Gay je imel preveč pomoči vetra

Eugene, 30. 06. 2008 09.47 |

Tyson Gay je v teku na 100 m s časom 9,68 dosegel svetovni rekord, ki pa zaradi prevelike pomoči vetra ne bo veljaven.

Tyson Gay je na ameriških atletskih olimpijskih kvalifikacijah v Eugeneu v teku na 100 m s časom 9,68 dosegel najboljši dosežek v zgodovini, vendar zaradi prevelike hitrosti vetra v hrbet (+4,1 m/s) dosežek ne bo štel za svetovni rekord. Najvišja dovoljena hitrost vetra za rekorde znaša + 2,0 m/s.

Poleg Gayja, ki je v polfinalu tekel 9,85, sta se na 100 m na OI v Pekingu uvrstila še Walter Dix (9,80) in Darvis Patton (9,84). Gay, na svetovnem prvenstvu lani v Osaki je osvojil zlati medalji na 100 in 200 m, je tekel najhitreje med vsemi Zemljani doslej na 100 m. Pred njim je ob prav tako preveliki pomoči vetra, ta je pihal s petimi metri na sekundo, Obadele Thompson iz Barbadosa leta 1996 tekel 9,69 sekunde.

Tyson Gay
Tyson Gay FOTO: Reuters

"Zelo sem zadovoljen. Dokazal sem, da sem lahko zelo hiter. Res je bila pomoč vetra zelo velika, vendar pa bi bil tudi brez nje danes blizu rekordnih izidov. Olimpijske igre v Pekingu bodo gotovo zelo razburljive. Usain Bolt je letos postavil svetovni rekord, Asafa Powell je izjemno hiter, ne gre pa pozabiti niti na Dixa in Pattna," je dejal Gay.

V skoku v daljino pa je brez olimpijske vozovnice ostal dvakratni svetovni prvak Dwight Phillips, ki je bil šele četrti (8,20 m), Peking pa je 'zgrešil' za vsega dva centimetra. Pred njim so bili Trevell Quinley (8,36 m), Brian Johnson (8,30) in Miguel Pate (8,22). Brad Walker, svetovni prvak v skoku s palico, se je dolgo boril za svoj prvi olimpijski nastop in ga tudi 'ujel' s tretjim mestom (5,65 m), pred njim pa sta bila Derek Miles (5,80 m) in 40-letni Jeff Hartwig (5,70 m).

Zanimiv je bil tudi obračun na 400 m ovire. Bershawn Jackson, svetovni prvak leta 2005, je po slabem startu zmagal z 48,17 pred lanskim svetovnim prvakom Kerronom Clementom (48,36) in olimpijskim zmagovalcem iz leta 2000 Angelom Taylorjem (48,42). Med atletinjami je bila na tej razdalji najhitrejša Tiffany Ross-Williams (54,03) pred Queen Harrison (54,60) in Sheeno Tosto (54,62). Slednja je bila četrta na OI leta 2004 in je za las ugnala svetovno podprvakinjo Lashindo Demus.

V troskoku sta se le dve tekmovalki uvrstili na OI. Prva je bila Shani Marks (14,38 m), druga pa Shakema Welsch (14,27).