Na Severnem Primorskem se je začela tradicionalna dirkaška prireditev MAHLE 7. Eco Rally. Tokrat sicer v nekoliko drugačni preobleki, saj namesto v poznih poletnih dneh poteka v začetku marca, ko nismo zabeležili še niti koledarske pomladi.
"Skrbijo nas lahko le spomladanske temperature, ki so precej nižje od tistih v začetku septembra. Akumulatorji bodo imeli zato večjo porabo energije," je na tiskovni konferenci pred začetkom relija povedal lanski zmagovalec Franko Špacapan, ki prihaja prav iz lokalnega društva AMD Gorica.
13 posadk, 425 kilometrov
Miran Mozetič, predsednik društva AMD Gorica, je pred tednom dni razkril, da je na dirko prijavljenih 13 posadk (predhodno jih je bilo 15, a sta dve tik pred zdajci odpovedali). Sedem ekip prihaja iz Slovenije, poleg tandema Špacapan-Kobal, ki je slavil lani, pa se v eko reliju letos prvič predstavlja tudi Rok Turk, sicer stari znanec klasičnih relijev in tudi eden lanskih favoritov za zmago na MAHLE 11. Rally Nova Gorica. Zaradi tehničnih težav, ki mu jih ni uspelo popraviti v času, je naposled odstopil od dirke.
Šest posadk medtem na goriški reli prihaja iz tujine, tudi med njimi so že znani obraz. Kot povedo organizatorji relija, bodo slednje slovenskim posadkam predstavljale velike tekmece. V prvi vrsti bosta največji zalogaj predstavljali prav ekipi pod startnima številkama 1 in 2: češka posadka Michail Zdarsky in Jakub Nabelek ter italijansko-poljska navezava, pri kateri bo za volanom sedel Guido Guerrini, njegov sovoznik pa je Artur Prusak.
"Verjamemo, da bo letošnja dirka dobra. Imena so konkurenčna in tudi trasa bo seveda kot vsako leto zanimiva in atraktivna," je dejal Špacapan.
Pred relijem se je sicer mudil na podobni dirki v Španiji, na kateri je s sovoznikom zasedel deveto mesto. "Reli tam je zahteven, konkurenca je zelo močna. Tamkajšnje voznike z razlogom kličejo 'matadorji'," je dejal in pojasnil, da Španija in Portugalska slovita po točnostnem reliju. V Sloveniji pa se bosta zdaj na točnostnem reliju potegovali tudi dve španski posadki, poleg vseh pa tudi nizozemsko-nemška naveza ter italijanska in bolgarska posadka.
Trinajsterica bo morala v dveh dneh, kolikor traja preizkušnja, opraviti 425 kilometrov: 216 kilometrov bodo dirkači opravili prvi dan (od tega 136 kilometrov točnostnih preizkušenj), 209 kilometrov pa jih čaka v drugem dnevu relija (od tega je 117 kilometrov točnostnih preizkušenj). "Fantje bodo torej potrebovali kar nekaj koncentracije," je priznal tudi predsednik organizacijskega odbora Renato Hvala.
Eko reli – dirka, pri kateri ni pomembna hitrost
Eko reli je od klasičnega precej drugačen. Medtem ko je na tradicionalnem reliju pomembna predvsem hitrost, je pri tokratnem tekmovanju lahko prav ta pogubna za dirkače. Posadke namreč ne vozijo po zaprtih trasah, temveč med cestnim prometom in po cestno-prometnih predpisih.
Na določenih delih poti pa potekajo t. i. točnostne preizkušnje, na katerih ocenjevalci preverjajo povprečno hitrost posadk, ki jo določijo organizatorji. Za vsako napako se ekipam odšteje točke.
Ob tem pa je za zmago ključna tudi poraba energije dirkalnikov. Največ točk v tej kategoriji namreč dobi tista ekipa, ki je v porabi najbolj varčna.
Na koncu zmaga tista ekipa, ki naredi najmanj napak (vozi najbolj točno) in ki ima najmanjšo porabo energije.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.