Nekaj minut pred dvanajsto je na letališču Jožeta Pučnika pristalo letalo z izjemno dragocenim tovorom: slovenskim kolesarskim asom Primožem Rogličem in njegovo ekipo ter seveda trdo prigarano zlato olimpijsko medaljo. Takoj po izkrcanju z letala, ki je priletelo iz Pariza, je sedel pred predstavnike medijev, ki so mu najprej veselo zaploskali.
Druženje z mediji
Po kratkem nagovoru predsednika uprave Telekoma Slovenije Cvetka Sršena in predsednika kolesarske zveze Pavla Marđonovića je mikrofon v roke dobil zlati Primož in dejal: "Rad bi se zahvalil predsednikoma za lepe besede in nagrade. Me veseli, da skrbim za srčno mišico tudi ostale populacije, ne le za svojo. Kaj naj rečem, ne zavedam se še, saj se ne morem. Vsi dogodki nas vrhunskih športnikov se v temu momentu odvijajo tako hitro, da mogoče tudi časa ni, da bi lahko vse skupaj podoživel, pa se nekako ozrl še nazaj. Verjamem, da bo tudi za te stvari še čas in ja, sladke skrbi ... če smo razlog, da svetu sporočamo dobre stvari, če smo razlog za veselje, naj traja. Res sem izjemno počaščen in vesel, da nam je tudi to uspelo na koncu, kljub precej težavam ali dogodkom, ki niso šli meni v prid ... znova se je pokazalo, da kjer je volja, je pot, in s to kolajno je poplačano ogromno truda z moje strani kot tudi odrekanja družine, ljudi okrog mene in vseh ostalih, ki so pripomogli k temu uspehu ... najlepša hvala."
Selektor Andrej Hauptman je na vprašanje, kako je voditi tako dobro ekipo, odgovoril: "Tako ekipo je voditi lahko. Ko imaš enkrat tako ekipo, take vrhunske športnike, tako motivirane, ponosne, da so Slovenci, ni težko, ker veš, da rezultat bo slej ko prej prišel, po drugi strani pa je velika odgovornost, ko si ena največjih kolesarskih nacij na svetu, vse drugo kot medalja ni rezultat. Jaz sem presrečen, da se je vse izšlo, kot se je moralo. Vsa ekipa je delovala harmonično. Verjetno je potem vse videti enostavno, ampak to se zgodi, ko se ti res vse poklopi in ko so fantje še za stopničko višje od svetovnega vrha, ki je v kolesarstvu že tako visok." Na vprašanje, kaj sledi, pa je dejal: "Sledi, da se bo treba čim prej spočiti, ker je kolesarska sezona dolga. Čim prej je treba razmišljati o novih podvigih, o novih uspehih. Pa saj veste, kako je; takoj, ko si zadovoljen s tistim, kar si naredil, si že na poti navzdol."
Na enako vprašanje je Roglič odgovoril: "Najprej bi rad užival in bil srečen ob tem dosežku, potem pa me čaka še precej natrpan urnik. Na srečo v kolesarstvu izzivov ne manjka, tako da gremo dalje."
Kaj pa Roglič meni na to, da mu bodo v domači občini postavili kip in uredili kolesarsko stezo? "Te stvari so mi definitivno v posebno čast in vedno se sprašujem, kako si lahko jaz zaslužim kip, ceste in te stvari, ampak saj ni važno, kaj imaš na koncu, kaj je po tebi poimenovano, ampak bolj, kakšno sporočilo daješ vsem ljudem in to, kar mi (športniki) lahko sporočamo, je nekaj najlepšega in v tem primeru kolesarstvo: nikoli ne obupati, se vedno boriti in gledati v prihodnost."
Zlati Kisovčan je še poskušal povedati, kaj vse mu je šlo po glavi na podelitvi? "Težko je opisati, kaj vse ti gre po glavi, ampak definitivno bi rekel neko zadoščenje, zadovoljstvo, predvsem neka nagrada za ves trud, ki smo ga konec koncev vlagali celo letošnje leto, pa še vsa leta prej in preprosto potrditev dobrega trdega dela, tako zame kot za vse okrog mene."
Na letu domov ni imel prav veliko časa razmišljati, kaj pomeni osvojena zlata medalja: "Let sem bolj kot ne prespal, bomo videli, kaj pomeni ta medalja za naprej. Olimpijske igre so nekaj posebnega, so sanje vsakega športnika. Kot otrok sem sanjal, da jo bom dobil v drugem športu, na koncu sem jo v kolesarstvu. Uresničile so se mi sanje in kakor koli sedaj obrnemo, bo ta medalja vedno napisana na moje ime."
"Lepo je priti domov, ker smo tekmovali za Slovenijo in je to zmaga vseh nas Slovencev. Zato se se odločil priti malo poveseliti, pokazati medaljo, potem pa grem naprej na naslednje dirke. Doma pa si bom vzel čas, da sem z ljudmi, ki me napolnijo z energijo." je še dejal o povratku v domovino.
Selektor Hauptman se je za konec še pošalil: "Krč je popustil (v roki, s katero je stiskal mikrofon)." In opisal, kako je bilo spremljati Primoževo finalno vožnjo iz avtomobila: "Mogoče se v avtu še malo bolj zavedaš, kako zelo pomembno je to, koliko je lahko vredna vsaka napaka. Midva s Primožem sva bila na vezi, sicer sva oba poznala progo, ampak še vedno, treba je komunicirati. Zavedam se, da kar koli bi bilo narobe z moje strani, si nikoli ne bi odpustil; prav velikih napak nisva naredila, zato sva danes tukaj, res fenomenalna vožnja Primoža. Vse je šlo po planu oziroma še boljše, mislim, da sva oba pričakovala, da bo šlo bolj na 'knap'. To je darilo za slovensko kolesarstvo ali pa za ves šport, ker v veliko klubih in na zvezi se trdo dela, to je nagrada za športne delavce."
Glasen sprejem navijačev
Po opravljenih medijskih obveznostih je Roglič najprej po dolgem času objel svojo partnerko Loro Klinc in sina Leva, nato pa se je podal skozi izhodna vrata ljubljanskega letališča, kjer ga je pričakala množica navijačev. Ob glasnem navijanju in čestitkah, ki so deževale z vseh strani, se je šampion zahvalil vsem zbranim: "Rad bi se zahvalil vsakemu posamezniku, ki je danes prišel sem. Medalja je super, ampak trenutki, kot so ta, mi dajo največjo motivacijo za naprej."
Doma sta že zlata in sebrna medalja
Po zlatem divjevodašu Benjaminu Savšku in srebrni judoistki Tini Trstenjak se je v domovino torej vrnil tudi zlati kolesar Primož Roglič. Slovenskega junaka letošnjih poletnih olimpijskih iger v Tokiu so športni navdušenci lahko pozdravili na letališču Jožeta Pučnika. Roglič se je vrnil skupaj s člani strokovnega štaba slovenske kolesarske reprezentance in selektorjem Andrejem Hauptmanom.
Enaintridesetletni Kisovčan je na sredini kronometrski preizkušnji pokoril vso konkurenco in v okolici kultne japonske gore Fudži poskrbel za 27. slovensko kolajno na poletnih olimpijskih igrah od osamosvojitve naprej in četrto na letošnjih igrah v deželi vzhajajočega sonca.
Pred Rogličem je zlato kolajno osvojil tudi kanuist Savšek, srebro judoistka Trstenjakova, Rogličev kolega Tadej Pogačar, v zadnjih dveh letih absolutni kralj najbolj prestižne večetapne preizkušnje na svetu po Franciji, pa je na izjemno zahtevni sobotni cestni dirki osvojil odličje bronastega leska, a se kolesar iz Klanca pri Komendi še ni vrnil domov.
Zasavec Roglič je po odstopu na letošnji francoski pentlji zavoljo padca na tretji etapi na četrtkovi olimpijski uri resnice pokazal pravo mojstrovino. Dvakratni zmagovalec dirke po Španiji v letih 2019 in 2020 na uvodni cestni preizkušnji na igrah ni bil kos najboljšim tekmecem na svetu, zato pa je v vožnji na čas zasenčil vse tekmece in drugouvrščenega Nizozemca Toma Dumoulina ter tretjeuvrščenega Avstralca Rohana Dennisa ugnal za več kot minuto.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.