Garnbretova ni najbolje začela boja za preboj iz kvalifikacij premiernega olimpijskega tekmovanja v športnem plezanju. V hitrostnem plezanju, gre za preizkušnjo, v kateri se tekmovalke merijo v plezanju na čas na 15-metrski steni s fiksnimi oprimki, je bila zgolj 14. med 20 kvalifikantkami. Njena časa (10,44 in 9,44), tekmovalke so šle na steno dvakrat, sta bila daleč od njenega osebnega in slovenskega državnega rekorda, ki ga je dosegla letos v Villarsu s 7,91 sekunde.
Janja Garnbret je najhitrejši čas v hitrosti zabeležil v drugem poskusu, ko ji je sicer že na začetku spodrsnilo, na vrh 15-metrske stene pa je prišla v času 9,44, kar je bilo dovolj za 14. mesto. Mia Krampl je bila še nekoliko počasnejša, s časom 10,44 je končala na 18. mestu. Najbolj se je izkazala Poljakinja Aleksandra Miroslaw, ki je zabeležila časa 7,01 in 6,97, s čimer je le za stotinko zaostala za svetovnim rekordom Rusinje Julije Kapline. Druga je bila Francozinja Anouck Jaubert, tretja pa Kitajka Yiling Song.
Sledili so balvani, ki obema Slovenkama bistveno bolj ležijo. Kramplovi sicer ni uspelo priti na niti enega od štirih vrhov, je pa prišla do vseh štirih bonus oprimkov, tako da je zaključila na 14. mestu. Kot zadnja pa je svojo izjemnost pokazala Garnbretova, ki je kot edina za vsak balvan potrebovala po le en poskus. Zmaga v drugi od treh disciplin je bila dovolj, da je 22-letnica pred težavnostjo prevzela vodstvo v kvalifikacijah. Prav tukaj je najboljša slovenska športna plezalka naredila ključno razliko, ko je bila na prizorišču Aomi Urban Sports Park razred zase. To je storila povsem igraje in brez kakršnihkoli težav ter v slogu velike šampionke prevzela vodstvo v kvalifikacijah, ki ga ni več izpustila iz rok.
Podobno zanesljivo je Garnbretova nastopila tudi v zadnji disciplini, težavnosti, ko je bila četrta z višino 30. Zmnožek dosežkov ji je prinesel končnih 56 točk za najboljši dosežek kvalifikacij. Druga je bila Južna Korejka Seo Chae-hyun (85 točk), tretja Japonka Miho Nonaka (96 točk). V petkov finale se je uvrstilo osem najboljših: Južna Korejka Seo Chae-hyun, Japonki Miho Nonaka in Akijo Noguči, Američanka Brooke Raboutou, Avstrijka Jessica Pilz, Poljakinja Aleksandra Miroslaw in Francozinja Anouck Jaubert. Za končno razvrstitev kvalifikacij kombinacije šteje zmnožek dosežkov v vsaki od disciplin, hitrosti, balvanov in težavnosti.
Druga slovenska predstavnica Mia Krampl je premierne olimpijske igre končala prvi dan tekmovanja na končnem 18. mestu. Najboljši dosežek je dosegla v težavnosti s sedmim mestom. Njen zmnožek je znašal 1764 točk. V hitrosti je bila 18., balvane pa je končala na 14. mestu. Enaindvajsetletna Golničanka se je na igre v Tokiu prebila v dodatnih kvalifikacijah leta 2019, ko je za drugo slovensko kvoto za eno mesto premagala Lučko Rakovec. "Tekma ima sladko-grenak priokus. Zelo sem vesela, da sem dobila priložnost ob premieri plezanja na olimpijskih igrah. Vem pa, da sem sposobna več, kot sem pokazala danes, zato je tudi malo grenko," je dejala mlada Gorenjka.
"V hitrosti mi je dvakrat spodrsnilo, posebej v drugem poskusu sem se dobro zagnala in dosegla bi boljše izhodišče za naprej. Nato sem se zbrala, šla naprej s čisto glavo, na balvanih mi je malo zmanjkalo za dober izid. En vrh bi potrebovala. Je dobro, ne pa dovolj dobro za to tekmo. V težavnosti je bilo nato težko, saj sem bila že malo utrujena."
"Dala sem vse od sebe. Tudi pritisk ni bil prevelik, morda zaradi pandemije, saj ni bilo gledalcev in brez težav sem se umirila. Vesela sem, da sem med najboljšimi plezalkami v kombinaciji na svetu, to mi veliko pomeni," je strnila Kramplova, ki se bo po kratkem premoru lotila priprav na svetovno prvenstvo v Moskvi.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.