28. julij bo z zlatimi črkami zapisan v zgodovinske knjige slovenskega športa. Potem ko ga je marsikdo zaradi težav s poškodbami, ki jih je staknil na dirki po Franciji, že odpisal iz boja za medalje in ko na cestni dirki ni mogel slediti najboljšim ter je kasneje tudi sam športno ponudil, da ga na startu vožnje na čas nadomesti kdo od reprezentančnih kolegov, je Primož Roglič odgovoril v svojem slogu.
Na 44 kilometrov dolgem kronometru je ugnal vso konkurenco. Kaj ugnal, razbil jo je. Nihče se mu namreč ni približal na manj kot minuto. Prva favorita Wout van Aert in Filippo Ganna sta ostala celo brez medalje. Roglič pa si je s tem lastnoročno nadel najboljši možen obliž po težavah, zaradi katerih je tako razočaran predčasno zapustil dirko po Franciji.
Pred dvema letoma je postal prvi slovenski kolesar z zmago na tritedenski dirki. Lani je kot prvi dobil enega od petih spomenikov, dirko Liege–Bastogne–Liege, sedaj pa je deželi na sončni strani Alp pripeljal še prvo zlato kolesarsko medaljo v zgodovini. Kakšen kolesar in kakšna kariera!
Le na prvem od štirih vmesnih časov ni bil najhitrejši. Za nekaj stotink ga je prehitel svetovni prvak v kronometru Filippo Ganna, ki pa mu v nadaljevanju preizkušnje zavoljo razgibanega terena ni uspelo držati stika z 31-letnim Kisovčanom. Na polovici proge, ko je Roglič prvič zapeljal skozi cilj dirkališča Fudži, je bila njegova prednost že nekoliko večja, ostali pretendenti za prvo mesto so zaostajali osem sekund in več.
Nato pa je Roglič svoji vožnji dodal še prestavo ali dve. Iz kilometra v kilometer se je njegova prednost večala. In ko je na zadnjem vmesnem času na 37. kilometru pred ekipnim kolegom iz Jumbo-Visme Tomom Dumoulinom vodil za 42 sekund, je postalo jasno, da mu zlata nihče več ne more vzeti. Ob prihodu v cilj je bil v takšnem "transu", da je z navijanjem na polno nadaljeval še kakšnih sto metrov.
Ni specialist, a včasih mu uspe ... priti do zlata
Na končni razplet je moral počakati še nekaj minut, kot zadnji je v cilj razočarano pripeljal že omenjeni Ganna, ki se je moral zadovoljiti s petim mestom. Roglič je v prvih izjavah deloval, kot da sploh ne more verjeti, kaj mu je pravkar uspelo. "To le pokaže, kako se v bistvu vsaka stvar lahko hitro obrne, če verjameš vase in pridno delaš novim izzivom naproti. Res je neverjetno," je pojasnil za TV Slovenija.
Z zanj značilnim telemarkom, s katerim je pred prejemom zlate medalje pristal na najvišji stopnički, pa je postavil piko na i izjemni vrnitvi. In kot je kolesarski svet v zadnjih sezonah že vajen, je po dirki zopet zadonela Zdravljica. Zavihtel se je na enega od kolesarskih Olimpov, a kljub temu je ostal skromen. Še preden je okoli vratu prejel zlato odličje, pa je v svojem skromnem slogu dodal: "Kot sem rekel, neverjetno je v bistvu. Zase bi rekel, da nisem ravno specialist za kronometer ali kakorkoli, lahko pa naredim dober kronometer. Sem izjemno vesel in ponosen."
V ženski konkurenci je olimpijska prvakinja v kronometru v noči na sredo postala Nizozemka Annemiek van Vleuten, ki je bila na cestni dirka druga. Švicarka Marlena Reusser je osvojila srebro, bron pa ekipna kolegica van Vleutnove, Anni van der Breggen.
Profil, ki mu je bil pisan na kožo
Trasa kronometra je bila speljana okrog dirkališča Fudži, kjer je bil v soboto že zaključek cestne preizkušnje, na kateri je Tadej Pogačar osvojil bronasto medaljo. Pred kolesarji sta bila dva kroga v dolžini 22,1 kilometra, torej skupno dobrih 44 km. Čeprav na trasi ni bilo takšnih vzponov kot na sobotni dirki, nikakor ni šlo za povsem ravninsko preizkušnjo.
Start je bil na dirkališču Fudži, prvih nekaj sto metrov pa se je cesta nekoliko spušča. Prvi klanec se je začel na petem in končal na desetem kilometru, povprečni naklon pa je bil 4,5 odstotka, tako da izrazitim kronometristom ni najbolj ustrezal. Sledil je spust nazaj do dirkališča, kolesarji so se nanj vrnili malo po 15. kilometru kroga, po katerem se je zopet začel zelo razgiban teren.
Skupno so se kolesarji vzpenjali za 846 metrov nadmorske višine, kar je bilo za 200 m manj kot pred petimi leti v Riu. V primerjavi s tisto preizkušnjo pa je bila letošnja tudi krajša, in sicer za 10,3 kilometra.
V Riu de Janeiru si je naslov olimpijskega prvaka v vožnji na čas pripeljal Fabio Cancellara, drugi je bil Tom Dumoulin z zaostankom 47 sekund, še 15 več pa je zaostal bronasti Chris Froome. Od tistih, ki so pred petimi leti končali v prvi deseterici, je tokrat startalo šest kolesarjev. Poleg Rogliča in Dumoulina so to še Geraint Thomas, Maciej Bodnar, Nelson Oliveira in Ion Izagirre.
* Izidi, dirkališče Fudži (44,2 km):
1. Primož Roglič (Slo) 55:04
2. Tom Dumoulin (Niz) + 1:01
3. Rohan Dennis (Avs) 1:04
4. Stefan Küng (Švi) isti čas
5. Filippo Ganna (Ita) 1:06
6. Wout Van Aert (Bel) 1:41
7. Kasper Asgreen (Dan) 1:48
8. Rigoberto Uran (Kol) 2:15
9. Remco Evenepoel (Bel) 2:17
10. Patrick Bevin (Avs) 2:20
* Izidi, dirkališče Fudži (22,1 km):
1. Annemiek van Vleuten (Niz) 30:13
2. Marlen Reusser (Švi) + 0:56
3. Anna van der Breggen (Niz) 1:02
4. Grace Brown (Avs) 1:09
5. Amber Neben (ZDA) 1:13
6. Lisa Brennauer (Nem) 1:57
7. Chloe Dygert (ZDA) 2:16
8. Ashleigh Moolman-Pasio (JAR) 2:24
9. Juliette Labous (Fra) 2:29
10. Elisa Longo Borghini (Ita) 2:47
KOMENTARJI (989)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.