Kristina Cimanovska bi morala nastopiti na ženski tekmi na 200 metrov v ponedeljek. Beloruski olimpijski komite je v izjavi za javnost sporočil, da so se njeni trenerji po posvetu z zdravniki odločili preklicati njen nastop zaradi njenega "čustvenega in psihološkega stanja".
A resnični razlog naj bi se skrival v njenem javnem izražanju nezadovoljstva nad trenerji oziroma, ker je "na Instagramu spregovorila o malomarnosti naših trenerjev". Ti so jo namreč tik pred zdajci uvrstili v belorusko štafeto na 400 metrov, potem ko je bilo ugotovljeno, da nekateri člani ekipe ne smejo nastopiti na olimpijskih igrah, ker niso opravili zadostnega števila dopinških testov.
"Nekatera naša dekleta niso priletela sem, ker niso opravila dovolj dopinških testov, trener me je dodal v štafeto brez moje vednosti. O tem sem javno spregovorila. Glavni trener je nato prišel k meni in rekel, da je "od zgoraj" dobil ukaz, naj me odstranijo," je za Reuters z letališča povedala Cimanovska. Zatem so jo odpeljali na letališče v Tokiu, proti njeni volji. "Ne nameravam se vrniti domov," je preko aplikacije Telegram povedala za Reuters.
Za pomoč je zaprosila japonsko policijo, letalo pa je na koncu vzletelo brez Kristine na krovu. Trenutno je "na varnem in pod policijsko zaščito", navaja BBC.
Za pomoč je zaprosila tudi Mednarodni olimpijski komite, ki se je odzval na družbenih omrežjih ter zapisal, da situacijo spremlja, za pojasnila pa je zaprosil beloruski olimpijski komite. Kasneje so preko Twitterja sporočili še, da so govorili neposredno s Kristino. Kakšni bodo nadaljnji koraki, bodo odločili v prihodnjih dneh.
Že pred tem je športnica za European Radio for Belarus povedala, da se boji vrniti v domovino. Že v ponedeljek naj bi nameravala zaprositi za politični azil v Nemčiji ali Avstriji. Več evropskih držav ji je sicer ponudilo zaščito, med drugim Češka in Poljska.
Slovenski premier Janez Janša pa je na družbenem omrežju delil zapis beloruske opozicijske voditeljice Svetlane Tihanovske in ob tem zapisal, da je "Kristina dobrodošla v Sloveniji".
'Zadnji evropski diktator' Aleksander Lukašenko vodi državo že od leta 1994. Lani se je soočil z množičnimi protesti in demonstracijami, ki so izbruhnile po volitvah 9. avgusta, na katerih je uradno sicer slavil Lukašenko – a opozicija, pa tudi številni prebivalci, so prepričani, da je bila zmaga dosežena s prevaro, volitve pa da so bile prirejene v prid Lukašenku.
V državi, kjer se elitni športniki pogosto zanašajo na državno finančno pomoč, so se protestnikom pridružili nekateri vidnejši beloruski športniki. Več jih je bilo v času protestov zaprtih, med njimi tudi olimpijska košarkarica Elena Leučanka in deseterobojec Andrej Kraučanka. Spet drugi so izgubili vso državno finančno podporo ali pa so jih izključili iz nacionalnih reprezentanc.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.