Kulturni program slovesnosti se je začel s svojevrstno priredbo pesmi 'Non, je ne regrette rien' slovite francoske šansonjerke Edith Piaf. Prizorišče so preletela tudi vojaška letala, ki so za sabo pustila sled v barvah francoske zastave. Sledil je mimohod športnikov iz 168 držav udeleženk, kjer je za glasbeno podlago skrbel eden najbolj znanih francoskih didžejev DJ Myd. Mimohod parašportnikov je potekal iz smeri Elizejskih poljan proti že omenjenemu trgu Concorde.
Skupaj bo na igrah nastopilo kar 4400 športnikov, ki se bodo med sabo pomerili v 22 panogah. Podeljenih bo 549 kompletov medalj. Slovenijo bo zastopalo 14 športnikov, ki bodo nastopili v štirih športnih panogah, in sicer v odbojki sede, atletiki, lokostrelstvu in strelstvu. Zastavo na nocojšnji slovesnosti sta nosila atlet Henrik Plank in odbojkarica sede Lena Gabršček.
Po koncu uradnega dela so sledili izseki razmišljanj invalidnih oseb o tem, kako so navkljub svoji invalidnosti ponovno našle življenjski smoter in udobje v svojih telesih. Gledalci so nato lahko uživali še ob nastopu pevca Luckyja Lovea, katerega pesem je govorila o ljudeh, ki se začnejo zavedati lastnih predsodkov, kar vodi v njihovo samorefleksijo in prebujenje. Njegovemu nastopu je nato sledila še instrumentalna izvedba francoske himne Marseljeze.
Zbrane sta nagovorila tudi predsednik organizacijskega komiteja olimpijskih in paraolimpijskih iger Pariz 2024 Tony Estanguet in predsednik Mednarodnega paraolimpijskega komiteja Andrew Parsons. Slednji je v svojem govoru poudaril, da upa, da bodo paraolimpijske igre povzročile revolucijo vključevanja.
Nato je sledilo še uradno odprtje iger, ki jih je enako kot olimpijske slavnostno odprl francoski predsednik Macron. Sledila je še plesna točka in dvig paraolimpijske zastave. Osrednji dogodek večera je bil prihod olimpijske bakle, ki je prav tako potekal ob številnih umetniških točkah, kot je bil npr. znameniti balet Bolero francoskega skladatelja Mauricea Ravela. Olimpijski ogenj je nato ponovno vzplamtel na vrtu Tuileries.
Otvoritveno slovesnost si je na povabilo francoskega predsednika s partnerko Tino Gaber ogledal tudi slovenski premier Robert Golob. Golob bo v četrtek obiskal tudi paraolimpijsko vas, kjer se bo srečal s slovenskimi parašportnicami in parašportniki ter s predsednikom Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja Damijanom Lazarjem in vodjo slovenske paraolimpijske delegacije Borom Štrumbljem.
Živa Lavrinc, Dejan Fabčič in odbojkarice
Danes se v Parizu začenja tudi tekmovalni spored. Prvi dan bodo od slovenskih športnikov nastopili oba lokostrelca ter ženska odbojkarska reprezentanca. Lokostrelca Dejan Fabčič in Živa Lavrinc začenjata slovenske nastope v Parizu. Sploh prvi, ki bo tekmovališča preizkusil tudi na tekmi, ne le na treningih, bo Fabčič, ki bo tako začel svoj četrti paralimpijski nastop, drugega kot lokostrelec, v Tokiu leta 2021 je prišel do osmine finala.
"Lepo so naredili, modra barva te kar privzdigne. Radi hodimo tja na trening, bili smo tudi že na prizorišču za finalne tekme. Malo te kar stisne v trebuhu, ko veš, da bo vse razprodano in bo tam 8000 ljudi," je o pričakovanjih pred nastopi dejal izkušeni paralimpijec Fabčič, v Parizu bo nastopil že četrtič po letih 2008, 2016 in 2021.
Kvalifikacije, ki sicer odločajo le o tem, s katerim tekmecem se bodo merili v nadaljevanju, se bodo za moške začele ob 13. uri. Štiri ure pozneje pa bo na delu tudi Živa Lavrinc, edina med slovenskimi udeleženci iger v posamičnih športih, ki še nima izkušenj z iger. Živa je lani na svetovnem prvenstvu zasedla sedmo mesto.
Ob 18. uri pa prvi nastop po 12 letih na paralimpijskih igrah čaka odbojkarice. Te igrajo v predtekmovalni skupini B, prve tekmice bodo Kanadčanke, tudi svetovne podprvakinje. Z Ruando bodo Slovenke igrale 31. avgusta, z Brazilijo pa 2. septembra.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.