Drugi športi

Ameriški preiskovalci zahtevajo Armstrongove pozitivne vzorce

Ljubljana, 16. 09. 2010 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriški preiskovalci, ki imajo pod drobnogledom dopinški primer ameriškega kolesarja Lancea Armstronga, zahtevajo vpogled v pozitivne vzorce iz leta 1999.

Lance Armstrong
Lance Armstrong FOTO: Reuters

V francoskem protidopinškem laboratoriju so danes potrdili ustrezno zahtevo Američanov in potrdili neomejeno sodelovanje.

"Če jim bomo lahko le pomagali, jim bomo," je potrdil vodja francoske protidopinške agencije Pierre Brodry.

Sicer pa je na Armstrongovo zgodbo prvi opozoril francoski časnik L'Equipe, ki je leta 2005 po sedmi zaporedni Američanovi zmagi na francoskem Touru pisal o pozitivnih testih iz leta 1999. Takrat je časniku do izvidov uspelo priti anonimno, s spretno zvijačo. V letu 1999 namreč še niso bili možni testi na EPO, poznejši testi pa so pokazali, da si je Američan pomagal z omenjenim krvnim dopingom, kar je časnik razkril javnosti.

Športna javnost in ustrezne strukture se takrat niso odzvale, čeprav je bilo pozitivnih kar šest vzorcev. Za teste na EPO je protidopinški laboratorij namreč uporabil B-vzorce in v primeru pozitivnega testa bi lahko kolesar po veljavnih pravilnikih zahteval B-vzorce, ki pa so bili že uporabljeni. Znanstveno je bil kolesar torej pozitiven na kontroli, pravno gledano seveda ne.

Ameriški preiskovalci so se primera lotili po tem, ko je Armstronga uporabe prepovedanih poživil obtožil nekdanji moštveni kolega Floyd Landis. Armstrong, ki se je letos že drugič poslovil od kolesarstva, je vse tovrstne očitke vedno zavračal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User519386
17. 09. 2010 02.16
haha, dopingirani so vsi, samo da nekateri ponesreči gredo čez mero.
User299682
16. 09. 2010 17.32
tako kot naš valjavec, je tudi armstrong "laufal" na kranjske klobase!
User488757
16. 09. 2010 17.25
a kdo od telih NI bil dopingiran? haha