Andreja Leški je olimpijska prvakinja!

Pariz, 30. 07. 2024 18.19 |

S.V., A.V., STA
265

Judoistka Andreja Leški je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila naslov olimpijske prvakinje, s čimer je Sloveniji priborila prvo medaljo na letošnjih igrah. V četrtfinalu je ugnala dobitnico brona iz Tokia Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard, v polfinalu pa favorizirano Francozinjo Clarisse Agbegnenou. V finalu se je pomerila z Mehičanko Prisco Alcaraz in jo premagala z iponom.

Andreja Leški
Andreja Leški FOTO: AP

"To je neverjetno. To je pravljica. Še vedno ne morem verjeti. Toda imela sem željo, predanost, vero vase in to je rezultat. Na začetku dneva sem si rekla, da imam pred sabo pet dvobojev, glavni cilj pa je bil, da uživam. Eksplodirala bom od veselja. To je zgodovinsko za Slovenijo," je za Eurosport po zgodovinskem uspehu dejala Andreja Leški.

Slovenski judo je osvojil medaljo že na šestih olimpijskih igrah zapored. Serijo je pred 20 leti v Atenah začela Urška Žolnir, nadaljevale pa so jo Lucija Polavder, Tina Trstenjak in Anamari Velenšek

Urška Žolnir je Sloveniji priborila bronasto (Atene 2004) in zlato medaljo (London 2012), Lucija Polavder pa je bila leta 2008 v Pekingu bronasta. Tina Trstenjak je osvojila zlato (Rio de Janeiro 2016) in srebrno medaljo (Tokio 2020), Anamari Velenšek pa bronasto (Rio de Janeiro 2016).

V finalu napet boj z Mehičanko

Tako kot v dveh dvobojih pred tem je Koprčanka tudi v finalu preobrnila zaostanek. Mehičanki Awiti Alcaraz, ki je odločno krenila v boj, je namreč že po 25 sekundah uspel vazari. Že ob naslednjem prijemu se je Slovenka znova reševala, uspelo se ji je izviti. A vse to ni zmedlo Leški, po 1:44 minute dvoboja je sledila hitra akcija Slovenke in 10-sekundni prijem na tleh za zmagoviti ipon.

Andreja Leški po zmagi nad Awito Alcaraz
Andreja Leški po zmagi nad Awito Alcaraz FOTO: Profimedia

Na poti do finala opravila z drugo nosilko in olimpijsko prvakinjo iz Tokia

Pot do finala je bila vse prej kot lahka. V uvodu 20-letna Gruzijka Eter Askilašvili po pričakovanju sicer ni imela nikakršnih možnosti. Uvodne napade je še nekako ubranila, po minuti pa je bil dvoboj zaključen.

Eter Askilašvili in Andreja Leški
Eter Askilašvili in Andreja Leški FOTO: Anže Malovrh - STA

Alžirka Amina Belkadi je potrdila naziv afriške prvakinje in šele po pravi drami se je Leški prebila v četrtfinale. Slovenska šampionka je po debeli minuti tekmico vrgla na bok, a premalo zaključila akcijo za oceno. Na polovici dvoboja pa je sledil šok, pri padcu Leški ni pomagal niti pravi akrobatski vložek, da bi se s kolesom rešila, in tekmica je z atraktivno akcijo prišla do prednosti.

Tekmovalka Bežigrada pa se ni predala, a tudi nov met minuto in 20 sekund pred koncem ni bil dovolj za izenačenje. Pol minute kasneje pa je Slovenka po nevarnem protinapadu Alžirke kontrirala v parterju in do zmage prišla z zaključnim prijemom.

V četrtfinalu je varovanko Luke Kuralta čakala druga nosilka Catherine Beauchemin-Pinard, s katero je nazadnje sicer izgubila, pred tem pa dva dvoboja dobila. Tekmica je začela z izrazito hitrim in agresivnim slogom, a jo je Slovenka hitro umirila in ji vsilila svoj slog borbe.

Andreja Leški in Catherine Beauchemin-Pinard
Andreja Leški in Catherine Beauchemin-Pinard FOTO: Profimedia

Odločitvi je bila Leški blizu po dobri minuti in pol ter atraktivnem metu. Tekmica je začela bežati v parter in pol minute pred koncem prejela že drugi opomin. Vseeno sta šli tekmovalki v podaljšek, kjer je bila še naprej nevarnejša Slovenka, po pol minute blizu metu za oceno, na koncu pa je dvoboj končala s končnim prijemom, pa čeprav se je pred tem ves čas izogibala borbi v parterju.

Leški se je v polfinalu pomerila s Francozinjo Clarisse Agbegnenou, ki je na svoji poti izločila Kosovarko Lauro Fazliu, Brazilko Ketleyn Quadros in Izraelko Gili Sharir. V vseh petih medsebojnih dvobojih pred Parizom je slavila Francozinja.

Andreja Leški in Clarisse Agbegnenou
Andreja Leški in Clarisse Agbegnenou FOTO: Profimedia

V napetem dvoboju med Slovenko in Francozinjo nobena od tekmic ni imela resne prednosti, najnevarnejši pa je bil napad Francozinje minuto pred koncem, iz katerega se je Slovenka spretno izvila. V končnici dvoboja je met izvedla tudi slovenska šampionka in ogled video posnetka je razkril, da je Francozinja padla na bok za vazari. Zadnjih dobrih 10 sekund je bilo premalo, da bi Agbegnenou obrnila izid.