Za Iztoka Čopa je to četrta medalja na OI po zlati v Sydneyju, srebrni v Atenah in bronasti v Barceloni, za Luko Špika pa tretja pa Sydneyju in Atenah, s čimer je dopolnil celotno zbirko – zlato, srebro, bron. Za Slovenijo je to šesta veslaška medalja na OI in 39. posamična na vseh olimpijskih igrah. Zanimiv je tudi podatek, da je Iztok Čop, ki se s to medaljo poslavlja od največjih tekmovanj, natančno na današnji dan pred 20 leti v paru z današnjim predsednikom Veslaške zveze Slovenije, Denisom Žvegljem, v Barceloni Sloveniji zagotovil sploh prvo olimpijsko medaljo v obdobju samostojne države. Čop in Špik, medalji sta prejela ob 13.22 uri po slovenskem času, pa sta še enkrat dokazala, da sta tekmovalca za te največje tekme, saj sta prikazala najboljšo predstavo v zadnjih štirih letih. “Če bi mi to kdo pred 14 dnevi ponudil, bi z veseljem sprejel. Danes pa je nekaj grenkega priokusa, saj pogoji niso bili enakovredni,” je takoj po tekmi povedal Čop, ki pa seveda ni bil popolnoma zadovoljen, saj sta slovenska veslača vodila več kot polovico proge in to s celim čolnom naskoka pred tekmeci. Na 1500 metrih sta ju na boljših progah najprej ujela Italijana, v zadnjih 500 metrih pa sta iz ozadja prihitela še aktualna svetovna prvaka z Bleda 2011 in si priborila zlato.
Državno vodstvo čestitalo Čopu in Špiku za bron
Predsednik republike Danilo Türk je čestital veslačema Iztoku Čopu in Luki Špiku ob osvojitvi bronaste medalje v dvojnem dvojcu na olimpijskih igrah v Londonu. Kot je poudaril, dvomov, da danes ne bi dobila olimpijske medalje, ni bilo, saj sta že v polfinalu pokazala, da sta med nespornimi favoriti finalne tekme. "Vsi navijači doma smo že od jutra nestrpno pričakovali in se veselili vajinega nastopa. Občutke vznemirjenja ob spremljanju finalne tekme pa so spremljali ponos, navdušenje ter visoko spoštovanje vajinega športnega talenta in izkušenj," je v čestitki zapisal predsednik republike. Dodal je, da Čopa in Špika odlikujejo izjemne lastnosti, kot so vztrajnost, odločnost, samozavest in trdo delo, kar so aduti najboljših športnikov in izjemnih osebnosti.
Te vrline so prispevale k vsem njunim dosedanjim odličnim športnim uspehom in služijo kot vzor mlajšim generacijam športnikov, ki bodo v prihodnje sledili njuni poti, je še poudaril. Bronastima veslačema je čestital tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant. V čestitki je zapisal, da je osvojitev olimpijske medalje primer izjemne vztrajnosti, predanosti in sledenja osebnemu cilju. "Bronasta medalja je rezultat dolgoletnega dela, v katero so vpeta tudi prizadevanja družinskega okolja, društev, trenerjev, stroke in športnega podpornega okolja," je poudaril Virant. Premier Janez Janša pa je v čestitki zapisal, da ni veliko športnikov, ki bi zastopali slovenske barve že od časa osamosvojitve Slovenije in bi še danes tekmovali med najboljšimi na svetu. Dodal je, da je današnja medalja le še ena krona v bogati karieri Čopa in Špika, s katero se ne bosta zapisala le v slovensko, temveč svetovno športno zgodovino, in da je Slovenija ponosna na njiju. Čestitkam se pridružuje tudi minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. Poudaril je, da sta Iztok Čop in Luka Špik z osvojeno kolajno ponovno potrdila vlogo, ki jo imajo veslaški športi v Sloveniji.
Izidi, finale:
– moški, dvojni dvojec:
1. Nathan Cohen/Joseph Sullivan (NZl) 6:31,67
2. Alessio Sartori/Romano Battisti (Ita) 6:32,80
3. Luka Špik/Iztok Čop (Slo) 6:34,35
4. Ariel Suarez/Cristian Rosso (Arg) 6:36,36
5. Bill Lucas/Sam Townsend (VBr) 6:40,54
6. Rolandas Mascinskas/Saulius Ritter (Lit) 6:42,96
Nastopi Iztoka Čopa na OI:
1. dvojni dvojec (Luka Špik), Sydney (2000)
2. dvojni dvojec (Luka Špik), Atene (2004)
3. dvojec brez krmarja (Denis Žvegelj), Atlanta 1996
4. skif, Atlanta (1996)
6. dvojni dvojec (Luka Špik), Peking (2008)
Nastopi Luke Špika na OI:
1. dvojni dvojec (Iztok Čop), Sydney (2000)
2. dvojni dvojec (Iztok Čop), Atene (2004)
6. dvojni dvojec (Iztok Čop), Peking (2008)
14. dvojni dvojec (Erik Tul), Atlanta (1996)
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.