Začetek Vuelte je bil izjemno razburljiv in niti slučajno ni spominjal na pogosto precej "revijalne" uvode v največje svetovne dirke. Kolesarji so se z branilcem naslova Primožem Rogličem na čelu podali na 173 kilometrov dolgo pot po baskovskih cestah od Iruna do Arrateja, po zahtevnem vzponu in ciljnem spustu pa je bil Roglič močnejši od Ekvadorca Richarda Carapaza (Ineos Grenadiers) in Irca Dana Martina (Israel Start-Up Nation) ter tako že prvi dan oblekel rdečo majico vodilnega na Vuelti. Majico, ki jo brani po lanski zmagi.
Izjemen zadnji kilometer uvodne etape v režiji Primoža Rogliča:
"Lepo je zmagati. Zelo sem zadovoljen. Moštvo je znova pokazalo, da je zelo močno. Odlično je opravilo delo skozi celotno etapo, sam pa sem se jim lahko oddolžil z zmago. Gre za lep začetek Vuelte," je po 43. zmagi v karieri dejal slovenski zvezdnik, ki ga je presenetil hiter začetek dirke po Španiji. "Že pred zadnjim klancem je bilo težko, saj smo šli na polno. Imamo nore fante, kot je Sepp Kuss in zares sem vesel, da sem uspel na koncu zmagati. Gre za čudno sezono, zato bom od jutri naprej užival v majici vodilnega in v dejstvu, da lahko tu dirkamo. Upam, da bodo tudi gledalci pred televizijskimi sprejemniki uživali," je še dodal Roglič.
Prvi po Saronniju in letu 1983
Slovenski as je z današnjim uspehom postal prvi kolesar po Italijanu Giuseppeju Saronniju leta 1983, ki je dobil etapo na prvih sedmih tritedenskih pentljah. Daljši niz imajo le štirje kolesarji, na vrhu pa je Francoz Bernard Hinault, ki mu je to uspelo na trinajstih največjih večtedenskih dirkah. V sredo bo na sporedu etapa od Pamplone do Lekunberrija (151,6 km), ki bi znova lahko ponudila premike v skupnem seštevku. Kolesarje namreč v zadnjem delu etape čaka zahteven vzpon na San Miguel, dolg 9,4 kilometra s povprečnim naklonom 7,9 odstotka. Zatem pa sledi le še 17 kilometrov spusta do cilja.
V zadnjih 50 kilometrih etape je bilo kar nekaj poskusov napadov. Sprva je ubežal Francoz Remi Cavagna (Deceuninck–Quick-Step), takoj so se mu pridružili rojak Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale), Nemec Jasha Sütterlin in Nizozemec Cees Bol (oba Sunweb). Glavnina, v kateri je ritem narekovalo tudi Rogličevo moštvo, je zadnjega kolesarja v ospredju ujela 25 kilometrov pred ciljem, sledil pa je zahteven zaključek z dvema klancema. Potem ko je bil začetek etape v znamenju ekipe Movistar, so se v ospredje postavili pri moštvu Ineos Grenadiers s povratnikom na veliko sceno, dvakratnim zmagovalcem Vuelte in štirikratnim zmagovalcem Toura, Britancem Christopherjem Froomom, ki pa je imel precej težav z držanjem tempa moštvenih kolegov. Ti so s silovitim tempom pripravljali teren za svojega ekvadorskega zvezdnika Richarda Carapaza.
Neulovljiv na spustu
Že na prvem vzponu na Alto de Elgetu se je tako zgodila selekcija, poleg Rogliča pa se je dobro držal tudi Matej Mohorič (Bahrain McLaren) pred zadnjimi petimi kilometri vzpona s povprečnim naklonom 8,5 odstotka. Na Arrate nad Eibarjem v Baskiji, kjer je leta 2018 skupno zmago na dirki po Baskiji slavil prav Roglič, se je nadaljevala simultanka Ineos Grenadiers, ki so povsem zredčili glavnino, odpadel pa je tudi Mohorič. Okoli 20 kolesarjev je preživelo narekovanje tempa Ineos Grenadiers, ves čas pa je sveže deloval 30-letni Kisovčan, ki je hranil moči v ozadju skupine. Nato je napadel njegov moštveni kolega Sepp Kuss, ki je pogledoval nazaj, da bi uzrl Rogliča, ki se je počasi bližal maloštevilni vodilni skupini. Američan, ki ima tudi nekaj slovenske krvi, je skupino še dodatno razredčil, odpadel pa je tudi Tom Dumoulin, ki je Vuelto začel kot sokapetan ob Rogliču.
Prav tako ritmu ni mogel slediti lani drugi na Vuelti, Španec Alejandro Valverde (Movistar), pa nekateri izmed ostalih favoritov, kot so David de la Cruz (UAE Team Emirates), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) in Guillaume Martin (Cofidis). Napadi so si v ospredju še naprej sledili eden za drugim, zaostanki pa so se povečevali. Spet je poskušal Kuss, sledil pa mu je tudi Roglič. Na vrh Arrateja je skupaj prišla osmerica, v ravninskem delu do cilja pa se je zdelo, da bo odločitev prišla v samem zaključku. Toda drugačne načrte je imel Roglič, ki je 900 metrov pred ciljem silovito pospešil, nihče pa ni mogel slediti tempu izjemnega Kisovčana na krajšem spustu do cilja. Z etapno zmago je seveda oblekel tudi majico vodilnega na Vuelti in poskrbel za dvojno slovensko slavje po zmagi Jana Tratnika (Bahrain McLaren) v 16. etapi dirke po Italiji.
S tem je Slovenija postala tretja država z etapno zmago na isti dan tritedenskih dirk. Nekoč sta se namreč Giro in Vuelta prekrivala, nazadnje pa je uspelo na obeh dirkah v istem popoldnevu slaviti Belgijcem leta 1978. Drugo etapo letošnje Vuelte si je sicer posebej označil tudi Mohorič, ki bi lahko izkoristil zaključni profil, ki mu je z zahtevnim spustom pisan na kožo. V torek je član Bahrain McLarna zasedel 26. mesto z zaostankom minute in 51 sekund.
Izidi dirke po Španiji, 1. etapa (Irun - Arrate, 173 km):
1. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 4:22:34
2. Richard Carapaz (Ekv/Ineos Grenadiers) + 0:01
3. Dan Martin (Irs/Israel Start-Up Nation) isti čas
4. Esteban Chaves (Mitchelton-Scott)
5. Felix Grossschartner (Avt/Bora-Hansgrohe)
6. Enric Mas (Špa/Movistar)
7. Hugh Carthy (VBr/EF Pro Cycling) 0:04
8. Sepp Kuss (ZDA/Jumbo-Visma) 0:10
9. George Bennett (NZl/Jumbo-Visma) 0:40
10. Andrea Bagioli (Ita/Deceuninck-Quick-step) 0:51
...
26. Matej Mohorič (Slo/Bahrain McLaren) 1:51
99. Grega Bole (Slo/Bahrain McLaren) 15:20
- skupno:
1. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 4:22:24
2. Richard Carapaz (Ekv/Ineos Grenadiers) + 0:05
3. Dan Martin (Irs/Israel Start-Up Nation) 0:07
4. Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) 0:11
5. Felix Grossschartner (Avt/Bora-Hansgrohe) isti čas
6. Enric Mas (Špa/Movistar)
7. Hugh Carthy (VBr/EF Pro Cycling) 0:14
8. Sepp Kuss (ZDA/Jumbo-Visma) 0:20
9. George Bennett (NZl/Jumbo-Visma) 0:50
10. Andrea Bagioli (Ita/Deceuninck-Quick-step) 1:01
...
26. Matej Mohorič (Slo/Bahrain McLaren) 2:01
99. Grega Bole (Slo/Bahrain McLaren) 15:30
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.