Kot je dejala Nicola Beer, izkušnje s poletnih iger leta 2008 v kitajski prestolnici ne dajejo nobenega upanja, da se bodo razmere na področju človekovih pravic na Kitajskem po olimpijskih igrah izboljšale. Že septembra so se pojavili prvi pozivi več kot sto skupin za varstvo človekovih pravic, da naj Mednarodni olimpijski komite (Mok) odvzame Kitajski organizacijo zimskih olimpijskih iger leta 2022 v Pekingu, ker ta država vztrajno krši državljanske svoboščine v Hongkongu in preganja muslimansko manjšino Ujgurov.
"Brutalno zatiranje Ujgurov v Šindžiangu predstavlja ta čas najslabši policijski državni režim, kar ga svet trenutno pozna," je dejal predstavnik stranke Evropskih zelenih Reinhard Bütikofer, obenem predsednik delegacije Evropskega parlamenta za odnose s Kitajsko.
Drugi politiki pa medtem opozarjajo na opreznost z bojkotom, ker bi se lahko Peking ostro odzval in motil obsežno zunanjo trgovino držav EU s Kitajsko. Tudi predsednik Moka Thomas Bach je nazadnje dejal, da bi bojkot olimpijskih iger samo kaznoval športnike tistih držav, ki bi bojkotirale nastop na zimskih igrah.
OI v Tokiu zaradi preložitve dražje za 2,1 milijarde evrov
Olimpijske igre Tokio 2020, ki so jih organizatorji skupaj z Mokom konec marca zaradi koronavirusne pandemije preložili na prihodnje poletje, bodo zaradi tega dražje za 267 milijard jenov (2,1 milijarde EUR), so danes sporočili organizatorji. Gre za nov udarec na že tako večkrat povečan proračun od načrtovanega. Po navedbah organizacijskega odbora gre to ogromno povišanje sredstev pripisati operativnim stroškom, povezanim s preložitvijo, ter s finančnim vplivom izjemno strogih varnostnih ukrepov proti novemu koronavirusu, ki jih organizatorji načrtujejo za igre.
Stroški pa bodo bržkone še narasli, saj so organizatorji že napovedali, da bodo sprostili dodatnih več kot 200 milijonov sredstev, namenjenih za "izredne razmere". Dodatni stroški rastejo tudi zato, ker si organizatorji in olimpijski delavci v domovini prizadevajo oživiti vzdušje in podporo za olimpijske igre in vztrajajo, da se lahko tako velik mednarodni dogodek odvije prihodnje leto, tudi če pandemija še ne bo pod nadzorom.
Toda večja poraba bi lahko še bolj utrdila javno mnenje na Japonskem, kjer so ankete v začetku leta pokazale, da večina Japoncev meni, da je treba igre znova preložiti ali celo odpovedati. Dodatne stroške bodo nosili državna vlada, mesto Tokio in organizatorji. Olimpijske igre bodo po novem urniku od 23. julija do 8. avgusta 2021, paraolimpijske igre pa od 24. avgusta do 5. septembra.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.