"Glavni cilj svetovnega prvenstva se je definitivno kvalificirati na olimpijske igre. Prej so še posamezne discipline in tudi tam si želim seveda doseči dober rezultat, ponoviti kakšen rezultat iz Hačiodžija leta 2019. Tudi na to tekmo bom šla kot na vsako tekmo, grem uživat, grem zmagat, grem odplezat tako, kot znam, in potem bo rezultat tak, kot bo. V športu se lahko zgodi iz tekme v tekmo kar koli, to pomeni en poskus preveč, pa se ti izogne zlata medalja, en plus premalo, pa mogoče nisi v finalu, tako da bo treba biti res zbran celih 10 dni tekme, biti z glavo na mestu, tako da bo napeto, ampak bomo videli," nam je zaupala slovenska šampionka Janja Garnbret, ki ima v svoji lasti že rekordnih šest naslovov svetovne prvakinje.
Sezona je bila letos zanjo zaradi poškodbe palca krajša in spremenjena. Začela je šele junija v Pragi in na balvanih zasedla drugo mesto. Na dveh tekmah v Innsbrucku in švicarskem Villarsu je spet zmagovala in na zadnji tekmi dosegla tudi jubilejno 40. zmago na tekmah za svetovni pokal. Sledila je priprava na SP, zato je v Chamonixu in Brianconu manjkala.
"Ta plan je bil že narejen lani decembra, da bom izpustila zadnji dve tekmi pred svetovnim prvenstvom, ravno zaradi tega, da se spočijem od napornega junija, ko smo praktično samo tekmovali, ter da ta čas izkoristim še za trening, da delam še na kakem detajlu, da dam glavo na pravo mesto, tako da mislim, da to definitivno ni bilo slabo. Se mi zdi, da sem dobila potrditve na prejšnjih tekmah in tudi ujela tekmovalni ritem, tako da se mi zdi, da sem na teh tekmah, na katerih sem letos tekmovala, dobila, kar sem rabila," nam je zaupala glede načrtov, ki sta jih s trenerjem Romanom Krajnikom začrtala že lani.
Podoben načrt sta izpeljala že v letu 2021, ko je Garnbretova nato tudi postala premierna olimpijska prvakinja v športnem plezanju: "Ja, v bistvu nek podoben plan je bil tudi pred olimpijskimi igrami, torej tekmovala sem prav tako na dveh tekmah v vsaki disciplini in potem na olimpijskih igrah. Takrat je to delovalo in to mi tudi zelo paše, tako da mislim, da sem naredila vse, kar sem lahko, v letu do svetovnega prvenstva, tako da grem sedaj lahko res samo uživat tja."
Kratek tekmovalni premor pa je izkoristila tudi za dokončno rehabilitacijo že omenjene poškodbe palca: "Ta čas, ko nisem tekmovala, sem lahko tudi izkoristila, da sem malo bolj trenirala palec. Vemo, da so mi predvsem na balvanskih tekmah delale probleme plate zaradi tega, ker tega v pripravljalnem obdobju nisem mogla toliko trenirati zaradi poškodbe. Se mi zdi, da sem dobila občutek samozavesti, palec me mogoče na trenutke še malo opominja, ampak mislim, da je to že pozabljena zgodba."
Za konec pa nam je še zaupala, da je bilo težje kot iti čez fizično rehabilitacijo, povrniti samozavest po neprijetni poškodbi: "Moram reči, da so bile s trenerjem Romanom kar borbe, tudi kar se psihe tiče, ker nisem zaupala v palec. Ko so mi že vsi govorili, da je vse v redu z njim, da ni več poškodbe, še kar nisem mogla iti čez to mentalno blokado, da je res vse v redu, ampak skozi treninge, ko smo veliko delali na tem, sem dobila samozavest nazaj, tako da sem sedaj prišla do točke, ko se več ne obremenjujem s tem in plezam tako, kot sem pred poškodbo."
V moški konkurenci bodo na SP na balvanih in v težavnosti tekmovali Zan Lovenjak Sudar, Luka Potočar in Anže Peharc, v ženski pa še Vita Lukan in Mia Krampl. Katja Debevec in Julija Kruder bosta nastopili le na balvanih, Lucija Tarkuš in Sara Čopar pa samo v težavnosti.
"Letošnja sezona je zaradi SP, borimo se tudi za olimpijske kvote, malce drugačna. Več je bilo taktiziranja. Naša glavna favoritinja je seveda Janja, a tudi drugi tekmovalci so prikazali nekaj dobrih nastopov," pa pred tekmo pravi selektor Gorazd Hren in pri tem nedvomno računa vsaj na Mio Krampl in Vito Lukan. Želja slovenskega tabora je, da se zbirka 20 kolajn s SP tudi tokrat izdatno poveča.
"Lani mi je šlo odlično na evropskem prvenstvu, letos sem bila v težavnosti v finalu na vsaki tekmi, s čimer sem dobila potrditev, da sem dobro pripravljena. Na vsaki tekmi si želim pokazati največ in tudi na svetovnem prvenstvu ne bo drugače," je pred odhodom povedala evropska podprvakinja v težavnosti Mia Krampl.
Vita Lukan je na zadnji tekmi svetovnega pokala v Brianconu v težavnosti osvojila prvo zmago v svetovnem pokalu. "Boljše popotnice za prvenstvo si sploh ne bi mogla želeti. Po tej zmagi sem lahko bolj sproščena in samozavestna, kar mi je v preteklosti kdaj manjkalo. Upam, da bom na tekmi pokazala, kaj znam," je dejala Radovljičanka, pred sedmimi leti tudi mladinska olimpijska prvakinja.
V primerjavi z lanskim letom so nekaj slabši slovenski dosežki v moški konkurenci, prvi adut ekipe pa ostaja Luka Potočar, dobitnik kolajne na zadnjem SP v Moskvi in na lanskem EP v Münchnu. "Izidi niso povsem pravi. Čas po zadnji tekmi sem zato dobro izkoristil za pripravo, je pa v 14 dneh težko res kaj velikega spremeniti. Bo, kar bo. Konkurenca je ostra in težko vsak med nami računa na kolajno, saj odločajo zelo majhne napake."
Prvenstvo v Švici bo ponudilo tudi prvo priložnost za uvrstitev na OI v Parizu. O tem bo odločala kombinacija težavnosti in balvanov, pot v francosko prestolnico pa si bo zagotovila le najboljša trojica. V kombinaciji bo nastopilo najboljših 20 na prvenstvu, ki se bodo pomerili v polfinalu, najboljša osmerica nato v finalu.
Na SP bodo v istem terminu nastopali tudi paraplezalci, slovenske barve bodo zastopali Matej Arh, Tanja Glušič in Manca Smrekar. Slednja je letos na tekmi svetovnega pokala v Innsbrucku v kategoriji AU3 osvojila srebrno medaljo.
"Kot do zdaj bodo Tanjino kategorijo B1-B2-B3 združili, kar pomeni, da bo tekmovala z atleti, ki vidijo bolje od nje. Vemo pa, da je na ravni, da lahko konkurira tudi najboljšim. Težave ji lahko prinesejo novodobni veliki grifi, ki znajo biti povrhu še gladki, in seveda velike tvorine, ki spreminjajo dimenzijo stene," je o Glušičevi dejal trener in selektor Luka Mužar.
"Manca pleza super in počasi že zaupa nogi, mislim, da bo res dobro plezala in prišla do stopničk, kljub temu da bo tudi njena kategorija združena. Matej trga grife in tvorine, zato ga vidim v finalu. Pripravljen je. A tako kot vedno v življenju se morajo tudi na velikih tekmovanjih za dobre rezultate malce poravnati tudi planeti," je o pričakovanjih dodal Mužar.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.