Pariz 2024

Slovenija s sijajno predstavo po Hrvatih ugnala še Švede

Pariz, 31. 07. 2024 17.33 |

Slovenski rokometaši so na olimpijskih igrah v Parizu ugnali favorizirano Švedsko (29:24). Slovenija je po uspehu nad Hrvati prišla do druge zaporedne zmage, kar je izrednega pomena v boju za četrtfinale. Pri Slovencih sta v napadu blestela Blaž Janc in Aleks Vlah, v vratih pa Klemen Ferlin.

Statistika tekme Slovenija - Švedska
Statistika tekme Slovenija - Švedska FOTO: Sofascore.com

Dober začetek, a Švedi so do polčasa znižali zaostanek

Borut Mačkovšek je načel mrežo Švedov, njegovo delo pa je s tremi zaporednimi zadetki nadaljeval Jure Dolenec, ki je bil na začetku tekme dobro razpoložen. Slovenci so ušli na tri gole prednosti, a privoščili so si dve napaki, ki so ju Skandinavci izkoristili in se znova približali na minimalni zaostanek (5:4).

Jure Dolenec
Jure Dolenec FOTO: Profimedia

Vendarle je slovenska igra znova stekla in prednost je hitro znašala plus štiri (8:4). Slovenija je v uvodnih 15. minutah na krilih čvrste obrambe in razpoloženega Urbana Lesjaka nasprotniku dopustila le štiri zadetke.

Švedi so delali napake, Slovenci pa so si po 20. minutah igre priigrali najvišjo prednost, ko je bil iz sedmih metrov natančen kapetan Dolenec (11:6). Vendarle je sledil odgovor Skandinavcev, ki so dosegli tri zaporedne gole.

Slovenija - Švedska
Slovenija - Švedska FOTO: Profimedia

V trenutkih, ko je Slovenija igrala z igralcem manj, je odgovornost nase prevzel Aleks Vlah, ki je dvakrat dobro prelisičil švedsko obrambo, velik delež pa je v prvem polčasu prispeval tudi Blaž Janc, in sicer pet zadetkov.

Blaž Janc
Blaž Janc FOTO: Profimedia

Slovenski obrambi je največ preglavic povzročal soigralec Janca pri Barceloni Hampus Wanne, ki je bil v prvem delu prav tako petkrat natančen. Švedi so se pred odmorom približali na minimalni zaostanek (15:14).

V drugem polčasu popolna dominacija Slovenije

Po odmoru je pred slovenska vrata stopil Klemen Ferlin, ki je drugi polčas odprl z dvema fantastičnima obrambama, s čimer je nakazal izjemno dnevno formo.

Sledila je nešportna poteza Jima Gottfridssona, ki je prejel rdeči in modri karton (brez nastopa proti Hrvatom). Eden najpomembnejših rokometašev v vrstah Švedske je s komolcem grdo udaril Deana Bombača.

Jim Gottfridsson
Jim Gottfridsson FOTO: Profimedia

Na drugi strani si je rdečo kazen kmalu za tem prislužil tudi Blaž Blagotinšek, ki je med branjenjem po obrazu oplazil švedskega rokometaša.

Slovenska vrata zaklenil Ferlin, v napadu blestela Janc in Vlah

A to Sloveniji ni povzročalo pretiranih težav, saj je pet zaporednih golov prispeval neustavljivi Janc, še naprej pa je precejšnje preglavice nasprotniku povzročal Ferlin.

Klemen Ferlin
Klemen Ferlin FOTO: Profimedia

Slovenija je odločno korakala proti drugi zaporedni zmagi na letošnjih olimpijskih igrah, švedska barka se je potapljala. Prednost je sredi drugega polčasa narasla že na plus sedem, Slovenija pa je na koncu tekmo mirno pripeljala do zmage s petimi goli prednosti (29:24).

Aleks Vlah
Aleks Vlah FOTO: Anže Malovrh - STA

Ferlin je v drugem polčasu ubranil devet izmed 19 strelov, ob tem pa je bil kar 47-odstotno uspešen. Janc in Vlah sta skupaj dosegla kar 18 zadetkov, rokometaš Barcelone 10 in član Aalborga osem. Pri Švedih je bil šestkrat uspešen Wanne, Andreas Palicka pa je vknjižil osem obramb.

Slovenija je prišla do pomembne zmage v borbi za mesta, ki vodijo v četrtfinale. Slovence v petek čaka dvoboj z Japonsko, nato pa še nedeljska preizkušnja z Nemci.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

17.35

SLOVENIJA Z IZIDOM 29:24 DO IZJEMNO POMEMBNE ZMAGE PROTI FAVORIZIRANI ŠVEDSKI

60'

Slovence od zmage loči manj kot minuta (29:24)

58'

Nov udarec za Švede, Daniel Pettersson zaradi zvina gležnja končal s tekmo (29:23)