Kvalifikacije
Kristjan Čeh je v kvalifikacijah tretje mesto zasedel s 65,45 metra in se s tem zanesljivo uvrstil v finale. Dva metra in šest centimetrov visoki Ptujčan je v drugem poskusu sicer presegel 66 metrov, kar je bila kvalifikacijska norma za finale, a je v obratu za las prestopil iz kroga za izmet. Kot je po nastopu dejal mladi atlet, lastnik drugega izida sezone na svetu, v kvalifikacijah še ni pokazal vsega, kar zmore: "Danes nisem pokazal vsega, kar zmorem, jutri pa bom dal vse od sebe in videli bomo, kam bom prišel. Ne bom govoril o mestih, moj cilj je le, da pokažem najboljšo tehniko in najboljši met," je še dejal Čeh, ki pravi, da ima v malenkostih še nekaj rezerv.
V prvi kvalifikacijski skupini je normo za finale zmogel svetovni prvak Daniel Stahl. Šved, tudi lastnik najboljšega izida sezone, je orodje vrgel do 66,12 metra že v prvem poskusu.
Drugi skupno in drugi v prvi skupini je bil aktualni evropski in nekdanji svetovni prvak (2017) Andrius Gudžius. Tretji v skupini in četrti skupno je bil Avstralec Matthew Denny (65,13 m), četrti v skupini in peti skupno pa Avstrijec Lukas Weisshaidinger (64,77 m), bronast na svetovnem prvenstvu v Dohi in leto prej tretji tudi na evropskem prvenstvu v Berlinu.
Finale
V finalu se je pomerilo 12 tekmovalcev, ki so dvokilogramski disk vrgli vsak trikrat. Nato je najboljših osem metalo še trikrat.
"Zadovoljen sem z nastopom, čez 66 metrov sem vrgel. Po nervoznih prvih treh metih se je dobro izteklo. Na ogrevanju je šlo dobro. Prvi met na tekmi je bil fantastičen, a žal s prestopom. V drugem je bil strah, da bi še enkrat prestopil, in ni šlo najbolje, v tretji pa sem trepetal za še tri mete v finalu. Dobil sem jih in imel potem vse mete prek 66 metrov in sem zadovoljen. To je bil moj prvi olimpijski nastop, peti sem bil, vrhunsko, le dobre izkušnje sem odnesel s tega tekmovanja," je dejal Čeh.
Slovenska atletika tako ostaja pri štirih odličjih na OI. Na zmagovalnem odru so bili doslej le Primož Kozmus v metu kladiva, ki je bil zlat leta 2008 v Pekingu in srebrn leta 2012 v Londonu, kot prva Brigita Bukovec z zgodovinskim drugim mestom na 100 m ovire v Atlanti leta 1996 in z bronom Jolanda Čeplak leta 2004 v Atenah na 800 m.
Čehu, debitantu na OI, v japonski prestolnici ni uspelo dopolniti te serije odličij. Dva metra in šest centimetrov visok študent agronomije se je za las uvrstil med osmerico, ki je imela še tri mete v finalu. Z osmega se je v četrti seriji povzpel na četrto mesto, po peti pa je bil nekaj časa tretji, preden sta ga prehitela še dva tekmovalca.
Čeh je finale začel kot deveti po vrsti med 12 finalisti, sedmi pa Stahl. Slednjemu so namerili le 63,72 metra in je bil po prvi seriji tretji. Presenetljivo je prepričljivo vodil Avstralec Matthew Denny (65,76 m).
Drugi je bil Andrius Gudžius iz Litve, aktualni evropski in nekdanji svetovni prvak (2017), ki je vrgel 64,05 metra. Čeh je sicer zmogel prek 65 metrov, a je že po izmetu v drugem delu prestopil in sodnik je dvignil rdečo zastavico. Weisshaidinger je odprl drugo serijo in s 66,65 metra prevzel vodstvo. Denny je kljub 65,53 metra ostal drugi, pa ga je kmalu prehitel Simon Pettersson s 66,88 metra.
Stahl je po drugem poskusu s stisnjeno pestjo in kimanjem z glavo pospremil met, potem pa so mu namerili 68,90 metra. S tem je za 99 centimetrov zaostal za olimpijskim rekordom ter napovedal, da ga bo težko premagati.
Čeh, edini brez veljavnega meta v prvi seriji, se je z 62,65 metra v drugi seriji uvrstil na začasno sedmo mesto. Takoj nato ga je mesto nižje potisnil Kolumbijec Mauricio Ostega (63,51 m).
Slovenski rekorder je bil pred tretjo serijo, po kateri zadnja četverica konča tekmovanje, na osmem in zadnjem mestu, ki še vodi v nadaljevanje tekmovanja. V tretjem metu je komaj presegel 60 metrov in je nato prestopil.
Jamajčan Chad Wright je bil nato edini, ki bi mu lahko še odvzel tri mete finala. Čeh je ta met nervozno spremljal, Jamajčanu so namerili 62,56 metra in Ptujčan si je lahko oddahnil.
Stahl, Weisshaidinger in Petterson, ki je edini letos premagal Stahla, so bili na prvih treh mestih po prvi polovici tekmovanja, osmi pa Čeh, daleč najmlajši finalist. Četrto serijo je tako po krajšem premoru začel Čeh in presegel 65 metrov. S 66,05 metra je prešel na četrto mesto, dobrega pol metra ga je tedaj ločilo od zmagovalnega odra.
Nanj se je začasno povzpel v četrti seriji, ko je prvič metal z zlato verižico okrog vratu. Trener Luke Janežiča Rok Predanič, ki mu je pomagal na tribuni, se je navdušeno objel s fizioterapevtom reprezentance Khalidom Nasifom, še preden so Ptujčanu namerili 66,05 metra.
A je Čeha kmalu zatem s bronaste pozicije izrinil Weisshaidinger, ko je v tej seriji vrgel 66,86 metra. V peti seriji, v kateri je Čeh tretjič prestopil, se je na drugo mesto povzpel Pettersson s 67,39 metra. Denny je s 67,02 metra v šesti seriji vrinil pred Čeha, ki je dolgo čakal na odločilni met. Tekmo je sicer končal s svojim najboljšim izidom 66,37 metra, a na petem mestu.
Svoj prvi olimpijski naslov je osvojil svetovni prvak iz Dohe 2019 Šved Daniel Stahl (68,90 m). Drugi je bil njegov rojak Simon Pettersson (67,39 m), ki je osvojil svoje prvo odličje na velikih tekmovanjih. Tretji je bil Avstrijec Lukas Weisshaidinger (67,07 m), bronast na svetovnem prvenstvu v Dohi in leto prej tretji tudi na evropskem prvenstvu v Berlinu.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.