Pariz 2024

Hall do olimpijskega zlata na 400 metrov

Pariz, 07. 08. 2024 22.14 |

Američan Quincy Hall je novi olimpijski prvak v teku na 400 metrov. V finalu olimpijske preizkušnje v Parizu je slavil s časom 43,40. Srebro je dobil Britanec Matthew Hudson-Smith (43,44), bron je pripadel Zambijcu Muzali Samukongi s 43,74.

Quincy Hall je dosegel peti izid vseh časov v tej disciplini. Tretji z zadnjega svetovnega prvenstva v Budimpešti v tej disciplini in prvak v štafeti 4 x 400 metrov je danes dobil prvo olimpijsko medaljo.

Quincy Hall do olimpijskega zlata na 400 metrov
Quincy Hall do olimpijskega zlata na 400 metrov FOTO: AP

Matthew Hudson-Smith, srebrn z lanskega svetovnega prvenstva, pa je tudi prvič v karieri prišel do olimpijske medalje. S časom 43,44 je postavil tudi nov evropski rekord. Čas zmagovalca, ki je slavil po izjemnem finišu, pa je tudi njegov osebni rekord.

Prvih pet je končalo pod 44 sekundami, na petem mestu (43,87) tudi 31-letni Kirani James iz Granade, ki ima sicer v zbirki komplet olimpijskih medalj v tej disciplini; zlat je bil leta 2012 v Londonu, srebrn leta 2016 v Riu in bronast v Tokiu pred tremi leti.

V teku na 3000 metrov zapreke je Maročan Soufiane El Bakkali je ubranil naslov olimpijskega prvaka. V olimpijskem finalu v Parizu je slavil s časom 8:06,05. Srebro je pripadlo Američanu Kennethu Rooksu z 8:06,41, bron pa Kenijcu Abrahamu Kibiwotu (8:06,47).

Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali FOTO: AP

Za dvakratnega svetovnega prvaka El Bakkalija je današnja zlata medalja druga tega leska v karieri po Tokiu, medtem ko je bil za drugega in tretjega na današnji tekmi to največji olimpijski uspeh z uvrstitvijo med najboljše tri.

Svetovni prvak Lamecha Girma iz Etiopije tekme ni končal po padcu na predzadnji oviri. Po močnem udarcu je obležal na stezi in so ga morali odnesti na nosilih.