V zadnji tekmi predtekmovanja so Slovenke s 3:1 (25:23, 25:20, 23:25, 25:19) premagale Finsko, v nedeljskem polfinalu pa bodo njihove nasprotnice Kitajke. V drugem polfinalu se bosta pomerili Nizozemska in ZDA.
Ženski turnir v sedeči odbojki je potekal v enotni skupini s šestimi reprezentancami, od koder so štiri napredovale v polfinale, zadnjima dvema pa preostaja boj za peto mesto. Slovenija je izgubila s Kitajsko, ZDA in Nizozemsko, premagala pa Ukrajino. Enako statistiko so imele Finke, tako da je medsebojna tekma teh dveh reprezentanc odločala o zadnjem, četrtem polfinalistu. Dvoboj je bil izenačen, v prvem nizu so Slovenke nasprotnice strle šele ob koncu, čeprav so zapravile prvo zaključno žogo. V drugem nizu so Slovenke povedle že z 12:9 in 18:15, kasneje pa tekmicam niso dovolile, da bi se približale in so zmagale s 25:20. Podobno izenačena igra je bila tudi v tretjem nizu, do 12:12 je bil izid tesen, nato so Finke povedle. Slovenke so jih ujele na 20. točki, pri 23:23 so poslale žogo v mrežo, njihove tekmice pa so nato izkoristile svojo prvo zaključno žogo in zmanjšale skupni izid na 1:2. Četrti niz so Slovenke začele bolje in povedle, a prednosti spet niso zadržale. Pri zaostanku 14:17 je Anita Goltnik Urnaut dosegla pomembno točko, da so Slovenke obdržale priključek, preobrat pa je sledil pri 17:18. Stvari sta takrat v svoje roke prevzeli Goltnik Urnautova z več zaporednimi točkami ter Saša Kotnik z nekaj odličnimi servisi. Finkam ni pomagala niti minuta odmora, Slovenke so nezadržno nizale točko za točko in slavile s 25:19.
"Kakor smo napovedali, je bila tekma zelo težka, precej nervoze je bilo z ene in druge strani, konec koncev je zmagovalec, to smo zdaj mi, polfinalist in ima možnost za borbo za medalje. Igralke so skoraj pregorele, kljub nekaterim situacijam, ki so tudi del moje napake, pa smo srečno izpeljali. Jutri igramo s Kitajsko. Mislim, da je Kitajska pokazala, da je najmočnejša ekipa, poskušali bomo dobro igrati in se upirati. Če bomo uspešni, bomo, sicer pa se bomo pripravljali za borbo za bronasto medaljo, ki bo zanesljivo proti ZDA," je bil trener odbojkaric Adi Urnaut kljub nekaterim napakam zadovoljen z razpletom polfinala.
Vodstvo slovenske reprezentance je v soboto sporočilo, da je bil protest, ki so ga zaradi nepravilne opreme zmagovalca Avstrijca Tischlerja vložili na petkovi atletski tekmi v suvanju krogle, zavrnjen. To pomeni, da je Janez Hudej ostal na četrtem mestu v kategoriji F54.
David Kuster izpolnil zadane cilje
Olimpijski center v Vouliagmeniju je bilo prizorišče kolesarskih bojev v cestnih preizkušnjah. Edini slovenski kolesar David Kuster si je za cilj pred nastopom zadal uvrstitev v deseterico. Devet krogov po sedem kilometrov so morali prevoziti kolesarji v njegovi kategoriji LC2, na končne rezultate pa bodo morali vsi počakati do ponedeljka. Takrat bo namreč na sporedu še kronometer, ki bo skupaj z današnjo dirko štel za paraolimpijske medalje v cestnem kolesarstvu.
Že po prvem krogu od devetih se je izoblikovala vodilna skupina, v kateri so kolesarili Čeh Jiri Ježek, Španec Roberto Alcaide, Francoz Patrick Ceria in Američan Ron Williams. Ubežniki so hitro povečevali prednost pred glavnino, v kateri je vozil tudi Kuster, tako da so sredi dirke vodili že za pet minut. Kolesarje je na progi, ki je imela tri vzpone, motil močan veter. Iz vodilne skupine je po polovici izpadel francoski tekmovalec. Že na začetku zadnjega kroga je močno pospešil Ježek, tekmeci njegovemu ritmu niso mogli slediti in Čeh se je zmagoslavno pripeljal skozi cilj. Drugi je bil Alcaide, tretji pa Williams. Osamljeni Celia je prikolesaril na četrto mesto, z desetminutno zamudo pa je na cilj prišla tudi glavnina, kjer je v šprintu Kuster osvojil peto mesto, skupno pa je bil tako deveti.
"Sem zadovoljen, cilje sem izpolnil tako kot sem načrtoval, z uvrstitvijo med deset. Dirka je bila zelo težka, ker je močno pihalo," je bil Kuster zadovoljen z doseženim na cestni dirki, svoji močnejši disciplini, čaka pa ga še druga polovica nastopa: "V ponedeljek je še kronometer in oboje skupaj šteje za končno uvrstitev po točkah. Računam nekje na deseto ali enajsto mesto, višje bo zelo težko."
Pirova zmaga golbalistov
Golbalisti so končali svoje nastope z zmago, ki pa jim ne bo pomenila prav veliko. Domača reprezentanca Grčije ne spada med ekipe z vrha, pa tudi boj za enajsto mesto je daleč od tistega, kar so v slovenskem taboru pričakovali pred igrami. Dve zaporedni visoki zmagi, v predtekmovanju s Finsko (8:1) in v bojih za razvrstitev z Grčijo (12:2), sta bili premalo za vidnejše mesto na paraolimpijskem turnirju. Na zadnji tekmi Slovencev se je najbolj izkazal Zlatko Mihajlović s petimi zadetki, štiri je dodal Matej Ledinek, po enega pa Ivan Vinkler in Dejan Pirc.
V polfinalu je Danska visoko z 8:1 premagala ZDA, Švedska pa s 5:3 Kanado. Nedeljski finale bo tako skandinavski, boj za bron pa severnoameriški. V bojih za uvrstitve od petega do osmega mesta je Španija premagala Madžarsko s 4:1, Finska pa Korejo s 5:3, deseto mesto pa je pripadlo Litovcem, ki so s 6:4 premagali Nemčijo.
____________________________________________________
Izidi:
- kolesarstvo, cestna dirka, LC2:
1. Jiri Ježek (Češ) 1:42,04
2. Roberto Alcaide (Špa) 1:42,25
3. Ron Williams (ZDA) 1:43,05
4. Patrick Ceria (Fra) 1:45,40
5. Morten Jahr (Nor) 1:52,39
...
9. David Kuster (Slo) 1:52,39
- sedeča odbojka, ženske, predtekmovanje:
- 5. krog:
Slovenija - Finska 3:1 (25:23, 25:21, 23:25, 25:19)
- golbal, moški:
- za enajsto mesto:
Slovenija - Grčija 12:2