"Los Angeles je še daleč. Do takrat se lahko vmes karkoli zgodi, takrat bom stara 29 let, sicer bom še mlada, ampak. Ne vem iz glave," je povedala slovenskim novinarjem po koncu fizično in psihično utrujajočega finala, v katerem je dosegla tisto, po kar je prišla v Pariz.
Petindvajsetletna šampionka je postala prva športna plezalka z dvema zlatima olimpijskima odličjema. Postala je tudi prva Slovenka po Tini Maze z dvema olimpijskima zlatima medaljama. Mazetova je Olimp osvojila leta 2014 na igrah v Sočiju z zmagama v smuku in veleslalomu. Telovadec Miro Cerar, ki je na konju z ročaji slavil v Tokiu 1964 in nato še v Ciudad de Mexicu štiri leta pozneje, je bil prvi Slovenec, ki je ubranil olimpijsko zlato. Garnbretova je 56 let kasneje postala druga Slovenka za Cerarjem, ki je zmagala na dveh zaporednih olimpijskih igrah v isti disciplini.
Sicer v disciplini z istim imenom, a v spremenjeni obliki v primerjavi z igrami v Tokiu. V Tokiu pred tremi leti so se na olimpijski premieri tega športa merili v hitrosti, balvanih in težavnosti, v Parizu pa je hitrost pridobila samostojni status. Za odgovor na vprašanje, ali bo plezala še čez štiri leta na OI v Los Angelesu 2028, je seveda prezgodaj, a Garnbretova pravi, da ta nikakor ni odpisan.
Seveda pa je vprašanje, ali bo kombinacija še na olimpijskem sporedu. V plezalni srenji pričakujejo, da bodo na igrah v mestu angelov na voljo trije kompleti odličij torej v balvanskem, težavnostnem in hitrostnem plezanju. Na balvanih in v težavnosti bi bila Janja Garnbret seveda prva favoritinja za zlati medalji. "Če bo na naslednjih olimpijskih igrah še kakšen drug format tekmovanja, bo tudi tam naša Janja prva favoritinja," je prepričana Maja Štremfelj, ki je z dekliškim priimkom Vidmar v vertikali navduševala pred Garnbretovo.
Po njenih besedah je sicer format tekmovanja v športnem plezanju, kot je bil v Parizu, torej kombinacija balvanskega dela in težavnosti, najboljša različica tekmovanja za Garnbretovo. "Ampak saj je povsod skorajda nepremagljiva. Karkoli bo v Los Angelesu, se Janja ne bo ustrašila in bo šla na polno. Seveda, če še ima takšne želje in cilje, a mislim, da jih ima," je povedala nekdanja plezalka.
Dosežek Garnbretove občuduje tudi član stare slovenske alpinistične šole Viki Grošelj, ki je prepričan, da si športno plezanje nedvomno zasluži olimpijski status. "Glede na njegovo priljubljenost me ne skrbi za to, da plezanje ne bi ostalo na olimpijskih igrah. Vse druge države, ki si želijo zmagati v športnem plezanju, pa mislim, da zelo skrbi, kdo bi lahko ponovil ta izjemen uspeh naše Janje," dodaja Grošelj.
Z novim formatom olimpijskega tekmovanja bi se razširil tudi krog Slovencev, ki bi lahko potencialno merili na odličje. Mia Krampl in Luka Potočar sta v Parizu tekmovanje sklenila v predtekmovanju, kot specialista za težavnost bi v Los Angelesu merila na finale v težavnosti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.