Beloruska sprinterka Kristina Cimanovska, ki so jo proti njeni volji odpeljali na tokijsko letališče, je noč preživela 'na varnem', v hotelu na tokijskem letališču Haneda. Po tem, ko so jo hoteli 'na silo' odpeljati nazaj v domovino, je za pomoč zaprosila japonsko policijo in Mednarodni olimpijski komite (MOK), v primer pa so se zdaj vključili tudi Združeni narodi (ZN).
Tuji mediji so jo nato opazili, ko je vstopala v stavbo poljskega veleposlaništva v japonski prestolnici. Sky News poroča, da so jim tam podelili humanitarni vizum. Njen mož Arsenij Zdanevič je medtem sinoči pripotoval v Ukrajino. Trenutno je nastanjen v Kijevu. "Nisem si mislil, da bo postalo tako resno. Odločil sem se, da odidem. Ne da bi pomislil dvakrat," je dejal. Z ženo je govoril danes zjutraj, po njegovih besedah je bila mirna, dejala mu je, da je v redu in na varnem. Po njegovih besedah v tem trenutku sicer nima nobenih načrtov, se pa namerava pridružiti ženi, kjerkoli to že bo. "Nikoli nisva imela nobenih povezav, nikoli nisva podpirala opozicije. Sva le običajna športnika, predana športu in opozicijsko gibanje naju ne zanima," je dodal Zdanevič, tudi sam atlet.
Situacija se je za 24-letnico zapletla, po tem ko je javno kritizirala trenerje. Kot je dejala sama, je bil razlog za to "čustveno stanje", v katerem se je znašla. "MOK prosim, da mi pomaga. Bila sem pod velikim pritiskom in na silo me skušajo odpeljati iz države, brez moje privolitve. MOK prosim, da intervenira," je pozvala v posnetku, ki ga je pridobil BBC.
Zaščito in vizum ji je ponudilo več držav, poleg Poljske tudi Češka. Češki zunanji minister Jakub Kulhanek je v nedeljo pojasnil, da ji ponujajo vizum za vstop na Češko, kjer bi lahko nato vložila prošnjo za mednarodno zaščito. "Naše veleposlaništvo v Tokiu je pripravljeno pomagati," je dodal.
Na družbenem omrežju se je oglasil tudi slovenski premier Janez Janša in zapisal, da je dobrodošla v Sloveniji. Cimanovska je po poročanju tujih medijev potrdila, da razmišlja o tem, da bi za azil zaprosila katero od evropskih držav. Francoski minister za evropske zadeve pa je dejal, da bi "bilo v čast, če bi Evropa Cimanovski zagotovila politični azil".
Tudi predstavnik japonske vlade Katsunobu Kato je danes dejal, da je beloruska tekačica "izrazila namen, da bo zaprosila za azil", več podrobnosti pa ni znanih.
Predstavnik MOK za odnose z javnostmi Mark Adams je medtem na današnji novinarski konferenci v Tokiu dejal, da za športnico skrbijo japonske oblasti, v primer so vključili tudi Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Kot je še dodal, so beloruski nacionalni olimpijski komite (NOC) zaprosili za pojasnilo oziroma popolno pisno poročilo glede tega vprašanja. Ta pa je svoje dejanje pojasnil s tem, da je Cimanovska brez mesta v reprezentanci ostala zaradi slabega čustvenega in psihološkega stanja. O tem se bodo nadalje posvetovali tudi MOK in japonske oblasti. V nedeljo je MOK v kratki izjavi sicer zapisal zgolj, da je videl poročanje medijev.
Belorusko veleposlaništvo v Tokio pa je medtem japonskim oblasten podalo uradno prošnjo za informacije glede športnice.
Cimanovska je za policijsko zaščito, da se ji ne bi bilo treba vkrcati na letalo, zaprosila včeraj na terminalu tokijskega letališča Haneda. Izrazila je skrb za svojo varnost, v kolikor bi morala nazaj v Belorusijo. Letalo je nato vzletelo brez športnice na krovu.
Sprinterka bi morala prejšnji ponedeljek tekmovati v ženskem teku na 200 metrov. Pozneje je na družbenih omrežjih javno potarnala nad odločitvijo ekipe, ki jo je sama, brez njene privolitve, uvrstila v drugo štafeto, o tem pa so jo le 'bežno' obvestili. Beloruski državni mediji so njen posnetek kritizirali, ena od televizij pa je celo poročala, da ji "primanjkuje ekipnega duha". Včeraj naj bi nato v njeno sobo prišli predstavniki oblasti in ji dali na voljo eno uro časa, da spakira, preden jo pospremijo na letališče. Kot pravi, je bila "pod pritiskom" vodilnih v reprezentanci, da se vrne domov, zato je za pomoč zaprosila MOK.
'Pritiski na družino trenutno njena glavna skrb'
"Brez mojega dovoljenja me skušajo 'spraviti' iz države," je dejala v videu, objavljenem na Telegramovem kanalu Beloruske športne solidarnostne fundacije (BSSF). Gre sicer za organizacijo, ki podpira športnike, ki so bili v preteklosti obsojeni, ali so jim bila zaradi političnih prepričan onemogočena tekmovanja. Iz NOC pa so medtem sporočili, da so 24-letnico iz ekipe umaknili zaradi njenega "čustvenega in psihičnega stanja". "Boji se pritiskov na svojo družino v Belorusiji – to je njena glavna skrb v tem trenutku," pa je včeraj za BBC dejal Anatol Kotau iz BSSF.
Omenjena organizacija je sicer nastala avgusta 2020 v podporo športnikom, med protesti proti vnovični izvolitvi beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka. Na ulice se je takrat podalo na stotisoče Belorusov, ki pa so naleteli na brutalno represijo vladnih sil. Nekateri od sodelujočih so bili tudi športniki na državni ravni, ki so jim oblasti odvzele financiranje, jih popolnoma 'odrezale' iz reprezentanc, zaradi demonstracij pa jih tudi pridržale.
Do poskusa domnevne prisilne vrnitve atletinje v Belorusijo je bila kritična tudi beloruska opozicijska voditeljica Svetlana Tihanovska, ki je opozorila, da primer spominja na ugrabitev letala družbe Ryanair konec maja. Takrat so beloruske oblasti aretirale opozicijskega novinarja Romana Protaseviča in njegovo partnerico, ki sta bila na letalu, ki so ga prisilili v pristanek v Minsku.
Tihanovska je na Twitterju še pozvala IOC k uvedbi preiskave proti beloruskemu olimpijskemu komiteju in zagotovitvi varnosti vseh beloruskih športnikov.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.