Slovenskemu kolesarju ekipe Mitchelton-Scott Luki Mezgecu dirka po Poljski še naprej leži. V prvi etapi letošnje preizkušnje je v sprintu glavnine zasedel četrto mesto, nato pa se po diskvalifikaciji zmagovalca Dylana Groenewegna (Jumbo Visma) na dirki, na kateri ima dve etapni zmagi, že osmič uvrsti med najboljše tri.
Etapo od Chorzova do Katovic v dolžini 195,8 kilometra je zaznamoval hud padec, ki ga je zakrivil kasneje diskvalificirani Nizozemec. Ta je v sprintu potisnil rojaka Fabia Jakobsena, tako da je ta padel, a čez ciljno črto, tako da je vseeno zasedel drugo mesto. Moštvenega kolega Primoža Rogliča, ki na dirki ne nastopa, so naknadno diskvalificirali. Menedžer Jakobsenove ekipe Deceuninck–Quick-Step, Patrick Lefevere, je potezo Groenewegna na družbenih omrežjih označil za "zločin". Napovedal je tudi tožbo.
"To ni bilo nič drugega kot zločin, take stvari so v kolesarstvu povsem izginile. Zaradi tega bi moral v zapor," meni Lefevere.
Jakobsen v umetni komi, sodnik v kritičnem stanju
Mezgec je na dirki edini slovenski predstavnik, padcu pa se je sodeč po posnetkih za las izognil. Kolesarska dirka po Poljski je tako skoraj točno leto po smrtni nesreči Bjorga Lambrechta doživela nov hud udarec. Pri hitrosti 80 km/h je Groenewegen povsem pred ciljem potiskal Jakobsena k ogradi, usoden je bil odriv s komolcem, zaradi katerega se je zaletel v ogrado, jo podrl, nato pa ga je vrglo v sodnika, ki je s kamero snemal prihod v cilj. Oba naj bila težje poškodovana in v umetni komi, s helikopterjem pa so ju odpeljali v bolnišnico, od koder pa uradnih podatkov še ni. Pomoč v bolnišnici so morali poiskati še nekateri kolesarji, poškodovan naj bi bil tudi Groenewegen, a nihče tako hudo kot Jakobsen in sodnik.
Sprint je sicer dobil Groenewegen, a so ga nato diskvalificirali, zmago pa pripisali Jakobsenu. Mezgec se je še osmič na tej dirki, na kateri ima dve etapni zmagi, uvrstil med najboljše tri, zasedel je tretje mesto, prehitel ga je še Francoz Marc Sarreau. Slovesno podelitev nagrad so zaradi hude nesreče, poškodovanih je bilo še nekaj gledalcev oziroma spremljevalcev dirke, odpovedali.
Strašljiv padec Jakobsena v zaključku prve etape dirke po Poljski:
Evenpoel: Zasluži si dosmrtno prepoved
Po hudem padcu so se oglasili številni kolesarji in člani njihovih ekip. Vsi obtožujejo Groenewegna, da je krivec za skupinski padec, najbolj ostri pa so seveda v ekipi hudo poškodovanega Jakobsena. Podobnega mnenja kot direktor Lefevere je tudi mladi Remco Evenepoel, prvi favorit za skupno zmago na Poljskem.
"Groenewegen si zasluži dosmrtno prepoved tekmovanja. Lahko ga je sram," meni belgijski čudežni deček. Videti je, da se poteze svojega kolesarja sramujejo tudi pri nizozemski ekipi, ki zaenkrat tega noče komentirati, napovedujejo, da se bodo najprej pogovorili s svojim tekmovalcem, nato pa izdali sporočilo za javnost.
So pa nekatere ekipe spet izrazile nezadovoljstvo z organizatorji. Menijo, da jih lanska smrt Lambrechta, zaradi katere številke 143, ki jo je lani nosil nesrečni Belgijec, ni več na tej dirki, ni izučila, da je bila ciljna ravnina slabo zavarovana, sploh pa naj bi bila težava v tem, da je bil sprint nekoliko navzdol: "Kolesarji že po ravnem dosegajo visoke hitrosti, kaj šele, ko gre navzdol s hitrostjo več kot 80 kilometrov na uro."
Demare slavil na klasiki Milano-Torino
Francoz Arnaud Demare, član ekipe FDJ, je bil v enem redkih sprintov na dirkah Milano-Torino v zadnjih letih hitrejši od Avstralca Caleba Ewana in Belgijca Wouta van Aerta, zmagovalca sobotne dirke Strade Bianche. Četrto mesto je zasedel trikratni svetovni prvak Slovak Peter Sagan, peto Nizozemec Danny van Poppel, šesto Francoz Nacer Bouhanni, sedmo pa Kolumbijec Fernando Gaviria.
"Premagati tako število vrhunskih sprinterjev je nekaj fantastičnega. To je odlična napoved za naprej," je po 62. zmagi v karieri in prvi letošnji dejal Demare.
Glavnino je ob koncu prepolovil skupinski padec, a večina najboljših sprinterjev se mu je vendarle izognila, to pa ne velja za Norvežana Alexandra Kristoffa in Italijana Sacho Modola. Slovencev ni bilo na startu.
Zaključek letošnje klasike Milano-Torino:
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.