V zadnji, četrti etapi od Šentjerneja do Novega mesta, ki jo je v sprintu glavnine dobil sprinter domačega Adrie Mobila Marko Kump pred Italijanom Luco Paolinijem, ni prišlo do presenečenj, tako da je vodilni od prvega dneva vodstvo brez težav zadržal.
Štiriindvajsetletni Danec, tudi gorski kolesar, ki je po lanski dirki po Danski zabeležil svojo drugo cestno zmago v karieri, je tako postal sedmi tuji zmagovalec slovenske pentlje in prvi po triletni prevladi slovenskih tekmovalcev. Zadnji tuji zmagovalec je bil leta 2005 Poljak Przemyslav Niemiec. Drugo mesto je v skupnem seštevku zasedel član Adrie Mobila Tomaž Nose, tretji je bil Italijan Domenico Pozzovivo.
Fuglsang je bil najboljši v seštevku gorskih ciljev, bil je najboljši tudi po točkah, najboljši mladi kolesar pa je bil kolesar Save Kranja Blaž Furdi.
Letošnji slovenski krog ni postregel z rezultatsko negotovostjo. Zmagovalec je bil praktično znan že po prvi etapi, kar je v kolesarskem svetu redkost. Danec Fuglsang se je izkazal za najboljšega hribolazca, kar je bilo v nadaljevanju ob kakovosti moštva Saxo Banka dovolj, da je zmaga odšla v Skandinavijo.
"Videti je, da se je dirka odločala v prvi etapi. V bistvu je to resnica, a mi smo morali garati tudi v preostalih treh. Vesel sem, da mi je uspelo zmagati. Trasa proge mi je bila pisana na kožo, saj imam rad vzpone. Seveda pa moraš biti za zmago tudi v odlični formi. Sam sem dobro pripravljenost z dirke Dauphine Libere prenesel v Slovenijo, čeprav sem bil nekoliko utrujen, pa sem na to hitro pozabil in iz sebe stisnil vse razpoložljive moči," je bil zadovoljen Danec, ki se bo najbrž odslej bolj posvečal cestnemu kolesarstvu (na Touru ga letos še ne bo) kot gorskemu.
V zadnji, vetrovni etapi so kolesarji danskega moštva ves čas nadzorovali potek. Od začetka do konca so narekovali svoj ritem, preprečevali so pobege, sami poskušali z napadi (Frank Hoy, Jens Voigt), nekaj težav so imeli le okoli 30. kilometra, ko je Fuglsang ostal v drugi skupini, toda tudi to so hitro rešili. "Bilo je nekaj težav, a spet smo dokazali, da imamo na dirki najboljšo ekipo," je dejal Fuglsang. To je potrdil tudi Nose: "Fuglsang in kolesarji Saxo Banka so bili letos nepremagljivi, drugo mesto je bil moj maksimum, zato sem zelo vesel tudi tega dosežka."
Še boljše volje na cilju pa je bil njegov moštveni kolega, mladi Marko Kump, ki se razvija v sprinterja svetovnega formata. Ekipa mu je omogočila odličen položaj za sprint, kar je znal izkoristiti: "Fantastično! Zmagati pred domačimi gledalci so sanje vsakega tekmovalca."
Izidi:
1. Marko Kump (Slo/Adria Mobil) 3:46:02
2. Luca Paolini (Ita/Acqua&Sapone)
3. Marco Bandiera (Ita/Lampre)
4. Harald Starzengruber (Avt/Elk Haus)
5. Domenico Loria (Ita/CDC)
6. Francesco Chicchi (Ita/Liquigas)
7. Manuele Mori (Ita/Lampre)
8. Matej Stare (Slo/Sava Kranj)
9. Jacopo Guarnieri (Ita/Liquigas)
10. Jure Kocjan (Slo/Carmiooro)
...
16. Gregor Bole (Slo) isti čas
- končni vrstni red:
1. Jakob Fuglsang (Dan/Saxo Bank) 18:01:56
2. Tomaž Nose (Slo/Adria Mobil) + 2:48
3. Domenico Pozzovivo (Ita/CSF Group Navigare) 3:14
4. Dario Cioni (Ita/ISD Neri) 3:29
5. Gašper Švab (Slo/Sava Kranj) 3:54
6. Matija Kvasina (Hrv) 4:36
7. Jens Voigt (Nem/Saxo Bank) 5:08
8. Mitja Mahorič (Slo/Radenska KD Finančna točka) 5:14
9. Aleksander Kolobnjev (Rus/Saxo Bank) 6:01
10. Gorazd Štangelj (Slo/Liquigas) 6:10
...
16. Grega Bole (Slo) 9:19
21. Blaž Furdi (Slo/Sava Kranj) 10:55
23. Matej Stare (Slo/Sava Kranj) 12:43
31. Jure Golčer (Slo) 16:36
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.