenega. FOTO: 24ur.com

Bonča se je pri 20 letih uvrstil v reprezentanco Jugoslavije za OI v Seulu. V posamični preizkušnji je bil 78., v ekipnem kronometru pa 15. Štiri leta kasneje je postal sploh prvi državni prvak v samostojni Sloveniji, v Barceloni pa se je moral zadovoljiti s 35. mestom. Po igrah je prestopil v italijansko moštvo Jolly Componibili in bil šele četrti slovenski profesionalec v zgodovini. V letih 1989 in 1992 je zmagal na dirki po Avstriji, leta 1995 pa je bil najboljši na dirki po Sloveniji. Vmes je dvakrat nastopil na dirki po Italiji. Prvič je končal na skupno 35. mestu, drugič pa je odstopil. Kariero je končal v kranjski Savi leta 2006. 

Na začetku devetdesetih ste bili edini profesionalni kolesar pri nas. Ste si kdaj predstavljali, da bo Slovenija čez 30 let ena od kolesarskih velesil?

Če bi kdo takrat to rekel na glas, bi se mu vsi smejali. Še pred petimi leti si tega nihče ni upal povedati na glas, čeprav smo imeli nekaj vrhunskih kolesarjev in rezultatov. Možno je bilo, ampak je bilo treba narediti preskok. Že v mojih časih smo bili sposobni tega, ampak nismo znali. Do dirkanja nismo imeli pravega pristopa, tudi trenirali nismo pravilno. 

Bili ste prvi predstavnik samostojne Slovenije na cestni dirki na OI. Ste to doživeli kot posebno čast? 

Takrat o tem nisem niti razmišljal, ker je bil moj glavni cilj na OI priti do medalje. Bil sem dovolj dober, v pripravljalnih dirkah sem se vedno uvrščal med prvih pet. Tudi na olimpijadi sem bil do zadnjega kroga v igri za medaljo. 

Kaj je šlo narobe?

V Barcelono sem šel sam, brez ekipe. Danes vsi vedo, da kolesarstvo ni posamični šport. Sam na največjih dirkah nimaš kaj iskati. Na Touru se lepo vidi, kako vsa ekipa dela za enega kolesarja. 

Na olimpijskih igrah ste nastopili tudi štiri leta prej, v Seulu. Kako bi primerjali oba nastopa, sploh glede na to, da ste zastopali dve različni državi?

V Seulu sem šel na start in se tam tresel, kot da bi me nekdo vrgel v prepad. Imel sem hudo tremo. Bil sem premlad, da bi lahko kaj naredil. V Barcelono pa sem šel po medaljo, čeprav tega na glas nisem govoril. 

Kolesarstvo v Jugoslaviji ni sodilo med najbolj priljubljene športe. Je tedaj veljalo za "slovenski" šport kot denimo smučanje?

Niti ne. Predvsem v Srbiji je bilo kar nekaj klubov in dobrih kolesarjev, Radiša Čubrić in Bruno Bulić, recimo, ki sta se kasneje preizkusila tudi med profesionalci. Res pa je, da je bilo največ slovenskih ekip. In tudi med kolesarji nas je bilo v tistem času največ. 

Valter Bonča pred svojim kolesarskim centrom v Idriji.
Valter Bonča pred svojim kolesarskim centrom v Idriji. FOTO: 24ur.com

Od klasik ste leta 1994 prevozili dirko MilanoSan Remo. Se lahko "spomeniške dirke" primerjajo s preizkušnjo na olimpijskih igrah? 

Mislim, da ne. Olimpijska dirka je ena v štirih letih, drugih klasik pa je več. Tega se ne da primerjati. Tudi zato, ker na klasikah voziš v dresu kluba, na OI pa v dresu reprezentance. To ni isti občutek. Na olimpijado se pripravljaš vsaj eno leto, o klasikah pa ne razmišljaš toliko. Danes si na eni, naslednji dan na drugi. 

S čim pa bi lahko v kolesarskem svetu primerjali olimpijsko dirko? 

Zmaga na olimpijskih igrah se lahko primerja z zmago na Touru. A ne etapno, ampak v skupnem seštevku. 

Trenutno je najboljša slovenska uvrstitev na cestni olimpijski dirki peto mesto Andreja Hauptmana iz leta 2004. Bomo letos priča izboljšanju? 

Če pogledamo trenutne kolesarje, lahko rečemo, da je pričakovana medalja. Je pa, kot sem rekel, le en dan in ena dirka. Tisti dan bodo morali biti vsi pripravljeni. Ustreza nam, da je trasa zahtevna. Tadej Pogačar, Primož Roglič, Matej Mohorič – to so kolesarji, ki lahko vsi tudi zmagajo. 

Trasa dirke na Japonskem je zelo hribovita. Kolesarje čaka 234 kilometrov, vzpenjali se bodo za skoraj pet tisoč višinskih metrov. Po napovedih bi to našim asom moralo ustrezati. Se strinjate? Kakšna je vaša napoved?

Mislim, da ja. Na začetku lahko pričakujemo skupine ubežnikov, ki bi lahko imeli tudi po štiri ali pet minut prednosti. Začetek se zdi ravninski, a to ne velja povsem. Ti "klančki" so lahko še težji kot tisti običajni, ker ti ne dovolijo počitka. Pot gre vedno gor in dol. Nato bi se prednost ubežnikov morala začeti zmanjševati. Odločitev pa bi lahko dobili med zadnjim vzponom ali nato med spustom. 

Profil olimpijske cestne dirke, ki bo na sporedu 24. julija.
Profil olimpijske cestne dirke, ki bo na sporedu 24. julija. FOTO: olympics.com

Nekdanji kolesar Charly Wegelius je v knjigi Domestique pisal o tem, kako je italijanska ekipa, za katero je tedaj nastopal, od njega zahtevala, da na svetovnem prvenstvu pomaga Italijanom, čeprav je bil Britanec. Se je to dogajalo tudi v vaši karieri?

O tem se v karavani ne govori. Če si na startu s klubskim kolegom iz druge države, si seveda še vedno njegov nasprotnik, a ne boš dirkal proti njemu. To se je meni zgodilo v Barceloni. Takrat sem nastopal v Avstriji in ves čas sem bil z avstrijsko reprezentanco. Skupaj s še dvema njihovima kolesarjema smo dirkali za isti klub, tako da smo si vso dirko pomagali – kolikor se je pač dalo, ker se ne moreš kar podrediti nekomu iz druge reprezentance.

Kako prav ti lahko pridejo klubska zavezništva na reprezentančnih dirkah? Bi lahko Tadej Pogačar in Primož Roglič na ta račun dobila še kaj dodatne pomoči?

Mimo tega se ne da iti. V ključnih situacijah potem ni več milosti. Če sta "ena na ena", je druga zgodba. Če pa je skupina, si bodo klubski tovariši pomagali med seboj. 

Se bodo v reprezentanci že vnaprej podredili enemu kolesarju, če bosta dirkala tako Pogačar kot Roglič?

Verjetno bosta skušala oba priti čim dlje skupaj. Računam, da bo ob zadnjem vzponu ostalo še kakih deset kolesarjev. Seveda je nerealno pričakovati, da bosta v vodstvu zgolj onadva. Pomagala si bosta, kolikor se bo dalo, na koncu pa bo vse odvisno od tega, kdo bo imel več moči. 

Odločitev, koga poslati v vožnjo na čas, bo zelo zahtevna. V njej je namreč prostor zgolj za enega Slovenca. Koga bi izbrali vi?

Trenutno je najboljši kronometrist zagotovo Pogačar. Smo pa na državnem prvenstvu videli, da je bil najhitrejši Jan Tratnik, Pogačar pa je zaostal. A mislim, da se (Pogačar, op. a.) za državno prvenstvo niti ne more več motivirati, tako kot se je nekoč. Na Touru pa je bil nato spet tisti pravi. 

Tudi odločitev o četverici na cestni dirki še ni povsem jasna.

Za nastop na cestni dirki v Tokiu so bili sprva predvideni Roglič, Pogačar, Tratnik in Polanc, a je poškodba prvega sestavo slovenske četverice postavila pod vprašaj. 

Za Rogliča sem stoodstotno prepričan, da bo nastopil. Resda je poškodovan, ampak do dirke mu bo uspelo rešiti težavo. Mislim, da bo prišel pokazat stari obraz. Nato so tu Pogačar, Tratnik – predvsem zato, ker je odličen pomočnik – in Polanc. Ne morejo biti vsi zmagovalci, nekdo mora tudi garati. Enako velja za Mohoriča. A eden od teh treh bo žal odpadel.

Bi se lahko Rogličev odstop na Touru izkazal za dobro popotnico za olimpijske igre? Torej da bi v Tokio prišel bolj svež kot ostali? 

Mislim, da ja. Ko je padel in kasneje odstopil, sem rekel, da je to boljše tudi za Pogačarja. Pa ne zato, ker se je znebil tekmeca, ampak zato, da Slovenci vidimo, da obstaja tudi on. Lani smo mu kar malo zamerili, ker je premagal Rogliča, zdaj pa je on tisti glavni. 

Pred Tourom ste za Rogliča dejali, da bo prvi teden zelo trpel. Je na njegove predstave in kasnejši odstop vplivala tudi dvomesečna tekmovalna odsotnost?

Gotovo. Ne vem, kakšen program treningov je imel, ampak meni se je vse skupaj zdelo zelo čudno. Treniraš lahko, kolikor hočeš, a brez dirkanja ne moreš imeti pravega tekmovalnega ritma. Zase vem, da česa takšnega ne bi bil sposoben. Mislim, da se je za to odločil, ker je na tritedenskih dirkah po navadi popustil v zadnjem tednu. Če se spomnimo Gira 2019, je izgubil rožnato majico v zaključku. Enako velja za lanski Tour. Tudi na Vuelti je imel težave z branjenjem vodstva. Računal je na to, da se mora res dobro spočiti, da bo v polni formi v zadnjem tednu dirke. Padec je pa spet druga zgodba.

Letos za Jumbo-Vismo v Franciji blesti mladi Jonas Vingegaard. Odpeljal je tudi odličen kronometer, ki naj bi bil njegova največja pomanjkljivost. Se lahko zgodi, da bo Rogliču v prihodnji sezoni vzel vlogo prvega kapetana? 

Roglič je oseba, ki pri Jubmo-Vismi nekaj pomeni. V klubu ga imajo radi. Vingegaard pa po mojem mnenju še ni na nivoju, da bi ga zamenjal. Roglič zna praktično vse, odličen je v klanec, lahko pa tudi sprinta. Vingegaard še ni tam. 

V enem od intervjujev ste dejali, da je Roglič preskočil kolesarsko šolo in šel naravnost na fakulteto. Je to morda razlog, zakaj ima pogosto smolo s padci?

Zagotovo. Teh stvari, da se znaš izogniti padcem, da se znajdeš v glavnini, da veš, kdaj moraš kje biti, se ne da kar tako naučiti. Tudi za padec na tretji etapi je bil po mojem mnenju kriv sam, saj je on prehiteval Colbrellija in ne obratno. 

Prepričan je, da bo Primož Roglič kljub poškodbi nastopil na olimpijskih igrah v Tokiu.
Prepričan je, da bo Primož Roglič kljub poškodbi nastopil na olimpijskih igrah v Tokiu. FOTO: 24ur.com

Pogačar je na Tour prišel v vlogi prvega favorita in za zdaj je to več kot upravičil. Ste pričakovali takšno prevlado?

Ne. Rekel sem, da ne bi bil presenečen, če Slovencev ne bi bilo med prvimi tremi, ker je konkurenca zares huda. Pogačar pa je res dober, vsi ga lahko občudujejo. Eni poskušajo z obtožbami, a nimamo kaj, trenutno je res najboljši na svetu.

Rekorderji po številu osvojenih rumenih majic na dirki po Franciji so Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Miguel Indurain in Bernard Hinault, ki so slavili po petkrat. Dve zmagi več je sicer osvojil Lance Armstrong, a so mu ju organizatorji zaradi dopinga kasneje odvzeli. 

Tuji mediji ga že primerjajo z Indurainom, Mercxkom itd. Čeprav je to sila nehvaležno napovedovati ali jih lahko ujame po številu skupnih zmag na Touru?

Trenutno vse kaže, da lahko. Ampak zmagati petkrat ni kar tako. Že enkrat je težko, kaj šele petkrat. To je izjemno težko napovedovati. 

Kaj se je spremenilo, da so mladi kolesarji pri 22, 23 letih kar naenkrat sposobni zmagovati na največjih dirkah?

Kategorija do 23 let je relativno močna. Klubi so se nekoliko drugače uredili. Ekipe Pro Tour so razred zase, veliko nižje rangiranih klubov pa ima samo ekipe do 23 let. In kar naenkrat so to postale profesionalne ekipe. Za njimi stojijo klubi Pro Tour, da jim pomagajo, oni pa zanje vzgajajo mlade kolesarje. Vzgoja je pravilna in to se pozna.

V prvem tednu Toura smo videli neverjetno veliko padcev. Organizatorji so zanje krivili kolesarje in obratno. Kdo pa je po vašem mnenju glavni krivec?

To se dogaja vsako leto. To je predvsem zaradi tega, ker je na startu 180 kolesarjev, med katerimi je veliko takšnih, ki se težko pokažejo. V prvih ravninskih etapah zato rinejo naprej, da so v prvih vrstah, da jih vidijo sponzorji. Cesta je pa široka toliko, kot pač je. Vsi so spočiti in vozijo agresivno, prostora pa je premalo za vse. Če bi bile že prve etape gorske, bi se karavana raztegnila in padcev bi bilo manj. 

Torej za letošnje padce v prvi vrsti niso krivi organizatorji?

Ne, ker mislim, da je vsako leto isto. So pa padci iz leta v leto hujši, kar je posledica novih koles in stila vožnje. Kolesarji vedno pozneje zavirajo, hitrost v ovinkih je večja, zato so tudi padci hujši. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

uporabnica1
12. 07. 2021 12.25
+2
Eh Bonča, na ta padec so že vsi pozabili predvsem kolesarji, edino užaljeni navijači še vedno jokajo in iščejo načine kako bi prepričali vse, da so ga namerno izločili. Dajte si najdit življenje kot pa nonstop jamrat ali pa se malo podučite o kolesarstvu
pojtrarara
12. 07. 2021 11.58
-1
Tale izjava je pa naravnost grozljiva in nesppstljiva, da je dibro, da je Roglič izlocen, da lahko Pogacar zasije v sboji luci. Torej je ocitno ljubosumen na Primoža... in se huje se bere tako kot da ga je bilo treba izločiti, da bo zasijal v vsej svoji luči... ocitno je Primož prevec dober kot sportnik in kot clovek, da z njim prisotnim na dirki ne more zasijati in je ljubosumen, ker ljudje nabijamo za Primoža. Se zdi, da jih je moral kar nrkaj izločiti, da lahko ima polno pozornost. Kak tako otrocjega in grdega si nisem mislila, da bom kdaj prebrala v sportu in to izreceno se s strani sportnika... je morebiti bil knocout dogovorjen potlej z bv, je zato tako izjemno posebno prijateljevanje z matejem letos, matejem, ki je rako silovito zagovarjal sonnija, ceprav ga nihce ni nic borasal o tem.... se polno vprasanj in dvomov takoj samo postavi.
uporabnica1
12. 07. 2021 12.08
+1
dej nehaj lepo te prosim. Sonny, Primož in Matej so se lepo vse zmenili med seboj in ni zamer. To je kolesarstvo in padci se dogajajo
uporabnica1
12. 07. 2021 12.11
+1
Matej sploh ni nikjer silovito zagovarjal povedal je le to kar je res. Novinar ga je vprašal glede Rogliča. Oba s Sonnyem sta delno krivo in je prišlo do prerivanja, ni ga namerno izločil. Logicno pa je, da bo na strani mostvenega kolega, saj ne sme javno kritizirat. Sama sem tud velika navijačica Primoža ampak tole iskanje teorije zarot in pretirana obsedenost z Rogličem pa že prestopa vse meje.
pojtrarara
12. 07. 2021 15.16
-1
seveda so se zmenili, primož je miren fant, ki se ne krega z nobenim in jim je pustil svoje... v ekipi so potem jasno še vseeno napisali,da ni vse tako nežno in nedolžno... vsekakor pa je ogabno izreči s strani kogarkoli- športnika mislim: da izjavi, dobro da se je roglič poškodoval,da lahko tadej sije v svoji slavi, da mu ni Primož v napoto. Grozljiva izjava iz ust športnika pa še posebej. Vsak si lahko misli svoje, jaz pač si svoje in tistega padca niti slučajno ne vidim kot slučajnega. No sicer pa glede sončenja v slavi - se bo lahko tadej figurativno kar sam sončil cel teden do konca, ker malodane vsi veliki odstopajo zdaj pa tudi zaradi oi. pa taka zmaga, če mu le kaj pomeni... naj jo ima... in se sonči v njej... pa lahko še tako ljubosumje zganja nad primožem - tudi glede navijačev in podpore... evforije kot bi bila, če bi zmagal primož mislim,da nikoli ne bo dosegel - nekaterih navijačev nikoli.
martinov
12. 07. 2021 10.59
+0
ZELO MOČNA UGOTOVITEV NEKOGA, KATERI OD PRVAVOV NI NIČ DOSEGEL !! ZA GOBCANJE NA TEM TV PORTALU JE PA ZELO DOBER !!!
uporabnica1
12. 07. 2021 11.29
+1
Thunderstorm
12. 07. 2021 10.35
+1
Bonca je car👍
pišuka
12. 07. 2021 10.06
-2
Bonča, odličen intervju. Meni je postalo kristalno jasno, da ker se je tour ker se je začel tako hitro, Roglič tega ne bo zdržal. Pavza kolesarja več kot dva meseca in potem na polno je misija nemogoče. In ne vem zakaj je to moral povedati Bonča, če plačujemo razne strokovne komentatorje v medijih in športne novinarje specializirane za kolesarstvo. Na napakah se vsi učimo, tudi mlada generacija
uporabnica1
12. 07. 2021 09.57
+6
Se ne strinjam. OI v kolesartvu ne štejejo tako veliko kot v drugih športih. Grand Touri, klasike, SP so pred olimpijskimi
motorist_mb
12. 07. 2021 11.08
+2
AyrtonS
12. 07. 2021 09.54
+0
zelo mi je všeč, da slovenski dres in zastopanje za barve države, sploh na OI postavlja Valter Bonča pred vse ostale klubske barve