Na Novi Zelandiji namreč velja izjemno stroga zakonodaja glede vnosa rastlin, živali in hrane v državo.
Na novozelandskem kmetijskem ministrstvu so potrdili, da venci, narejeni iz oljčnih vejic, vrtnic in krizantem, ne bodo mogli skozi mejno kontrolo. "Na njih bi bili lahko škodljivci in bolezni, ki bi se lahko razširili na druge rastline," je pojasnila predstavnica ministrstva Veronica Herrera. Na ministrstvu so še dodali, da pri dobitnikih olimpijskih medalj ne bodo delali nobenih izjem. "Biološka varnost je izredno pomembna. Če želijo ohraniti spomin na vence, jih bodo morali fotografirati," je povedal tiskovni predstavnik ministrstva.

V Atenah je medalje osvojilo pet Novozelandcev. Dvojčici Caroline in Georgina Evers-Swindell sta osvojilo zlato v veslanju, Sarah Ulmer prav tako zlato v kolesarstvu, Hamish Carter in Bevan Docherty pa zlato in srebro v triatlonu.
Novozelandec Jack Lovelock, ki je zmagal v teku na 1500 metrov na OI v Berlinu leta 1936, je na podelitvi od Adolf Hitlerja prejel lončnico s sadiko hrasta. Drevo, ki ga je posadil Lovelock, še danes stoji pred univerzo v Timaruju na južnem novozelandskem otoku. Takrat zakonodaja še ni bila tako stroga.
V sosednji Avstraliji, kjer prav tako veljajo stroga pravila glede vnosa rastlin, so dobitnikom medalj dovolili obdržati vence, vendar jih bodo na meji razkužili in temeljito pregledali.
______________________________________________________
Gebrselassie želi v Pekingu nastopiti na maratonu
Etiopski atlet Haile Gebrselassie, ki je olimpijski tek na 10.000 metrov končal na zanj ne preveč dobrem petem mestu, zmagal pa je njegov rojak Kenenisa Bekele, je že napovedal, da si želi na naslednjih OI leta 2008 v Pekingu nastopiti na maratonu. "Skušal bom teči hitro in postaviti nov najboljši čas v tej disciplini. To bo zelo težko, saj je tudi Paul Tergat zelo dober in lahko še napreduje. Vse je mogoče in res si želim nastopiti v Pekingu," pravi Gebrselassie.

Etiopijec je še pojasnil, da se po drugem zaporednem olimpijskem naslovu na 10.000 metrov pred štirimi leti v Sydneyju še ni želel preseliti v maratonske vrste, ker je želel še enkrat nastopiti na tej razdalji. "Žal pa zadnji dve leti nisem bil najboljši, ker sem se ves čas moral ukvarjati s težavami Ahilove tetive," pravi 31-letni atlet.
Gebrselassie že ima nekaj izkušenj v maratonskem teku, saj je leta 2002 sodeloval na tekmi v Londonu, kjer je bil s časom 2:06:35 tretji za Halidom Hanučijem in Paulom Tergatom. Slednji je doslej najboljši čas maratona postavil lani v Berlinu, ko je z nekaj več kot 42 kilometri opravil v dveh urah, štirih minutah in 55 sekundah.
______________________________________________________
Dominikanski republiki glasno praznovali prvo zlato
Prebivalci Dominikanske republike so bučno proslavili prvo zlato medaljo za svojo državo na olimpijskih igrah - v četrtek jo je na igrah v Atenah osvojil Felix Sanchez v teku na 400 metrov z ovirami. "Predstavljajte si, zlato za majhen otok, za katerega mnogi sploh niso slišali," je povedal eden od navdušenih navijačev, ki so se zbrali na ulicah.
Številni Dominikanci so v četrtek predčasno odšli z dela, da bi lahko spremljali odločilni tek. Sanchezova zmaga je sprožila pravo evforijo; ljudje so preplavili ulice, vihrali z zastavami, vozniki pa so glasno trobili.

Sanchez je upravičil vlogo favorita. S časom 47,63 je zmagal pred Jamajčanom Dannyjem McFarlaneom (48,11) in Francozom Namanom Keito (48,26). 26-letni atlet teka na 400 metrov z ovirami ni izgubil že od 2. julija 2001.
"Najboljši je, pravi tiger, najboljši na svetu," je o nacionalnem junaku dejal polkovnik Carlos Montero, ki si je vzel prosto, da bi lahko spremljal tek. "Zdaj bomo tri dni praznovali," je dodal. Sanchez je pred dnevi izjavil, da bo v primeru zmage oblasti v Santo Domingu prosil, naj zaprejo glavno ulico ob obali za veliko zabavo.
Dominikanska republika, revna karibska državica z 8,8 milijona prebivalcev, se je olimpijskih iger prvič udeležila let 1964 v Tokiu. Doslej je imela le eno medaljo - bron boksarja Pedra Julia Nolasca iz Los Angelesa leta 1984.
Sanchez se je rodil v ZDA staršem iz Dominikanske republike. Dominikanci se sicer pogosto norčujejo iz njegove španščine, vendar ga imajo za svojega, čeprav živi in trenira v Kaliforniji.
______________________________________________________
Rogge: Nemci ne bodo dobili zlata v militaryju
Nemški konjeniki vendarle ne bodo prejeli dodatne zlate medalje v militaryju. "Strogo se držimo izidov mednarodnih športnih zvez. Iz čustvenih ali humanitarnih razlogov nikoli ne podeljujemo medalj," je bil jasen predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacques Rogge.

Predstavniki nemškega olimpijskega komiteja in Mednarodne konjeniške zveze so pred tem na MOK poslali zahtevo, da nemški reprezentanci podeli dodatno zlato medaljo, čeprav jo je Mednarodno športno razsodišče na pritožbo francoske, britanske in ameriške vrste postavilo šele na četrto mesto. To se je za odvzem medalje odločilo potem, ko je bilo ugotovljeno, da naj bi Bettina Hoy, ki ji je bila odvzeta tudi zlata medalja v posamični konkurenci, kršila pravila s tem, ko je zadnji dan tekmovanja v preskokih šla dvakrat čez štartno črto.
______________________________________________________
Pozitiven tudi ruski atlet Galkin
Ruski tekač na 400 metrov Anton Galkin je bil zaradi pozitivnega dopinškega testa diskvalificiran in izključen iz letošnjih olimpijskih iger v Atenah, je sporočil podpredsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Vitalij Smirnov.
V vzorcu ruskega atleta, ki je polfinalno tekmo končal na četrtem mestu in se tako ni uvrstil med najboljšo osmerico, so po polfinalu 21. avgusta odkrili sledi prepovedanega anaboličnega steroida stanozolola.
