Osovnikar izpadel v četrtfinalu
Škofjeločan Matic Osovnikar (Mass Ljubljana) je v popoldanskem četrtfinalu prvega dne desetega svetovnega prvenstva v atletiki v Helsinkih v tretji skupini zasedel sedmo mesto (10,48) in se z 21. časom ni uvrstil v polfinale.
"Vzdušje v reprezentanci je sicer zelo dobro, vendar se pozna, da na SP ni Jolande Čeplak, ki vedno doseže dober izid in razbremeni preostalo ekipo. Četudi nam danes ni šlo, kot smo upali, pa se bomo v preostalih disciplinah potrudili po najboljših močeh," je napovedal Osovnikar, ki je krepko zaostal za svojim najboljšim letošnjim časom (10,24) in lanskim državnim rekordom z OI v Atenah (10,15).
"Čaka me še nastop na 200 m. Na OI sem lani na 100 m za las izgubil polfinalni nastop, nato pa vse nadoknadil na 200 m. Upam, da bi bilo tudi letos tako," si je zaželel Osovnikar. V tretji skupini dopoldanskih kvalifikacij je zasedel četrto mesto (10,40) in se s 24. skupnim časom uvrstil v nadaljevanje. Za tekmece je imel tri z boljšimi prijavljenimi časi, ki so bili hitrejši tudi na stezi. Jamajčan Dwight Thomas je zmagal z 10,15, ker je bil skupno tretji čas vseh skupin, Avstralec Patrick Johnson je bil drugi (10,20), Brown pa tretji (10,25). Osovnikar je bil do sredine proge poravnan z najboljšimi, na koncu pa je nekoliko zaostal. "Startal sem slabo. Zato sem skušal na začetku to popraviti, vendar sem se prehitro dvignil in nato nisem mogel razviti največje možne hitrosti. Podobno napako sem napravil že na veliki nagradi v Zagrebu. Popoldne bom skušal nastopiti bolje," je bil kratek Osovnikar, ki bo imel pred naslednjo tekmo dva dni premora.
Vukmirovičeva razočarana
Vukmirovičeva, ob enem prestopu je v prvi seriji skočila 13,78 in 13,88 m v tretji seriji, je prvič v karieri nastopila na SP. Po četrtem mestu na letošnjih sredozemskih igrah v španski Almerii, tam je dosegla osebni rekord (14,08 m), si je zadala visoke cilje. "Razočarana sem, ker se nisem uvrstila v finale, kar je bil moj cilj. Vedela sem, da bom morala za ta dosežek skočiti osebni rekord, bilo pa je potrebno nekaj manj, 14,05 m. Dobro sem izmerila zalet in nato tudi v vseh treh skokih ta del dobro opravila. Napako sem naredila le pri povezovanju drugega in tretjega koraka pred doskokom, kjer sem izgubila 30 cm. Pogoji za tekmo so bili odlični, motilo me je le, da sem morala vstati že ob šestih zjutraj in se po zajtrku odpraviti na stadion. Nisem jutranji tip in sem imela zato nekaj težav; raje bi videla, da bi bile kvalifikacije popoldne," je pojasnila Vukmirovičeva
Vodovnik imel težave s kroglo
Vodovnik, finalist lanskih olimpijskih iger, je imel kvalifikacijsko normo v suvanju krogle 20,25 m, kar je pet centimetrov manj od njegovega letošnjega najboljšega dosežka (20,30). Slovenski rekorder v tej sezoni ni veliko nastopal, najboljše rezultate pa je zabeležil v začetku sezone. V prvi seriji je na SP kroglo sunil 18,60 m, 18,58 v drugi, in 19,28 v tretji.
"Tehnično sem nastop dobro izvedel. Imel sem težave s kroglo, ker mi ni "sedla" na prste. Pred zadnjo serijo sem se odločil, da vzamem najmanjšo kroglo, kar sicer ne storim nikoli, in prav v tej seriji sem dosegel največjo daljavo. Dal sem vse od sebe, vendar žal nisem bil uspešen. Sedaj si bom vzel daljši premor, nato pa bova s trenerjem Marjanom Štimcem napravila načrt za prihodnje. Imam še precej rezerv v tehniki, moči in psihični pripravi. Nameravam pa tudi nekoliko shujšati," je povedal nekaj pod 160 kilogrami težak in nekaj pod dvema metroma visoki orjak iz Oplotnice.
Največjo daljavo je dosegel Američan Christian Cantwell (21,11 m), drugi je bil Danec Joachim Olsen, letošnji evropski dvoranski prvak in tretji z lanskih OI (20,85), tretji pa Nemec Ralf Bartels (20,56). Branilec naslova iz Pariza Belorus Andrej Mičnevič je bil četrti (20,54), osmi olimpijski zmagovalec Jurij Bilonog iz Ukrajine (20,21), presenetljivo pa je izpadel trikratni svetovni prvak John Godina iz ZDA, ki je bil šele 17. (19,54).
Langerholčeva popustila na ciljni ravnini
Na 800 m so se v polfinale uvrstile po prve štiri iz petih kvalifikacijskih skupin ter še štiri najhitrejše po času. Langerholčeva, ki v tej sezoni še ni dosegla časa pod dvema minutama, je bila do zadnjega zavoja v igri za prva štiri mesta in s tem neposredno uvrstitvijo v polfinale, vendar je v ciljni ravnini povsem popustila.
"Ne vem, kaj sem tako dolgo čakala. Že precej pred zaključnim finišem bi morala teči naprej in si tako zagotoviti dobro izhodišče. Tako pa me je v zavoju ovirala Američanka Hazel Clark, za to sem kriva sama, ker sem se pustila zapreti, za nameček pa sem bila povsem brez finiša. Zmotilo me je tudi nekaj hitrih menjav ritma med tekom. Razočarana sem, ker na največji tekmi leta nisem pokazala svojih sposobnosti," je pojasnila Langerholčeva, ki je imela najboljšo sezono leta 2000, ko je bila tudi četrta na OI v Sydneyju. Na tem SP je nastopila po odpovedi svetovne dvoranske rekorderke Jolande Čeplak.
___________________________________________________________
Izidi:
1. Christian Cantwell (ZDA) 21,11
2. Joachim Olsen (Dan) 20,85
3. Ralf Bartels (Nem) 20,56
.....
20. Miran Vodovnik (Slo) 19,28
Ženske – tek na 800 m:
Skupno:
1. Svetlana Čerkasova (Rus) 2:00,62
2. Larisa Čežao (Rus) 2:00,64
3. Maria de Lurdes Mutola 2:00,71
...
25. Brigita Langerholc (Slo) 2:03,06
Troskok:
1. Hrysopiyi Devetzi (Grč) 14,72
2. Trecia Smith (Jam) 14,69
3. Yargelis Savigne (Kub) 14,47
....
15. Snežana Vukmirovič (Slo) 13,88