Pravni zagovorniki 15-letnice se sklicujejo na "izjemno nizko koncentracijo" prepovedanega zdravila za srce trimetazidin, ki je bilo dokazano v njenem vzorcu A. Med dopinškimi kontrolami oddajo športniki urin, katerega dve tretjini se napolni v epruveto z vzorcem A, preostanek tvori vzorec B.
Tako bodo poskušali odvetniki dokazati, da je pozitiven test posledica stika Valijeve z njenim dedkom, ki je srčni bolnik. Pri tem naj bi prepovedana snov po nesreči zašla v telo športnice, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Dedek je Valijevo pogosto vozil na treninge in je z njo preživel veliko časa. Po presaditvi srca redno jemlje trimetazidin in zdravilo običajno nosi s seboj. Kot dokaz naj bi služil tudi videoposnetek, ki prikazuje dedka v avtu s škatlico zdravila.
Da je bila Valijeva pozitivna na dopinškem testu 25. decembra lani, se je izvedelo šele prejšnji teden med zimskimi olimpijskimi igrami v Pekingu in potem, ko je pomagala Rusom priti do zlate olimpijske medalje v ekipnem tekmovanju.
Ob dejstvu, da je mladoletna, so ji sodniki Mednarodnega razsodišča za šport (Cas) vseeno dovolili nastopati v posamični konkurenci, kjer je v četrtek po več dnevih dopinške afere in več napakah v prostem programu zasedla četrto mesto.
Cas je potek dopinškega testa ostro kritiziral. Od testa na ruskem državnem prvenstvu konec decembra lani do objave rezultatov 7. februarja letos je minilo več kot 40 dni, kar se zdi sodišču pred pomembnimi tekmovanji, kot so olimpijske igre, odločno predolgo. Sklicevanje stockholmskega laboratorija, da zaradi pandemije covida-19 nima dovolj osebja, je "neprepričljivo". Zaradi zamude se je Valijeva znašla v "izjemno težkem položaju", je še opozoril Cas.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.