V izjemni odbojkarski predstavi Slovenija s 3:2 ugnala Srbijo

Ljubljana, 23. 06. 2024 20.26 | Posodobljeno pred 4 dnevi

A.V., N.M.
50

Slovenska moška odbojkarska izbrana vrsta je v nabito polnih Stožicah v izjemni odbojkarski predstavi po petih nizih (3:2) premagala neugodno srbsko reprezentanco in s tem postala zmagovalka skupinskega dela Lige narodov. Zaključni turnir bo v Lodžu na Poljskem, kamor varovanci selektorja Gheorgheja Cretuja potujejo kot eni od glavnih favoritov za končno zmago.

Slovenski odbojkarji so si pred zadnjim obračunom skupinskega dela Lige narodov v Stožicah proti Srbiji prizadevali za dva cilja: osnovni cilj je bil s kakršno koli zmago osvojiti 1. mesto na razpredelnici in si s tem zagotoviti nekoliko "lažjega" tekmeca na uvodu zaključnega dela tekmovanja v Lodžu, kjer bodo varovanci selektorja Gheorgheja Cretuja glede na prikazano zagotovo v vlogi enega od glavnih favoritov za končno slavje.

Obenem pa se je z morebitnima zmagama s 3:0 ali 3:1 v nizih odpirala lepa možnost še za vlogo nosilca pri žrebu skupin olimpijskega turnirja v Parizu. Toda kljub izjemnemu vstopu v tekmo pri začetnem udarcu vsestranskega Tončka Šterna, ko je slovenska reprezentanca povedla kar s 7:0 in prepričljivo dobila prvi niz s 25:13, je Srbija že v drugem delu igre pokazala zobe. Morda so se Slovenci po briljantni predstavi v uvodnem nizu podzavestno malce preveč sprostili, kar so Aleksandar Atanasijević, Uroš Kovačević in druščina znali izkoristiti, da so sredi drugega niza prešli v otipljivejše vodstvo s +5 (9:14).

Slovenski odbojkarji so v minulih šestih dneh navdušili z zmagami nad Argentino, Kubo, Italijo in Srbijo. FOTO: Aljoša Kravanja

Ko so srbski reprezentanti začutili, da bi lahko zapretili favorizirani Sloveniji, so nadaljevali z odlični začetnimi udarci in obenem vzpostavili ravnovesje v blok obrambi. A Slovenija se je na krilih izjemnih navijačev uspela vrniti v igro, izenačiti na 22:22, toda niza ji ni uspelo zaključiti z zmago. Srbija je izenačila na 1:1 v podaljšani igri z rezultatom 25:27. Naši odbojkarji so "resetirali" misli in se v tretji niz podali, kot da bi bil uvodni. Ko so ušli na +4 (11:7), je bilo že bolj ali manj jasno, da tokrat ne bodo dovolili presenečenja. Slovenska prednost je rasla iz točke v točko in se ustavila pri izidu 25:14. V naših vrstah je blestel predvsem tercet Tine Urnaut - Tonček Štern - Klemen Čebulj

Ko smo že pomislili, da bodo Srbi tudi v četrtem nizu položili orožje, kar se je do prednosti z 11:9 nekako nakazovali, pa so gostje znova uspeli prevesiti jeziček na tehtnici na svojo stran. S potrpežljivo igro v polju, predvsem pa z dobrim začetnim udarcem so naše srednje blokerje oddaljili od mreže, kar jim je omogočilo kakovostno pripravo na blok obrambo. Do izida 21:22 je kazalo, da bi Slovenija lahko preobrnila potek dogodkov, a Srbija je zdržala pritisk in dobila četrti niz z 22:25.

O zmagovalcu je torej odločal peti, zlati niz, ki ga je z uvodno točko odprl kapetan Urnaut. Moštvi sta se do 7. točke izmenjevali v minimalnem vodstvu, nato pa so varovanci selektorja Igorja Kolakovića ušli na +2 (8:10) in Cretu je bil primoran zahtevati pol minute odmora. Slovenija je uspela prenesti pritisk domačega igrišča in z delnim izidom 4:0 prešla v vodstvo z 12:10. Kot se je izkazalo na koncu, je bilo to dovolj za zasluženo zmago v petem nizu s 15:12. In veliko slavje v Stožicah se je lahko začelo ...

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.55

Hvala za vašo pozornost in lahko noč

22.39

Slovenski odbojkarji še naprej premikajo meje (ne)mogočega!

V zadnjih šestih dneh - od torka do vključno današnjega dne - smo lahko zgolj uživali v igrah naših odbojkarjev, ki še naprej premikajo meje (ne)mogočega in racionalnega v svetovni odbojki. Osvojiti skupinski del Lige narodov je dosežek, ki ga kapetan Tine Urnaut in druščina pred dobrim desetletjem, ko so začeli pisati (ne)ponovljivo športno zgodbo o uspehu, niso upali niti sanjati. Danes pa je to velika realnost, v kateri lahko in moramo uživati. Srečno, fantje, v Lodžu!

22.35

Slovenija zmagovalka skupinskega dela Lige narodov

Z zmago nad srbsko reprezentanco s 3:2 v nizih so si slovenski odbojkarji pred zaključnim turnirjem v Lodžu zagotovili najugodnejši izhodiščni položaj. Neverjeten izkupiček 11 zmag in le enega poraza (Japonska) izbrance selektorja Gheorgheja Cretuja uvršča med glavne favorite za zmago v omenjenem tekmovanju.

22.28

ZMAAAAAAAAAAAAAAGAAAAAAAAAAAAAAAAAAA (3:2)

Slovenski odbojkarji so z odliko opravili svojo nalogo na zadnjem turnirju skupinskega dela Lige narodov v Stožicah. Z zmago proti Srbiji v zlatem, petem nizu (15:12) so osvojili vrh lestvice omenjenega tekmovanja in bodo na zaključnem turnirju v Lodžu na uvodu imeli lažjega tekmeca. Bravo, Slovenija!