Z današnjo 153-kilometrsko prvo etapo od Güenesa do Güenesa se je začela dirka po Baskiji. V sprintu glavnine je bil najmočnejši Španec Jose Joaquin Rojas (Movistar). Slovenec Simon Špilak (Katjuša) je ciljno črto prečkal v času zmagovalca in končal na 79. mestu, Jani Brajkovič (Astana) pa je z zaostankom 2minuti in 45 sekund končal kot 132. Rojas je na koncu premagal Nizozemca Wouterja Poelsa (Vacansoleil) na drugem in Nemca Fabiana Wegmanna (Garmin) na tretjem mestu.

Brajkovič je bil na dobri poti in tudi boljši končni uvrstitvi, nato pa je dva kilometra pred ciljem padel. "Prvič letos so bile noge nekoliko bolje, toda padel sem dva kilometra pred ciljem. Koleno je boleče, poleg tega imam še nekaj modric," je po etapi prek Twitterja sporočil Brajkovič, ki upa, da bo nared za drugo etapo. Prvo etapo 52. dirke po Baskiji je zaznamoval pobeg Italijana Davideja Mucellija (Utensilnord Named) in Španca Davida De La Fuente (Caja Rural), glavnina pa ju je ujela v zadnjih kilometrih. V vodstvu so se nato menjavali številni kolesarji, s pobegom pa sta poskusila še Španec David Navarro (Saxo Bank) in Švicar Oliver Zaugg (RadioShack-Nissan).
V zadnjem kilometru so se na čelo glavnine postavili kolesarji Liquigasa, ki so skušali v najboljši položaj spraviti Danieleja Ratta, a Italijana je prehitel Poels, ki je napadel 100 metrov pred ciljem. Rojas se je za sprint odločil šele kakšnih 50 metrov pred koncem, a taktika se mu je obrestovala. Ciljno črto je prečkal pred Poelsom in Wegmannom, za španskega prvaka, ki bo v sredo nosil majico vodilnega, pa je to prva zmaga v sezoni.
Izidi:
1. Jose Joaquin Rojas (Špa/Movistar) 3:57:44
2. Wouter Poels(Niz/Vacansoleil)
3. Fabian Wegmann (Nem/Garmin)
4. Arthur Vichot (Fra/FDJ)
5. Daniele Ratto (Hrv/Liquigas)
...
79. Simon Špilak (Slo/Katjuša)
132. Jani Brajkovič (Slo/Astana)
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.