Na olimpijskih igrah sta za nami prvi kolesarski preizkušnji. Fantje in dekleta so opravili vožnjo na čas, rezultati so takšni, kot so, težave na poti od starta do cilja so bile takšne, kot so bile. Jan Tratnik zagotovo med najboljšimi kronometristi, zbranimi v Parizu, spada veliko višje, a potem, ko je zapeljal v eno izmed globokih lukenj na cesti, zlomil del krmila in bil primoran v menjavo koles, več od tega, kar je dosegel, težko pričakujemo. Sploh, ker je bilo na startu vsega 34 kolesarjev, ki so lahko le ob popolnem dnevu razmišljali o vrhunskem rezultatu. Olimpijskega prvaka Remca Evenepoela in četrtouvrščenega Britanca Josha Tarlinga je ločilo manj kot 28 sekund.
Tudi dekleta so bila na delu, Eugenia Bujak je zaradi nerazumljivega dejanja – starter je izpustil kolo in bi na startu skoraj padla – skoraj zagotovo izgubila kakšno sekundo, na koncu zasedla 16. mesto. Urša Pintar, ki ima višje cilje na cestni dirki, je bila 31. Kako visoko bi lahko posegla državna prvakinja v vožnji na čas in cestni dirki Urška Žigart v Parizu, ne bomo izvedeli nikoli. Izvedeli smo le, da gre za načrtovano medijsko gonjo proti selektorju Gorazdu Penku, ki je ni uvrstil na seznam potnic. Kot nekdanji športnik, nikoli vrhunski, vem in sem vedno zagovarjal to, da so rezultati prvo merilo, drugi dejavnik pa (v tem primeru govorim o ekipnem športu), da brez sposobnosti podrejanja ekipi, tudi če si vrhunski, težko postaneš del kolektiva. Žigartova rezultate ima, na drugi strani tudi sposobnost podrejanja ekipi, sicer ji pri avstralskem delodajalcu ne bi zaupali tako odgovorne naloge, kot so ji jo.
A vrnimo se v Pariz, v Parc de la Villette, del 19. okrožja, kjer je zraslo naselje hiš posameznih odprav. Tudi slovenska hiša, v kateri lahko na mogočnem zaslonu vidimo, katerih 90 športnikov je na igrah, a tudi fotografije, na katerih so t. i. osrednji kandidati za slovenske medalje. Športna plezalka Janja Garnbret, atlet Kristijan Čeh in kolesar Tadej Pogačar. V olimpijski opravi. Torej športniki, ki bi morali biti tu. Slednjega ne bo. Uradni razlog ostaja utrujenost, neuradnih ne poznamo. Svoj pogled na celotno situacijo je prvič predstavil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac.
In če izhajamo iz izjave Tadeja Pogačarja, objavljene v britanskem Guardianu 24. julija: "Osrednji razlog za nenastopanje na olimpijskih igrah ni dejstvo, da Urška ni izbrana za olimpijske igre. A zagotovo to ni pripomoglo v dani situaciji," potem morda celo obstaja način, da Olimpijski komite Slovenije kolesarja, ki je v letošnji sezoni dirkal skupno že 52 dni, prepriča v sodelovanje. Če ne, pa je morda prvi dan po olimpijskih igrah čas, da najvidnejši predstavnik najmogočnejše športne organizacije na sončni strani Alp sede za skupno mizo s predsedniki vseh zvez in se pogovori. Da ne bomo že na zimskih olimpijskih igrah priča naslednji neudeležbi kandidata za medaljo ...
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.