Izenačen olimpijski rekord v deseteroboju Ashtona Eatona, nov olimpijski rekord v suvanju krogle Ryana Crouserja in presenetljiva zmaga Sare Kolak v metu kopja so poudarki sedmega dne atletskih tekmovanj na OI v Riu. A v ospredju je bil seveda Usain Bolt, ki je v teku na 200 metrov dosegel že skupaj svojo osmo zlato olimpijsko kolajno. Za Boltom in ljubitelji atletike, ki so spremljali njegov nastop v Riu, je še en zgodovinski dan. Postal je zmagovalec v teku na 200 metrov, kjer je že z odličnim začetkom razblinil vse dvome o tem, kdo bo slavil, tekmecem pa je prepustil le boj za srebro in tokrat zelo napet obračun za zadnjo preostalo kolajno. Bolt je zdaj prvi v zgodovini s tremi zaporednimi olimpijskimi naslovi tako v teku na 100 kot na 200 metrov. Na atletskem stadionu v Riu je v nekoliko slabših razmerah, pred zadnjimi disciplinami dneva je prizorišče namreč namočil dež, postavil čas 19,78. Ta je bil za vse tekmece neulovljiv, še najbližje je bil Kanadčan Andre De Grasse z 20,02, Francoz Christophe Lemaitre je po fotofinišu ujel bron z 20,12. Zdaj Boltu v Riu ostaja le še en izziv – ob vse bolj glasnih namigih, da bo štafetni tek z Jamajko njegov zadnji olimpijski nastop v karieri, se lahko prebije še do magičnega trojnega trojčka: treh zlatih odličij v treh disciplinah na treh zaporednih igrah.
"Trdo sem delal veliko let. Upam, da se mi to izplača. Uživam, občutki so res fenomenalni. Po drugi strani pa se staram, moje telo ne zmore več vsega. Osebno mislim, da je bil to moj zadnji tek na 200 metrov, a se bom še posvetoval s trenerjem," je dejal največji zvezdnik atletike v Riu. Z atletskim uspehom in deležem pobranih (zlatih) kolajn so bili lahko zadovoljni tudi Američani. Eaton je kot branilec lovorike s prejšnjih iger veljal za favorita v deseteroboju, kar je tudi potrdil. Izzval ga je Francoz Kevin Mayer, toda na koncu je Američan po seštevku desetih tekem slavil s skupnim izidom 8893 točk, to pa je izenačen olimpijski rekord Romana Šebrleja iz Aten 2004. Še bolj veseli pa so bili v atletski ekipi ZDA zlata Dalilah Muhammad v teku na 400 metrov z ovirami. Američanke so vse od Los Angelesa 1984, ko so to disciplino tudi za ženske uvrstili na igre, zaman naskakovale zlato. Petkrat so bile srebrne, zdaj jim je končno uspelo. "Resničnost je še boljša kot sanje. Olimpijska prvakinja, in to je napisano pred mojim imenom. To, da sem prva iz svoje države s tako zmago, pa mi pomeni še več," se je veselila Muhammadova, ki je slavila s časom 53,13. Srebro je dobila Danka Sara Slott Petersen (53,55), uspeh Muhammadove je dopolnila njena kolegica Ashley Spencer (53,72).
Že v dopoldanskem atletskem sporedu so v tej disciplini svoje delo opravili atleti, Kerron Clement pa je tudi tam poskrbel za ameriško zmago. S časom 47,73 je zmagal pred Kenijcem Bonifaceom Tumutijem. "Sem sem prišel samo z enim namenom, dobiti kolajno. Leta 2008 sem bil srebrn, leta 2012 pa so me ustavile poškodbe," je po uspehu dejal novi prvak. Za zaokrožitev ameriškega atletskega dne pa je v suvanju krogle poskrbel Ryan Crouser. Z 22,52 metra, kar je nov olimpijski rekord, je dobil zlato, uspeh ameriške reprezentance je dopolnil še srebrni svetovni prvak Joe Kovacs z 21,78. Bron je odšel na Novo Zelandijo s Tomasom Walshem (21,36). Američanke pa so povezane še z eno zanimivo zgodbo iz Ria. Njihovo žensko štafeto na 4 x 100 metrov so namreč sprva zaradi izgubljene palice diskvalificirali, toda po pritožbi so dobile še eno priložnost. Allyson Felix in kolegice pa so morale teči same, brez konkurence, kar pa jih ni zmedlo in so si pritekle petkov finale. Če je Bolt upravičil pričakovanja, pa je za presenečenje poskrbela mlada hrvaška atletinja Sara Kolak, ki jo trenira slovenski trener Andrej Hajnšek. V Riu de Janeiru je kopje metala v življenjski formi, popravila državni rekord na 66,18 metra in Hrvaški priborila že peto zlato odličje na teh igrah. Kolakova je v Brazilijo prišla zgolj s 63,50 metra kot najboljšim izidom kariere. Danes je v Riu dosežek iz kvalifikacij popravila za 1,88 metra ter se na koncu nekoliko presenetljivo veselila kar zlata. Brez zlata in tudi brez srebra je ostala branilka naslova iz Londona in Pekinga, Barbora Špotakova, ki je lovila tretjo zaporedno zlato v metu kopja na OI. Tokrat se je morala zadovoljiti z bronom, pred njo je bila še Južnoafričanka Sunette Viljoen. V večernih finalnih odločitvah Slovenija ni imela aktivnih predstavnikov na atletskem stadionu; že dopoldne je svoje opravila Maruša Černjul, ki sta jo le dva centimetra ločila od finala skoka v višino; z 1,92 m je osvojila 21. mesto.
Košarka: Finalistke Španke in Američanke
Košarkarice Španije in ZDA so finalistke olimpijskega turnirja v Riu de Janeiru. Španke, ki so sploh prvič igrale v polfinalu OI, so z 68:54 ugnale Srbijo, branilke naslova Američanke pa so bile boljše od Francije s 86:67. Finale bo v soboto ob 20.30, tekma za bron pa štiri ure pred tem. Španke so Srbkinje, ki so prav tako prvič igrale v polfinalu OI, načele že v prvi četrtini. Čeprav so se tekmice do konca polčasa vrnile v igro in zaostajale le za pet točk, pa so v drugem polčasu igralke s Pirenejskega polotoka znova hitro pobegnile na varno razdaljo, ki so jo zadržale do konca tekme. Pri Špankah sta bili s 14 točkami najboljši Astou Ndour in Alba Torrens, pri Srbiji pa sta bili z 12 točkami najbolj razpoloženi Sonja Petrović in Saša Čado. Španke se bodo v finalu pomerile z ZDA, ki so na zadnjih osmih olimpijskih igrah osvojile sedem zlatih odličij. Le v Barceloni 1992 je naslov osvojila ekipa Sovjetske zveze, ki je nastopala pod olimpijsko zastavo. Tokrat so igralke z druge strani Atlantika v prvem polčasu bile kar enakovreden boj s Francozinjami, slednje so ob polčasu zaostajale zgolj za štiri točke. V tretji četrtini pa so Američanke že pobegnile na varno razdaljo, vodile so tudi že za 22 točk. Zadnji del igre je bil tako le formalnost. Pri Francozinjah je bila s 14 točkami najučinkovitejša Isabelle Yacoubou, pri Američankah pa Diana Taurasi z 18.
Odbojka: Za odbojkarsko zlato Srbkinje in Kitajke, Brazilca zlata na mivki
Srbske odbojkarice so v polfinalu s 3:2 (-20, 17, 21, -16, 13) premagale ZDA, svetovne prvakinje 2014 in srebrne z zadnjih iger v Londonu Kitajke pa so s 3:1 (25, -23, 27, 23) ugnale Nizozemsko. Srbske odbojkarice so po hudem boju v polfinalu poskrbele, da bodo ZDA znova ostale brez tako želene zlate olimpijske kolajne. Doslej so bile trikrat srebrne in enkrat bronaste. Potem ko so v četrtfinalu Kitajke senzacionalno premagale prve favoritinje Brazilke, so imele odprto pot do naslova. A prekrižale so jim jo Srbkinje, šesta reprezentanca sveta, ki je 2012 v Londonu osvojila zadnje, dvanajsto mesto. ZDA so imele v odločilnem petem nizu prednost 12:10. Srbija je najprej povedla 13:12, s točko Tijane Bošković pa se je prešerno veselila največjega uspeha v zgodovini. Najboljša igralka pri Srbiji je bila tokrat prav Boškovićeva z 18 točkami, Karsta Lowe jih je pri ZDA dosegla 13. Kitajke so se v finale prav tako prebile po hudem boju. Nizozemke so Azijkam ves čas tesno dihale za ovratnik, vsi nizi so bili zelo izenačeni, dva sta se končala na razliko. Najbolj razpoložena igralka na tekmi je bila Ting Zhu, ki je dosegla kar 31 točk, Lonneke Sloetjes pa je bila s 17 točkami najboljša pri Nizozemkah, ki jih tako v soboto čaka mali finale proti Američankam.
Brazilca Alison Cerutti, dvakratni svetovni prvak in srebrn iz Londona 2012 z Emanuelom Regom, in Bruno Oscar Schmidt sta osvojila zlato kolajno v odbojki na mivki. V finalu sta Brazilca pred navdušenimi navijači na Copacabani premagala Italijana Paola Nicolaija in Danieleja Lupa z 2:0 (19, 17). Bron sta osvojila Nizozemca Alexander Brouwer in Robert Meeuwsen, ki sta poskrbela za sploh prvo nizozemsko olimpijsko odličje v tem športu. Nizozemca sta v malem finalu ugnala Rusa Vjačeslava Krasilnikova in Konstantina Semenova z 2:0 (21, 20).
Rokomet: Francozinje in Rusinje za zlato
Rokometašice Francije in Rusije so finalistke olimpijskih iger v Riu de Janeiru. Francozinje so v polfinalu s 24:23 premagale Nizozemsko, Rusinje pa so po podaljšku s 38:37 izločile branilke naslova Norvežanke. Finale bo v soboto ob 22.30, tekma za tretje mesto pa štiri ure prej. Rokometašice Francije so se prvič v zgodovini uvrstile v finale olimpijskega turnirja. Francozinje so doslej le enkrat igrale v polfinalu na olimpijskih igrah, 2004 v Atenah, ko so se morale na koncu zadovoljiti s četrtim mestom. Francozinje so se že v polfinale uvrstile po dramatični zmagi proti Španiji, ko so v zadnjih treh minutah rednega dela nadoknadile tri zadetke zaostanka in nato zmagale po podaljšku, tudi proti Nizozemkam pa so imele precej sreče. V zadnjem napadu oziroma sekundah so tekmice, ki so imele igralko več na terenu, zadele vratnico.
Pri Franciji je bila s sedmimi zadetki najboljša nekdanja igralka Krima Mercatorja Allison Pineau, Alexandra Lacrabere je dala enega manj. Pri Nizozemkah je z osmimi goli izstopala Laura van der Heijden. V finalu bodo ob Francozinjah še Rusinje. Tekma z Norveško je bila precej izenačena, nobena ekipa si ni priigrala več kot treh zadetkov prednosti, večino časa pa so bile v vodstvu Rusinje, ki so jih Norvežanke lovile in večkrat tudi ujele. Nazadnje 39 sekund pred koncem po golu Amande Kurtović. Nato pa sta na vsaki strani zadeli še Jekaterina Ilina in Heidi Loke, slednja štiri sekunde pred iztekom rednega dela, kar je pomenilo podaljšek. Tudi v tem sta bili ekipi bolj ali manj ves čas poravnani, Norvežanke pa so bile tiste, ki so spet lovile tekmice. Do 37:37 je šlo, nato pa je pri Rusinjah Ilina znova zadela s sedmih metrov za 38:37, kar je bil zadnji gol na tekmi. Deset sekund pred koncem je sicer na drugi strani do strela prišla Camilla Herrem, a zgrešila. Pri Rusinjah je bila z osmimi goli najboljša Vladlena Bobrovnikova, pri Norvežankah pa Nora Mork s 14.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.