Po podeljenih 165 kompletih medalj od skupaj 301 na letošnjih olimpijskih igrah v Atenah se je na prvo mesto povzpela reprezentanca Kitajske z 22 zlatimi medaljami, v vodilni četverici pa so še izbrane vrste ZDA, Japonske, Avstralije in Francije. Slovenija se je po zaslugi jadralca Vasilija Žbogarja povzpela v družbo tistih držav, ki imajo po tri odličja.
SLOVENSKI NASTOPI
Slovenski jadralec Vasilij Žbogar je osvojil tretjo slovensko medaljo na olimpijskih igrah v Atenah. Potem ko je vodstvo tekmovanja prekinilo današnjo enajsto regato v razredu laser, je Žbogar osvojil bronasto odličje.
Teja Černe, ki je zadnjo regato v razredu evropa končala na osmem mestu, je olimpijske igre končala na skupno 17. mestu (145). V finalu meta kladiva je Brežičan Primož Kozmus z metom 78,56 metra osvojil sedmo mesto.
Najboljši slovenski strelec in branilec naslova iz Sydneyja Rajmond Debevec je na četrtem mestu ostal brez odličja v streljanju z malokalibrsko puško v trojnem položaju, potem ko je za zlatim odličje zaostal za 1,9 kroga, za bronastim odličjem pa za vsega 0,2 kroga.
Nekoliko prepozno se je prebudila slovenska rokometna reprezentanca, ki je v zadnjem krogu predtekmovanja z 26:23 premagala Južno Korejo. Tekma ni več odločala o ničemer, zato evropske podprvake čaka obračun za enajsto mesto, v katerem se bodo pomerili v torek dopoldne pomerili s poražencem obračuna skupine B med Brazilijo in Egiptom.
KONČNE ODLOČITVE
Romunski veslačici Constanta Burcica in Angela Alupei sta v Atenah ubranili naslov olimpijskih prvakinj v lahkem dvojnem dvojcu. V finalu sta Burcica, ki je postala prvakinja že tretjič zapored, in njena sotekmovalka premagali Nemki Danielo Reimer in Claudio Blasberg, bron pa sta osvojili Nizozemki Kirsten van Del Kolk in Marit van Eurpen.

Poljska veslača Tomasz Kucharski in Robert Sycz sta ubranila naslov olimpijskih prvakov v lahkem dvojnem dvojcu. Nekdanja dvakratna svetovna prvaka sta v finalu premagala Francoza Frederica Dufourja in Pascala Tourona, slednji je bil v Sydneyju tretji, bronasto odličje pa sta osvojila domača predstavnika Vasileios Polimeros in Nikolaos Skiatitis.
Danski veslači Thor Kristensen, Thomas Ebert, Stephan Moelvig in Eskild Ebbesenso so osvojili naslov olimpijskih prvakov v lahkem četvercu brez krmarja. Svetovni prvaki so v finalu premagali Avstralce, bron pa so osvojili Italijani.
Nemške veslačice Kathrin Boron, Meike Evers, Manuela Lutze in Kerstin El Qalqili so znova osvojile naslov olimpijskih prvakinj v dvojnem četvercu. Branilke naslova iz Sydneyja, pri katerih je Boronova osvojila že četrto zaporedno zlato medaljo, so v finalu premagale Britanke, bron pa so osvojile Ukrajinke.

Ruski veslači Sergej Fedorovcev, Igor Kravcov, Aleksej Svirin in Nikolaj Spinev so osvojili naslov olimpijskih prvakov v dvojnem četvercu. Rusi, ki so v tej disciplini slavili prvič po letu 1972, so v finalu premagali Čehe, bron pa so osvojili Ukrajinci.
Romunski ženski veslaški osmerec je v grški prestolnici že tretjič zapored osvojil naslov olimpijskih prvakinj. Zmago so si priborile Aurica Barascu, Georgeta Damian, Rodica Florea, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipa, Ioana Papuc in Viorica Susanu, ki so bile bolje od srebrnih Američank in bronastih Nizozemk. Za romunsko veteranko Lipo je to že peto olimpijsko zlato, saj je bila že leta 1984 prvakinja v dvojnem dvojcu, leta 1992 pa tudi najboljša skifistka.

Ameriški moški osmerec je osvojil zadnji veslaški naslov olimpijskih prvakov v Atenah. Jason Read, Allen Wyatt, Chris Ahrens, Joseph Hansen, Matt Deakin, Dan Beery, Beau Hoopman, Bryan Volpenhein in Pete Cipollone so z uspešnim nastopom v finalu svoji domovini priborili prvo zlato odličje po 40 letih (nazadnje so slavili v Tokiu leta 1964) v najbolj prestižni veslaški disciplini. Srebrno medaljo so osvojili Nizozemci, bronasto pa Avstralci.

Kitajski strelec Jia Zhanbo je osvojil naslov olimpijskega prvaka v kraljevski disciplini, trojnem položaju z malokalibrsko puško. Kitajec je s 1264,5 kroga za 1,4 kroga premagal Američana Michaela Antija (1263,1) ter za 1,7 kroga Avstrijca Christiana Planerja.
Kitajka Zhang Yining, prva nosilka olimpijskega turnirja v namiznem tenisu, se je v dvorani Galatsi veselila svoje druge zlate kolajne v Atenah. V finalnem obračunu je s 4:0 premagala Kim Hyang Mi iz Severne Koreje (11:8, 11:7, 11:2, 11:2), Kitajski pa osvojila že tretje zlato v namiznem tenisu. Prvo zlato je Zhangova dobila v petek v igri dvojic skupaj z Wang Nan. Kim Kyung-ah iz Južne Koreje pa je zmagovalka dvoboja za bronasto odličje, potem ko je bila s 4:1 (9:11, 11:8, 11:7, 11:5, 11:8) boljša od Singapurke Jia Wei Li.
Slovenski jadralec Vasilij Žbogar je osvojil tretjo slovensko medaljo na olimpijskih igrah v Atenah. Potem ko je vodstvo tekmovanja prekinilo današnjo enajsto regato v razredu laser, je Žbogar osvojil bronasto odličje. Naslov olimpijskega prvaka je pripadel Brazilcu Robertu Scheidtu, srebro pa Avstrijcu Andreasu Geritzerju.
Italijanski strelec Andrea Benelli je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil zlato kolajno v skeetu. Štiriinštiridesetletni Benelli, ki je pred štirimi leti v Sydneyju osvojil tretje mesto, je zbral 149 točk. Prav takšen dosežek je uspel srebrnemu Fincu Marku Kemppainenu, bron pa je pripadel Kubancu Juanu Miguelu Rodriguezu, ki je v tekmi za tretje mesto premagal Katarca Nasserja Al-Attiyo in Američana Shawna Duloheryja. Vsi trije so tekmovanje končali s 147 točkami.

Norveška jadralka Siren Sundby je osvojila zlato olimpijsko kolajno v razredu evropa. Dvakratna svetovna prvakinja je bila s 47 točkami boljša od Čehinje Lenke Šmidove na drugem mestu (65 točk) in Danke Signe Livbjerg (74) na tretjem.

Sarah Ulmer z Nove Zelandije je na olimpijskih igrah v Atenah osvojila zlato kolajno v kolesarstvu na stezi. Na 3.000 metrov dolgi zasledovalni preizkušnji je 28-letna kolesarka s časom 3:24,537 postavila tudi nov svetovni rekord. Srebro je pripadlo Avstralki Katie Mactier, brona pa zmagovalki cestne dirke, Nizozemki Leontien Zijlaard-van Moorsel.
Kitajki Li Ting in Sun Tian Tian sta na olimpijskih igrah v Atenah osvojili zlato kolajno na teniškem turnirju ženskih dvojic. V finalu sta osmi nosilki, ki sta Kitajski priigrali prvo teniško olimpijsko odličje sploh, premagali drugopostavljeno špansko navezo Conchita Martinez/Virginia Ruano Pascual s 6:3 in 6:3. Že v soboto sta bron osvojili Argentinki Paola Suarez in Patricia Tarabini, ki sta z enakim izidom ugnali Japonki Šinobu Asagoe in Ai Sugijama.
V prvi odločitvi finalnih nastopov v športni gimnastiki je na olimpijskih igrah v Atenah zlato kolajno na parterju danes presenetljivo osvojil bronast z zadnjega svetovnega prvenstva na tem orodju, Kanadčan Kyle Shewfelt. Kanadski telovadec, sicer odličen akrobat, je za zmago potreboval 9,787 točke. Srebro si je z enako oceno (9,787) pritelovadil kralj letošnjega evropskega prvenstva v Ljubljani, svetovni prvak iz leta 2002 Romun Marian Dragulescu. Dobro je začel tudi bronast iz Sydneyja ter svetovni prvak na tem orodju Bolgar Jordan Jovčev, vendar je ocena 9,775 tudi tokrat zadostovala "le" za bron.
Japonka Mizuki Noguči je na olimpijskih igrah v Atenah osvojila zlato kolajno v maratonu. Šestindvajsetletna Japonka, ki je lani na svetovnem prvenstvu v Parizu osvojila srebro, je tokrat s časom 2:26:20 za 11 sekund prehitela svetovno prvakinjo Kenijko Catherine Ndereba, bron pa si je pritekla Američanka Deena Kastor (2:27:19). Svetovna rekorderka Britanka Paula Radcliffe je odstopila po 36 kilometrih.

Francoska moška sabljaška reprezentanca, sicer srebrna z iger v Sydneyju, je osvojila zlato olimpijsko kolajno v meču, potem ko je v finalnem dvoboju premagala Madžarsko s 27:23. V dvoboju za tretje mesto je bila Nemčija boljša od Rusije s 37:29.
Ko je mlada Romunka Monica Rosu po odličnem prvem skoku in visoki oceni (9,575) z odliko opravila tudi z drugim finalnim nastopom na preskoku (9,737), je bilo jasno, da Rusinja Jelena Zamolodčikova ne bo ubranila naslova iz Sydneyja. Slednja je na koncu pristala na nehvaležnem četrtem mestu. Sedemnajstletna Romunka je z visoko povprečno oceno 9,656 točke v objemu trenerja Octaviana Beluja navdušeno proslavila svojo drugo zlato kolajno na letošnjih olimpijskih igrah v Atenah, prvo je pred dnevi osvojila že z ekipo. Srebro je na preskoku z 9,481 točke osvojila Američanka Annia Hatch, bron pa Rusinja Ana Pavlova (9,475).

Na paradnem orodju legendarnega slovenskega telovadca Mira Cerarja, konju z ročaji, je v olimpijskem finalu z 9,837 točke slavil svetovni prvak iz Anaheima, Kitajec Haibin Teng, ki je nastopil kot zadnji in še sam ni mogel verjeti, da mu je uspelo. Še višjo oceno kot v kvalifikacijah 9,825 točke je za prikazano prejel branilec naslova iz Sydneyja, skoraj 29-letni romunski veteran Marius Urzica, ki pa se je moral tokrat zadovoljiti s srebrom. Športno je priznal poraz in deset let mlajšemu Kitajcu predal žezlo na tem orodju, na katerem je sam dolgo kraljeval. Bronasto kolajno je osvojil Japonec Takehiro Kašima (9,787), ki si je na zadnjem SP v Anaheimu s Tengom razdelil zlato.

Švedski atlet Stefan Holm je osvojil zlato kolajno v skoku v višino. Tridesetletni Šved, sicer svetovni podprvak in četrti z OI v Sydneyju, je preskočil 236 centimetrov in za dva cm ugnal Američana Matta Hemingwayja. Bron je osvojil Čeh Jaroslav Baba, prav tako z 234 centimetri.
Avstralka Chantelle Newberry je osvojila zlato medaljo v skokih v vodo. Sedemindvajsetletna Avstralka je za svoj nastop na 10-metrskem stolpu prejela skupno oceno 590,31. Srebro je pripadlo Kitajki Lao Lishi (576,30), bron pa še eni Avstralki Loudy Tourky (561,66).
V finalni odločitvi telovadk na dvovišinski bradlji je Francozinja Emilie Lepennec po zmagi Kanadčana Kylea Shewfelta na parterju poskrbela za novo veliko presenečenje dneva. Po veliki napaki kraljice tega orodja, olimpijske prvakinje iz Atlante in Sydneyja Rusinje Svetlane Horkine, ki je v svojem edinem olimpijskem finalu padla z orodja in tako na žalosten način sklenila kariero, je namreč 16-letna francoska telovadka z 9,687 točke osvojila zlato odličje. Na drugo in tretjo stopničko sta se povzpeli ameriški telovadki, Terin Humphrey (9,662) in Courtney Kupets (9,637).

Švedski atlet Christian Olsson je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil zlato medaljo v troskoku. Evropski in svetovni prvak, ki je tako po Arneju Ahmannu (1948) in Gustafu Lindbolmu (1912) tretji švedski olimpijski prvak v tej disciplini, je z najboljšim letošnjim izidom 17,79 metra za 24 centimetrov ugnal Romuna Mariana Opreo, še sedem centimetrov več pa je zaostal bronasti Rus Danila Burkenja.
Madžarski atlet Adrian Annus je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil zlato kolajno v metu kladiva. Evropski prvak Annus je z metom 83,19 metra za 28 centimetrov prehitel srebrnega Japonca Kodžija Murofušija, bron pa si je priboril svetovni prvak Belorus Ivan Tihon (79,82).
V zadnji gimnastični odločitvi dneva, finalu na krogih, je zmagal 28-letni lokalni matador Dimostenis Tambakos. Čeprav se je svetovni prvak iz Anaheima (zlato si je razdelil skupaj z Bolgarom Jordanom Jovčevom) na orodje podal kot prvi med vsemi nastopajočimi, sodniki niso skoparili z visokimi ocenami in 9,862 točke - najvišja ocena dne - je bilo dovolj za olimpijsko zmago. Jordan Jovčev ni mogel skriti žalosti ob novem razočaranju dneva in po bronu na parterju tokrat osvojil srebro. Zadnji je nastopil nekdanji "Lord of the rings" Italijan Jury Chechi, sicer petkratni svetovni prvak ter olimpijski zmagovalec iz Atlante, ki je medtem že sklenil kariero in se komaj zadnjo sezono po dolgem premoru vrnil v gimnastiko. Njegova vrnitev pa ni bila zaman, saj je Chechi osvojil bronasto kolajno.
Ameriški atlet Justin Gatlin je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil zlato kolajno v teku na 100 metrov. V kraljevski atletski disciplini je Gatlin postavil najboljši letošnji izid (9,85). Drugo mesto je z novim evropskim rekordom pripadlo Portugalcu Francisu Obikweluju (9,86), še stotinko slabši čas pa je dosegel branilec naslova, Američan Maurice Greene, ki je bil na koncu tretji.

Čilenec Nicolas Massu je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil zlato kolajno v tenisu. Massu, ki je s Fernandom Gonzalezom, ta je že v soboto osvojil bron, bil najboljši že med dvojicami, je v finalu premagal Američana Mardyja Fisha s 6:3, 3:6, 2:6, 6:3 in 6:4.