Slovenskim rokometašem ni uspelo: Španci do bronaste medalje

Pariz, 11. 08. 2024 08.38 | Posodobljeno pred 30 dnevi

A.V., S.V., STA
590

Slovenska moška rokometna reprezentanca se je na olimpijskem turnirju v Parizu v obračunu za bronasto medaljo pomerila s Španijo in po napetem boju izgubila z 22:23. Izbranci Uroša Zormana niso izkoristili zadnjega napada, tako da se olimpijskega brona veselijo varovanci Jordija Ribere.

Izbrancem slovenskega selektorja Uroša Zormana na letošnjih olimpijskih igrah v Franciji ni uspel velik met. V tekmi za bronasto odličje se je ponovil scenarij s polfinalne tekme proti Dancem, znova so bili za gol prekratki ter morali priznati premoč Špancem. Kljub porazu in končnemu četrtemu mestu so izenačili najboljšo slovensko uvrstitev na olimpijskih igrah v vseh ekipnih športih, ki so jo dosegli košarkarji pred tremi leti.

Slovenska rokometna reprezentanca je v četrtem olimpijskem nastopu izboljšala doslej najboljši dosežek iz Ria de Janeira 2016, kjer je osvojila šesto mesto. Na premiernem nastopu v Sydneyju 2000 je zasedla osmo, na drugem v Atenah 2004 pa enajsto mesto. "Rokometna matineja" v Lillu za bronasto odličje je bila v prvem polčasu povsem enakovredna. Obe izbrani vrsti sta zavoljo velikega vložka in povsem neprimernega termina izjemno pomembnega obračuna na največjih športnih igrah na svetu naredili tudi kakšno napako preveč.

Aleks Vlah tokrat ni bil pri strelu, a je bil na poti do polfinala ključni mož v slovenski moški rokometni izbrani vrsti. FOTO: AP

V živčnem in napetem uvodu je uvodoma blestel slovenski vratar Klemen Ferlin, ki je v prvih petnajstih minutah zaustavil šest strelov španskih rokometašev. Slovenski rokometaši so prvič na dvoboju povedli v osmi minuti po projektilu Boruta Mačkovška s 3:2, v 14. minuti pa je na letošnjih igrah izjemni Blaž Janc svoje soigralce prvič popeljal do vodstva dveh golov (6:4).

Zormanovi bojevniki so sredi polčasa imeli nekaj priložnosti za izdatnejšo prednost, kar pa so pretkani Španci izkoristili in v 19. minuti izenačili na 6:6, dve minuti kasneje pa zaostali (6:7). Kar osemminutni strelski post je prekinil Janc. Slovenci so v končnici prve polovice tekme pokazali toplo-hladno predstavo, dvakrat so zaostali za dva gola (8:10 in 10:12), na veliki odmor pa so se odpravili z neodločenim izidom 12:12.

Statistika Španija - Slovenija
Statistika Španija - Slovenija FOTO: Sofascore.com

Slovenski rokometaši so si v uvodnih minutah druge polovice tekme dvakrat privoščili zaostanek dveh golov (12:14, 13:15), a so vedno našli način, da so ujeli tekmece iz Pirenejskega polotoka. Po nekoliko slabši predstavi se je "prebudil" na zadnjih tekmah močno načeti in poškodovani Aleks Vlah, po dveh njegovih golih so bili Španci dvakrat ujeti (15:15 in 16:16). V zadnjih dvajsetih minutah rednega dela so bili Španci vseskozi v rahli prednosti enega gola, a Slovenci so jim vztrajno dihali za ovratnik in petkrat poravnali izid, v 52. minuti pa po bliskovitem nasprotnem napadu Tilna Kodrina po dolgem času povedli z 20:19.

V napeti končnici so odločale malenkosti in navdihi posameznikov. V šahovski in izjemno napeti končnici je Slovenija imela med 56. in 58. minuto igralca več na igrišču po izključitvi Miguela Sanchez-Migallona, a tega ni izkoristila. Strel Vlaha iz lepe priložnosti je zletel čez gol, Španci pa so jim po golu Alexa Dušebajeva v 58. minuti ušli na dva gola (21:23).

Blaž Janc je bil ob Aleksu Vlahu in vratarju Klemnu Ferlinu eden od najbolj izpostavljenih članov slovenske moške izbrane vrste na olimpijskem turnirju v Parizu. FOTO: AP

Kapetan Jure Dolenec je po svojem šestem golu s sedemmetrovke znižal na 22:23, po zapravljenem španskem napadu pa je Zorman 19 sekund pred koncem rednega dela zahteval minuto odmora. Po njej je v igro postavil sedmega igralca, po slabo izpeljani zadnji slovenski akciji pa so Španci brez težav zaustavili strel Mačkovška.

V tekmi za bronasto odličje je bil v slovenski reprezentanci najbolj učinkovit Dolenec s šestimi goli, Janc jih je dosegel pet, Ferlin pa je zbral enajst obramb.