
Italijan Danilo Di Luca (LPR Brakes) je imel največ moči v četrti, prvi zahtevnejši etapi 92. kolesarske dirke po Italiji. Potem ko je že kazalo, da bo zmagal Kolumbijec Maurizio Soler, so ga tik pred ciljno črto prehiteli domači aduti, poleg Di Luce sta bila to še Stefano Garzelli in Franco Pelizzoti. Odlično se je odrezal Tadej Valjavec (AG2r).

Zasedel je 13. mesto, ciljno črto na vrhu vzpona na San Martino di Castrozzo je prečkal v istem času kot zmagovalec. Vodstvo v skupnem seštevku je prevzel Šved Thomas Lövkvist, kolesar Columbie High Roada, ki je v etapi zasedel sedmo mesto.
Jani Brajkovič (Astana) je z zaostankom 15 sekund zasedel 30. mesto, dve mesti slabši je bil njegov moštveni kolega Lance Armstrong, medtem ko sta Jure Golčer (LPR Brakes) in Gorazd Štangelj zaostala.
Preizkušnja v Dolomitih - po dolgem času so vzponi na Giru prišli na vrsto že v prvem tednu, se je končala z dobrim 13 kilometrov dolgim vzponom, tako da je bilo povsem jasno, da bo prišlo do spremembe v vodstvu. Sprinter Alessandro Petacchi je bil brez možnosti, povsem jasno je bilo tudi dejstvo, da bo etapa postregla vsaj s "sramežljivimi" odgovori, kdo se bo letos boril za vrh, še bolj pa je napovedala, kako so pomešane karte v posameznih ekipah.
Za Slovence se je prva gorska etapa iztekla, kot so pričakovali, žal ne kot so upali. Predvsem to velja za Brajkoviča, ki je na dirko prišel odlično pripravljen, a očitno vodstvo ekipe z njim nima velikih načrtov za boj v skupnem seštevku, v Italiji je predvsem "vodonoša" svojima kapetanoma. "Odlično sem se počutil, toda ves čas sem moral biti ob Armstrongu, kar pa je tudi čast," je imel mešane občutke Belokranjec, ki pa ni imel sreče. Veliki Lance tokrat ni bil posebej razpoložen, Slovenec ga je moral bolj ali manj čakati.
Bolje je čez etapo prišel Brajkovičev klubski kolega Jaroslav Popovič, ki je bil zadolžen za drugega klubskega kolega Američana Levija Leipheimerja. Ta je bil bolj razpoložen, na cilj je prišel kot šesti, Popovič pa je bil za pomoč nagrajen s četrtim mestom v skupnem seštevku, trenutno je celo najboljši med člani kazahstanskega moštva.
Gorazd Štangelj in Jure Golčer sta prav tako garala, a ne zase, ampak za Ivana Bassa in za Di Luco. Prvi je vlekel na ravnini, drugi je lovil ubežnike na vzponih. Štangelj od tega ni imel veliki koristi, Golčer vendarle. Če z moralnim zadovoljstvom ne bo zadovoljen, ga bo na koncu razveselila denarna nagrada. To si ekipa razdeli in ker je njegov moštveni kolega Di Luca zabeležil zmago, bo nekaj kapnilo tudi v žep Mariborčana.
"Ekipa je bila super. Tako se pomaga kapetanom. Borili smo se tudi za žrtve potresa v Abruzzu, njim poklanjamo zmago," se je smejalo Di Luci, zmagovalcu Gira 2007, ki pa je večino dela vendarle opravil sam. Potem ko je še 500 metrov pred ciljem kazalo na zanesljivo zmago gorskega specialista Solerja (na Touru je že osvojil pikčasto majico najboljšega hribolazca), so iz zadnjega zavoja kot blisk švignili Italijani. Di Luca je upravičil svoj naziv ubijalca, da pa je specialist za sprinte na vzponih pa je dokazal še Garzelli, tudi že skupni zmagovalec Gira.
Tik za italijansko-kolumbijsko navezo (peto mesto je zasedel še en nekdanji zmagovalec Gira Gilberto Simoni) sta na cilj prišla Popovič in Leipheimer, za njima pa Lövkvist, ki je nekoliko presenetljivo prevzel skupno vodstvo. "Tega niti v sanjah nisem pričakoval. Imel pa sem dobre noge. Spet imamo rožnato majico in brez boja je ne bomo predali. Tudi sam sem v skupnem seštevku očitno lahko visoko," je bil vesel Šved, ki je s tem dosegel enega večjih uspehov v karieri, predvsem je izkoristil zmago njegovega moštva v uvodnem kronometru.
Le malo za Švedom je zaostal najboljši Slovenec. Valjavec je pokazal odlično predstavo in je vendarle zanikal svoje napovedi, da se bo težko boril za mesta med deseterico. Škoda je, da je njegovo moštvo zaostalo v vožnji na čas, še bolj pa, da ob sebi nima kakovostnih pomočnikov. "Dobro mi je šlo, čeprav favoriti še niso pokazali vsega. Mislim, da se še malo tipajo. Ciljni vzpon ni bil težak, vseeno pa je bil na koncu ritem kar navit. Jutri bo sigurno drugače, ker je ciljni vzpon precej težji. Upam, da bom zopet v ospredju," je dejal Besničan.
Izidi:
1. Danilo Di Luca (Ita/LPR Brakes) 4:15:04
2. Stefano Garzelli (Ita/Acqua&Sapone)
3. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
4. Mauricio Soler (Kol/Barloworld)
5. Gilberto Simoni (Ita/Serramenti PVC)
6. Levi Leipheimer (ZDA/Astana)
7. Thomas Lövkvist (Šve/Columbia-High Road)
8. Ivan Basso (Ita/Liquigas)
9. Denis Menčov (Rus/Rabobank)
10. David Arroyo (Špa/Caisse d'Epargne)
...
13. Tadej Valjavec (Slo/Ag2r La Mondiale)
14. Damiano Cunego (Ita/Lampre NCG)
16. Carlos Sastre (Ita) vsi isti čas
30. Jani Brajkovič (Slo/Astana) +0:15
32. Lance Armstrong (ZDA/Astana) isti čas
75. Jure Golčer (Slo/LPR Brakes) 4:14
102. Gorazd Štangelj (Slo/Liquigas) 10:54
skupni vrstni red:
1. Thomas Lövkvist (Šve/Columbia-Highroad) 13:05:28
2. Danilo Di Luca (Ita/LPR Brakes) + 0:02
3. Michael Rogers (Avs/Columbia-Highroad) 0:06
4. Jaroslav Popovič (Ukr/Astana) 0:26
5. Levi Leipheimer (ZDA/Astana) 0:26
6. Lance Armstrong (ZDA/Astana) 0:28
7. Franco Pellizotti (Ita/Liquigas) 0:32
8. Damiano Cunego (Ita/Lampre) 0:42
9. Marzio Bruseghin (Ita/Lampre) 0:42
10. Carlos Sastre (Špa/Cervelo Test Team) 0:49
11. Ivan Basso (Ita/Liquigas) 0:53
...
26. Tadej Valjavec (Slo/Ag2r La Mondiale) 1:35
31. Jani Brajkovič (Slo/Astana) 2:06
96. Gorazd Štangelj (Slo/Liquigas) 13:33
106. Jure Golčer (Slo/LPR Brakes) 15:52
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.