Čakali smo 5 let in dočakali 5 medalj
Čeprav smo morali na igre čakati leto dlje kot po navadi, so naši športniki dokazali, da je bilo vredno. V deželo vzhajajočega sonca je potovalo 53 slovenskih športnikov, domov pa so prinesli pet medalj, od tega kar tri zlate. Že prvi dan iger nas je z osvojitvijo bronaste medalje po izjemnem finišu dirke razveselil dvakratni zaporedni zmagovalec dirke po Franciji Tadej Pogačar, ki je Sloveniji "prigonil" prvo olimpijsko medaljo v cestnem kolesarstvu. Dva dni za njim je v slalomu na divjih vodah konkurenco deklasiral Benjamin Savšek in priveslal prvo zlato medaljo na igrah v Tokiu. Le dan za njim je kolekcijo medalj z drugim mestom dopolnila judoistka Tina Trstenjak in poskrbela, da so v Slovenijo prišle medalje vseh treh leskov. Peti dan iger je sledila že četrta medalja in druga zlata. Po grdem padcu na letošnji dirki po Franciji, potem ko je bil v mislih marsikoga že odpisan in potem, ko je sam že ponudil svoje štartno mesto na startu vožnje na čas komu od reprezentančnih kolegov, je Primož Roglič vstal kot feniks iz pepela in za več kot minuto za seboj pustil najbližjega zasledovalca. Slovenija, ki do letos še ni imela olimpijske medalje v kolesarstvu, je v le nekaj dneh dobila dve in se postavila v sam vrh svetovnega kolesarstva.
Sledilo je obdobje, v katerem so naši športniki dosegali odlične rezultate, a za novo medaljo je vsakič znova malo zmanjkalo. 22-letni metalec diska Kristjan Čeh je bil na svojih prvih olimpijskih igrah le 71 cm oddaljen od medalje, tekvondoist Ivan Trajković je borbo za bron izgubil zgolj za eno točko, judoistka Kaja Kajzer se je v borbi za tretje mesto dolgo uspešno upirala številki ena iz svetovne jakostne lestvice, jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta bili po težkih 11 regatah peti. Na petem mestu je končala tudi skakalka s palico Tina Šutej, mesto nižje pa v teku na 3000 m z zaprekami osvojila Maruša Mišmaš Zrimšek in ob tem postavila nov državi rekord. Končno sedmo mesto je osvojil judoist Adrian Gomboc, prav tako je bila sedma strelka Živa Dvoršak. Med najboljših osem na svetu se je uvrstil namizni tenisač Darko Jorgić in s tem dosegel največji slovenski uspeh v namiznem tenisu na olimpijskih igrah. V kajaku in kanuju na mirnih vodah sta veliko obetali Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman, a sta se v polfinalu nekaj metrov pred ciljem prevrnili in tako razočarani končali s tekmovanjem. Svojega dne ni imel niti srebrni iz Ria Peter Kauzer, ki je polfinalno vožnjo zaključil na 12. mestu.
Slovenija pa je imela dva dni pred koncem iger še enega asa v rokavu. To je bila seveda 22-letna Janja Garnbret, najboljša športna plezalka na svetu. V finalu je bila najprej na vrsti disciplina hitrost, ki Korošici ni najljubša, a jo je vseeno izvrstno opravila in se s svojim najboljšim časom te discipline uvrstila na peto mesto. Sledili so balvani, v katerih je Slovenka nepremagljiva. Kot edina tekmovalka je dosegla dva izmed treh vrhov in se povzpela na prvo mesto v skupnem seštevku. Zadnja disciplina je bila težavnost. Garnbretova je na steno šla kot peta in priplezala do 37. oprimka, kar je bilo največ do tedaj. Z vrha bi jo lahko izrinila samo Japonka Miho Nonaka, a je bila stena zanjo prevelik zalogaj in Garnbretova je postala prva olimpijska prvakinja v plezanju sploh, saj je bilo plezanje letos prvič na olimpijskih igrah.
Zlata medalja Garnbretove je tudi pomenila, da so igre v Tokiu postale najuspešnejše poletne olimpijske igre v zgodovini samostojne Slovenije. Pet medalj je Slovenija osvojila še v Pekingu leta 2008, a je bila takrat od petih le ena zlata. Možnost, da seštevek medalj dvignejo na šest, so imeli dan za Garnbretovo slovenski košarkarji, a se jim žal ni izšlo.
Tako blizu, a tako daleč
Slovenski košarkarji so dočakali prvi olimpijskih nastop v zgodovini samostojne države. Za začetek so naši fantje na krilih izjemnega Luke Dončića, ki je dal kar 48 točk, s 118:100 odpravili Argentino, nato so se s 116:81 znesli še nad domačini Japonci. Na tekmi za prvo mesto v skupini so se Slovenci kot aktualni evropski prvaki pomerili z aktualnimi svetovnimi prvaki Španci in s 95:87 premagali tudi njih. V četrtfinalu je Sloveniji na poti do boja za medaljo stala Nemčija, ki jo je Slovenija v drugem polčasu strla in na krilih razigranega Zorana Dragića, ki je dal 27 točk, poslala domov. V polfinalu je sledil obračun z izbrano vrsto Francije. Po prvem polčasu je kazalo dobro, Slovenija je vodila za dve točki, a v tretji četrtini so Francozi pritisnili in šli na zadnji odmor s prednostjo šestih točk. Slovenija je v zadnji četrtini dala vse od sebe in ko je 33 sekund pred koncem Klemen Prepelič zadel trojko za zaostanek zgolj ene točke, je že dišalo po finalu. Žal je Nicolas Batum v odločilnem trenutku dovolj stegnil roko, Francozi so obranili zadnji napad in se veselili napredovanja v veliki finale. Razočarani fantje so poraz skušali čim hitreje pozabiti in se zbrati za tekmo za tretje mesto, a fizična in čustvena izčrpanost je bila prevelika. Avstralija je na krilih izjemnega Pattyja Millsa kontrolirala potek srečanja in se na koncu zasluženo veselila bronaste medalje.
Prve olimpijske igre brez gledalcev, novi športi in prve medalje
Tokio 2020 so bile prve olimpijske igre, ki so večinoma potekale brez prisotnosti navijačev na dogodkih. Poleg tega se je kar nekaj stvari na igrah zgodilo prvič.
Prvič smo na igrah lahko spremljali športno plezanje, karate, rolkanje, deskanje na valovih, bejzbol in softball. Premierno športno plezanje si bomo zaradi zlate Janje Garnbret za vedno zapomnili Slovenci, bejzbol in softball pa zaradi zlatih medalj domačini Japonci.
Burkina Faso, San Marino in Turkmenistan so osvojili sploh prve olimpijske medalje, Bermudi, Filipini in Katar pa so prvič osvojili olimpijsko zlato.
San Marino je tako s tremi osvojenimi medaljami postal najuspešnejša država glede na število prebivalcev na osvojeno medaljo. V tem pogledu je Slovenija osvojila odlično sedmo mesto, kar je enako kot pred petimi leti v Riu.
V Tokiu je tekmovalo kar 11.656 športnikov, kar je največ do sedaj. Najmlajša olimpijka je bila 12-letna sirijska igralka namiznega tenisa Hend Zaza, najstarejša pa 66-letna avstralska jahalka Mary Hanna. Športniki na igrah so zastopali 206 držav in se za 339 kompletov olimpijskih odličij pomerili v 33 različnih športih.
Na naslednje poletne olimpijske igre bomo čakali le tri leta. Leta 2024 se bodo najboljši svetovni športniki pomerili v Parizu in zagotovo bodo med kandidati za odličja tudi mnogi slovenski športniki.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.