Oba kolesarja UAE Team Emirates sta sicer predvidena za vlogo kapetana, a se Fabio Aru zaveda moči 21-letnega Tadeja Pogačarja. Vzhajajoči zvezdnik iz Klanca pri Komendi namreč na stavnicah kotira precej višje kot njegov izkušenejši moštveni kolega.
"Videli bomo, kako bo dirka potekala. Menim, da bom moral pomagati Pogačarju, ki je zelo močan in si to zasluži. Potem pa bomo po poti videli, kaj lahko storimo. Gremo iz dneva v dan," je dejal 30-letnik s Sardinije.
Nekoč je tudi Aru veljal za velikega talenta italijanskega kolesarstva, v karieri je dobil dirko po Španiji (2015), v zadnjih letih pa ni več posegel po najvišjih mestih. V hierarhiji v moštvu pa ga je prehitel tudi slovenski mladenič.
'Že dolgo nisem opravljal vloge pomočnika'
"Z veseljem bom pomagal Pogačarju in mu dal kakšen nasvet. Zame je vloga pomočnika nekaj, kar že dolgo nisem opravljal. Z Davidejem Formolom bova ves čas spredaj. Videla bova, kako dobro se lahko peljeva z najboljšimi," je še dejal Aru.
Pogačar sam je na tiskovni konferenci pred začetkom Toura dejal, da se želi boriti za belo majico najboljšega mladega kolesarja, a je dodal, da bo s tem najverjetneje tudi v boju za skupno zmago. Bela majica pa, kot pravi Pogačar, tokrat ne bo daleč od rumene, saj se bo zanjo boril tudi njegov kolumbijski tekmec Egan Bernal, branilec lanske zmage na "francoski pentlji".
Tour se bo v soboto začel z etapo za sprinterje v Nici, kjer bo v igri za rumeno majico tudi Luka Mezgec. Najboljši hribolazci pa bodo s prvimi pravimi klanci opravili že v nedeljo, ko bo jasno, kdo je dobro pripravljen dočakal dirko po Franciji.
Ponovno strožja pravila glede okužb na Touru
Po sobotnem posredovanju francoskih oblasti bodo na dirki kljub vsemu v veljavi strožji ukrepi za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Znova je v veljavi pravilo, da bo ob dveh pozitivnih primerih v moštvu, ne zgolj med kolesarji, to izključeno s Toura, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je v petek sicer omilila svoja pravila glede izključitve ekip z dirke po Franciji, ki bi jo morala zapustiti, če bi bila dva kolesarja pozitivna v razmaku sedmih dni.
Pri Uciju so si po pritožbah ekip in nadaljnjih sestankih prizadevali, da bi bili kolesarji čim bolj izključeni iz enačbe dveh pozitivnih testov v ekipi. Toda francoska vlada je skupaj z zdravstvenimi oblastmi zaradi vse večjega števila okužb v državi zaostrila pogoje za udeležence dirke po Franciji in znova uvedla prvotno pravilo.
Vlada ima v rokah škarje in platno
"Ostali bomo pri pravilu dveh okuženih v celotni ekipi v razmaku enega tedna. Odločitev je sprejela vlada," je v soboto dejal Christian Prudhomme, direktor Toura. Francoska vlada je po pisanju AFP močno vpeta v dogajanje na dirki po Franciji in bo imela tudi zadnjo besedo pri tem, kako daleč bodo lahko prišli kolesarji na poti do Pariza in predvidenega cilja 20. septembra. Zdaj so moštva še pod večjim pritiskom, da zagotovijo varnost v svojih mehurčkih, ki skupaj s kolesarji in ostalim osebjem štejejo največ 30 oseb.
Dirka po Franciji se bo začela v Nici, ki je na epidemiološkem zemljevidu označena z rdečo barvo, enako kot Pariz, kjer je predvideno, da se dirka zaključi čez tri tedne. V Franciji je s prisotno boleznijo covid-19 umrlo več kot 30.000 ljudi, v četrtek pa je bilo tam zaznanih več kot 6000 okužb, kar je najvišja številka od marca.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.