Slovenska rokometna reprezentanca se je zasluženo uvrstila med osem najboljših zasedb na svetovnem prvenstvu v Katarju, kjer pa igralci nimajo vsega v svojih rokah. Po mojem prepričanju so bili izbranci Borisa Denića sinoči boljši za vsaj 5, morda celo več golov, a enostavno te prednosti niso uspeli doseči. Pa ne po lastni volji, ampak sta tako želela litovska sodnika Vaidas Mažeika in Mindaugas Gatelis, ki sta Makedonce vseskozi držala v igri za napredovanje.
Čeprav komentiranje sodniških odločitev ni v moj 'stil', saj kot nekdanji rokometaš še vedno trdim, da če si boljši, si boljši tudi od sodnika. A v Katarju se v izločilnih bojih še bolj izostruje slika o tem, da gre pač za šport, kjer delivca pravice, skupaj z delegatom in nadzornikom, lahko režirata še tako neverjeten preobrat.

Ravno zaradi pristranskega sojenja je za hip ob polčasu prekipelo Denićevem pomočniku Bojanu Čotarju, ki je proti slovenskemu paru Nenad Krstić – Peter Ljubić, na tribuno zavpil: "Alo, pa kaj je zdaj to? Kakšno sojenje, kakšen kriterij, daj jih malo umirite ...“ Ne bi slišal, če ne bi sedel povsem blizu, a dejstvo je, da ob pogledu proti Čotarju ni bilo lahko niti danskemu paru Martin Gjeding – Mads Hansen, niti Špancema Oscarju Lopezu in Angelu Ramirezu. Vsi so vedeli kaj govori, četudi ne razumejo slovensko.
Hrvatom Katarca, Katarcem Hrvata
Napredovanje med osem ekip na svetu so si poleg Slovencev priigrali še Hrvati in Katarci, a če je bilo to zasluženo bi lahko komentiral šele po temeljiti analizi sojenja. Najverjetneje ni naključje, da sta hrvaška sodnika Matija Gubica in Boris Milošević izdatno do napredovanja pomagala Katarcem – ti so bili v osmini finala po številnih sumljivih sodniških odločitvah boljši od Avstrijcev - , naši južni sosedi pa so se podobno kot vsi na svetovnem prvenstvu mučili z Brazilci. Ob koncu so zmagali, a sodniški kriterij katarskega para Saleh Bamutref - Mansour Al-Suwaidi vseh 60 minut dvoboja ni bil na nivoju svetovnega prvenstva. Odločitvam, ki sta jih sprejemala so se posmehovali vsi v dvorani, vključno s posameznimi hrvaškimi novinarji, ki jim je postalo jasno, koliko je ura.
Dragan Načevski pa za mizo
Skregano z vsako logiko je, da lahko na dvoboju Slovenija – Makedonija, za zapisnikarsko mizo sedi Dragan Načevski, nekdanji makedonski sodnik, ki skrbi za delegiranje sodnikov pod okriljem Evropske rokometne zveze (EHF), pod okriljem IHF pa v Katarju deluje, kot nadzornik. V vsakem primeru, kot nekdanji makedonski sodnik in danes vpliven rokometni funkcionar, za mizo nima kaj sedeti. Želim si le, da bo do konca turnirja zmagoval rokomet … Sodniki so namreč že dokazali česa so sposobni.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.