"Oboroženi neznanci, ki so se izdajali za policiste, so v Riu oropali ameriškega plavalca Ryana Lochteja in še tri druge ameriške plavalce, ko so se zgodaj z zabave vračali v olimpijsko vas," so 14. avgusta sporočili iz ameriškega olimpijskega komiteja.
Brazilske oblasti so se obtožb lotile resno, a hitro tudi odkrile, da gre za laž.
Plavalci so zatrjevali, da so roparji, ki so se izdajali za policiste, v nedeljo zjutraj ustavili njihov taksi, ko so se vračali z zabave v olimpijsko vas, nato pa zahtevali denar in druge vredne predmete.
V škandal, v katerega se je zaradi zaupanja v besede svojih športnikov znašel tudi ameriški olimpijski komite, so vpleteni štirje člani ameriške olimpijske plavalne ekipe Gunnar Bentz, Jack Conger, Jimmy Feigen in Ryan Lochte.
Ali je Lochte lagal materi in ni vedel, da bo ta klicala medije? Ali pa res verjame, da se mu je zgodila krivica?
Novico o dogodku je nekaterim medijem najprej sporočila Lochtejeva mati. Toda tiskovni predstavnik Mednarodnega olimpijskega komiteja Mark Adams je sprva vztrajal, da to "absolutno ni res".
Nato pa so Američani dogodek "potrdili".
Prišli so pravi policisti in zahtevali izjave od plavalcev. Ker so bile njihove izjave protislovne, se je porajal sum, da nekaj ni v redu. Zato je sodišče v Riu Lochteju in Feigenu prepovedalo izhod iz države. Sodnica je namreč zahtevala, da se zadeva razčisti do konca. Oropali naj bi le Lochteja in Feigena. Slednja sta navajala različne ure, kdaj naj bi se rop zgodil, tudi število napadalcev se ni ujemalo, prav tako potek celega ropa.
Tudi posnetki varnostnih kamer niso kazali nič nenavadnega. Športniki so se celo ob vrnitvi v hotel smejali, niso delovali pretreseno, kot bi bilo pričakovati od osebe, ki je bila pravkar žrtev oboroženih roparjev. Prav tako so pri vstopu v hotel opravili varnostni pregled, vsi pa so med pogovorom in smehom iz žepov dali denarnice in telefone. Preiskovalci so se spraševali, kaj so potem roparji ukradli?
Policija je tudi opozorila, da niso našli voznika taksija, za katerega so plavalci rekli, da jih je odpeljal v olimpijsko vas.
'Gre za laž'
Preiskovalci so nato sporočili, da gre za laž. Vodja policije v Riu Fernando Veloso je dejal, da še ni odločeno, ali bodo ameriške plavalce doletele kakšne obtožbe.
Pijani uničevali, posredovali varnostniki. Morali so plačati nastalo škodo
Poleg tega je varnostna kamera ene od bencinskih črpalk v Riu de Janeiru posnela pretep med ameriškimi plavalci in oboroženim varnostnikom črpalke. Plavalci naj bi se ob vračanju z zabave s taksijem ustavili na eni od črpalk, da bi odšli na stranišče. Tam naj bi podrli vrata, zaradi česar je pritekel varnostnik in izvlekel pištolo, da bi četverica počakala na policijo, a se je eden od plavalcev z njim zapletel v pretep.
Eden izmed plavalcev naj bi plačal nastalo škodo in so nato odšli proti hotelu.
Da je varnostnik posegel po pištoli, se jim zdi pravilno, saj se je eden izmed plavalcev vedel nasilno.
Brazilci besni
Ne le da so plavalci lagali, da so jih oropali, navajali so tudi, da so se roparji predstavili kot policisti. Rop tako priznanih športnikov med olimpijskimi igrami bi za Brazilijo pomenil veliko sramoto in potrditev skrbi v zvezi z organizacijo iger v Riu zaradi tamkajšnjega kriminala. Mnogi Brazilci se sprašujejo, zakaj so plavalci z lažnimi izjavami skušali umazati ugled njihove države.
Sledilo je opravičilo ameriškega olimpijskega komiteja
In danes se ameriški predstavniki globoko opravičujejo za incident. Komite je dejal, da gre za nesprejemljivo vedenje štirih plavalcev, ki so lagali.
Bentzu in Congerju so brazilske oblasti dovolile, da v četrtek zvečer zapustijo državo. Policisti so ju namreč v sredo pospremili z letala in jih odpeljali na zaslišanje. Feigen je še naprej v Braziliji, a njegova točna lokacija ni znana. Danes je njegov odvetnik sporočil, da je Feigen pristal na dogovor, da bo vplačal okoli 11.000 ameriški dolarjev v dobrodelne namene, v zameno pa bo lahko odpotoval iz Brazilije.
Glavni krivec za nastalo zmešnjavo je 32-letni Lochte, ki je v enem trenutku celo priznal, da se je malce zmotil pri poteku dogodkov, a da se je rop res zgodil. Tudi ko je imel priložnost, da se umakne in umiri zadevo, je Lochte torej nadaljeval laži. Da je žrtev, je zatrjeval še v sredo, ko je lahko zadevo večkrat prespal in se zresnil.
Ameriški mediji so zlate plavalce raztrgali. Za Lochteja, ki ima sicer kar 12 olimpijskih medalj, so dejali, da je z njim konec. Tudi če bo nizal vrhunske rezultate, bo črni oblak laži in sramote, ki jo je povzročil celotni ekipi, vedno nad njim.
Lochte se je opravičil na družbenih omrežjih
Ryne Lochte je danes na družbenih omrežjih objavil opravičilo. Med drugim je zapisal, da se opravičuje za svoje vedenje in tudi za to, da ni bil pri opisovanju dogodkov bolj previden in natančen. Hkrati se opravičuje tudi, da je odvrnil pozornost od ostalih olimpijcev, ki so s jim z udeležbo v Riu izpolnile sanje.
Kot dodaja, je z objavo opravičila počakal, dokler ni bilo jasno, da se bodo njegovi kolegi lahko varno vrnili domov. Zapisal je še, da bi moral bolj odgovorno ravnati, čeprav je izredno travmatično, ko se znajdeš v tuji državi in ti tujec grozi s pištolo. "Ponosen sem, da sem na olimpijskih igrah predstavljal svojo državo. Gre za situacijo, ki bi se ji lahko in bi se ji mogel izogniti. Prevzemam odgovornost za svoja dejanja, naučil se se nekaj koristnih lekcij," je še zapisal.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.