Konec izjemnega niza: Gajser na Češkem tokrat drugi, zmagal Febvre

Praga, 28. 07. 2019 17.56 |

Slovenski motokrosist Tim Gajser je na dirki svetovnega prvenstva v češkem Loketu osvojil drugo mesto, premoč je moral priznati le Francozu Romainu Febvreju. To pomeni, da je po sedmih zaporednih zmagah v SP tokrat prvič ostal brez nje, a je še vedno trdno v vodstvu elitnega razreda MXGP.

Loket ostaja prizorišče, kjer Tim Gajser še ni zmagal. Letos je ponovil doslej najboljši izid iz 2016, ko je bil drugi, lani in predlani pa je končal na tretjem mestu. A kljub koncu zmagovite serije je lahko najboljši slovenski dirkač zadovoljen, saj se nekaj točk manj ne pozna v seštevku, pravzaprav je, ker je premagal neposrednega tekmeca Švicarja Jeremyja Seewerja, razlika zdaj še večja in znaša že 177 točk. V prvi vožnji je Gajser osvojil drugo mesto. Premagal ga je le Romain Febvre, tretji je bil Seewer. Gajser, ki je bil v soboto v kvalifikacijah tretji, je tudi večino prve vožnje prevozil na tretjem mestu, a je nekaj minut pred koncem prišel mimo Seewerja in dobil novih 22 točk za SP.

Gajser (na fotografiji) med nedeljsko preizkušnjo na Češkem.
Gajser (na fotografiji) med nedeljsko preizkušnjo na Češkem. FOTO: HRC

Gajser: Nisem se počutil najbolje
V drugi vožnji je bil scenarij podoben, Gajser je bil po startu tretji, a je kmalu prehitel Seewerja. Pred njim pa je bil Febvre, kar je pomenilo, da se je najboljšemu slovenskemu dirkaču izmuznila skupna zmaga na dirki. Francoz je tako prekinil kar sedem dirk dolgo serijo zmag Gajserja, ki je trajala od portugalske Aguede do Semaranga v Indoneziji pred 14 dnevi. Skupno je Febvre slavil s polnim izkupičkom 50 točk, Gajser je bil s 44 drugi, Seewer pa s 40 tretji.

"Proga je bila res težka. Bilo je trdo in drseče, zato se nisem počutil najbolje. A zadovoljen sem s tem, kar sem naredil. Obakrat sem dobro startal, potem pa sem vozil pametno in nisem pretiraval, saj bi hitro lahko naredil napako," je nastop ocenil slovenski dirkač in dodal: "Na splošno sem s koncem tedna zelo zadovoljen, všeč mi je tudi, da sem razveselil slovenske navijače. Vsakokrat, ko sem prišel preko starta, sem jih slišal. Hvala, res je bilo lepo slaviti skupaj z njimi."

Nastopilo še več slovenskih predstavnikov
Ne glede na razplet nedeljskih dirk Gajser ostaja prepričljivo prvi v skupnem seštevku. Zdaj ima že 582 točk, Seewer na drugem mestu pa 405. Tretji je zdaj v nedeljo četrtouvrščeni Francoz Gautier Paulin (379). Italijan Antinio Cairoli, ki je bil v prvem delu sezone največji tekmec Gajserja, pa je zaradi težav pri rehabilitaciji po poškodbi rame že končal sezono, zdaj je v seštevku zdrsnil na peto mesto. V Loketu pa ni bilo niti Nizozemca Jeffreyja Herlingsa, svetovni prvak ima letos tudi veliko težav s poškodbami.

Na dirki na Češkem je v kvalifikacijah razreda MXGP nastopil še en slovenski predstavnik Klemen Gerčar, ki pa ga danes zaradi bolezni ni bilo na startu. V šibkejšem razredu MX2 je nastopil Jan Pancar in dobil nove točke. V prvi vožnji je bil 17., v drugi pa 19., skupno pa je to zadoščalo za 19. mesto. Najboljši trije so bili Španec Jorge Prado pred Nemcem Henryjem Jacobijem in Dancem Thomasom Kjerjem Olsnom. V skupnem seštevku MX2 pa ima zdaj 19 točk in zaseda 31. mesto. V Loketu je tekmoval še Jaka Peklaj, 12-letni motokrosist je dirkal v finalu evropskega prvenstva razreda EMX85. V prvi vožnji je zaradi težav z motorjem zasedel 37. mesto, v drugi pa mu je šlo bistveno bolje in je v cilj pripeljal 23., kar mu je v skupni razvrstitvi prineslo 24. mesto. Sezona se bo nadaljevala že naslednji teden z dirko v belgijskem Lommelu.