Anamarija Lampič, ena izmed favoritinj za odličja, si je že dolgo pred začetkom sezone na koledarju označila 8. februar. Svoj pogled na nastop na dan kulture pa je dan pred tekmo opisala kot "mesarsko klanje". Dan D pa se ni začel po načrtih tekmovalka iz Valburge, bila je šele 26. v kvalifikacijah. Za prepričljivo najhitrejšo, Sundlingovo, je zaostala 13,9 sekunde.
Polfinalna skupina Lampičeve, vanjo se je uvrstila za las kot zadnja izmed dveh srečnih poraženk, je bila zaradi izjemne konkurence finale pred finalom. V tem predzadnjem teku sprinta na olimpijskih igrah je Slovenka tudi končala, bila je zadnja med šesterico v prvi skupini, v kateri je bilo pet tekačic hitrejših od zmagovalke iz drugega polfinala.
V finalu so bile tri Švedinje, Američanki in Švicarka. Jonna Sundling, ki je iz nastopa v nastop izboljševala najboljše čase, je bila premočna za vse. Maji Dahlquist ni uspelo pretvoriti statusa najboljše sprinterke zime v zlato, Jessie Diggins pa je v boju za bron ugnala rojakinjo Rosie Brennan.
Lampičeva je po neprepričljivih kvalifikacijah pristala v prvi četrtfinalni skupini, v kateri so bile Sundlingova, Brennanova in Rusinja Julija Stupak prva, druga in četrta v kvalifikacijah. Na papirju sta bili brez možnosti za napredovanje Kanadčanka Dahria Beatty in Caterina Ganz iz Italije.
Sundlingova je prehitro začela in so morali start ponoviti, krepko pa je zaostala Brennanova, ki je padla, ko je zataknila palico v sneg ob Švedinji, ta je dobila rumeni karton. Lampičeva, ki si je dan pred tekmo dejala, da bo skušala nekaj privarčevati v prvem vzponu, je nato tekla na zanesljivem tretjem, četrtem mestu.
Kmalu je prehitela Stupakovo in bila za Brennenovo, pred vsemi je bila zmagovalka Sundlingova. V boju četverice za drugo mesto, ki neposredno vodi v nadaljevanje, je bila najmočnejša Brennanova (+2,42), Lampičeva (+3,12) je pristala na tretjem mestu. Pred četrto Stupakova je bila po fotofinišu le za pet stotink, 13 pa pred Beattyjevo na petem mestu.
Lampičeva je morala nato čakati, da bi se po času uvrstila v polfinale kot ena izmed dveh najhitrejših iz vseh skupin po času. Zmagovalka druge skupine je bila tri sekunde počasnejša, v tretji pa je Lampičevo za 0,34 stotink ugnala Nemka Victioria Carl.
Tako potem v zadnjih dveh skupinah nobena izmed tretjeuvrščenih ne bi smela biti hitrejša od Slovenke, da bi se lahko ta prebila v polfinale. Izid se je razpletel po željah slovenskega tabora, sekundo in desetinko je bila tretjeuvrščena za Lampičevo v četrti skupini po času. V peti skupini, po imenih daleč najslabši med vsemi, pa je je bila tretja 3,5 sekunde za Lampičevo.
Najboljša slovenska tekačica je nato nastopila v prvem polfinalu, kjer so bile še Maja Dahlqvist, ki je dobila vse sprinte sezone, v katerih je nastopila, Švicarka Nadine Fähndrich, tretja v kvalifikacijah in peta v finalu, Norvežanka Tiril Udnes Weng ter spet Sundlingova in Brennanova.
Lampičeva je ta tek začela bolj odločno kot prejšnji nastop, a je kmalu padla na zadnje, šesto mesto. Švedinji in Američanka so bile na čelu, narekovale so izjemen ritem. Slovenka je tekmice lovila na zadnjem vzponu, potem pa je izgubila stik in s 7,32 sekunde na zadnjem mestu zaostala za Sundlingovo ter drugič zapored na olimpijskih igrah končala sprint v polfinalu.
Eva Urevc, ki je pred težavami z boleznijo in pozitivnim testom na novi koronavirus upala na visoko uvrstitev, je nastop končala na 46. mestu.
Anita Klemenčič je bila 55., Anja Mandeljc pa 59. V moški konkurenci so izpadli Vili Črv, ki je bil najboljši na 42. mestu med 90 tekači na startni listi, Miha Šimenc na 44. mestu, Miha Ličef na 65. in Janez Lampič na 74.
Smučarski tek, sprint prosti slog, ženske:
ZLATO: Jonna Sundling (Šve)
SREBRO: Maja Dahlqvist (Šve)
BRON: Jessie Diggins (ZDA)