Nemčija zanesljivo preko Kameruna, do zmage tudi Brazilija in Kuba

Ljubljana, 28. 08. 2022 19.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J., T.Š., N.M.
10

Tretji tekmovalni dan na SP v odbojki ponuja nove štiri zanimive tekme. Nedeljska matineja je bila rezervirana za dvoboj Kube in Katarja in Kubanci so slavili s 3:1 v nizih. Na drugi tekmi nedeljskega sporeda sta se pomerili neporaženi reprezentanci Brazilije in Japonske. Južnoameričani ostajajo brez poraza, zmagali so s 3:0 v nizih. Na tretji tekmi, tekmi naše skupine D, sta se pomerili reprezentanci Nemčije in Kameruna. Kljub precej izenačenem prvem nizu, so Nemci v nadaljevanju stopili na plin in zmagali 3:0.

Zaključek prvega niza tekme Kuba – Katar

Ljubljanske Stožice sicer gostijo štiri skupine. Poleg slovenske skupine D so v skupini B Brazilija, Kuba, Japonska in Katar, v skupini E Kanada, Kitajska, Italija in Turčija, v F pa Argentina, Egipt, Iran in Nizozemska. V Katovicah se v skupini A merijo Portoriko, Srbija, Tunizija in Ukrajina ter v C Bolgarija, Mehika, Poljska in ZDA. Dvoboji osmine finala bodo v Ljubljani in v poljskih Gliwicah med 3. in 6. septembrom, četrtfinalni obračuni pa 7. in 8. septembra.

Nemčija - Kamerun
Nemčija - Kamerun FOTO: VOYO

24 reprezentanc, ki bodo nastopile na SP v Sloveniji in na Poljskem, čaka zgolj en skupinski del ter nato takoj izločilni boji. Reprezentance so razdeljene v šest skupin, prvouvrščeni ekipi pa neposredno napredujeta v osmino finala. Tam se bo 12 ekipam pridružila še četverica najboljših tretjeuvrščenih izbranih vrst, s čimer je manevrskega prostora za napredovanje sicer veliko, a hkrati slabši nastop v skupinskem delu prinaša težjega tekmeca v lovu na četrtfinale.

Naslov brani Poljska, ki je v zgodovini prvenstev od leta 1949 naprej trikrat slavila naslov. To jo ob eni srebrni medalji uvršča na tretje mesto večne lestvice skupaj z Italijo. Uspešnejši sta Sovjetska zveza s šestimi naslovi in skupno 11 medaljami ter Brazilija s tremi zlatimi in tremi srebrnimi kolajnami. Poleg teh reprezentanc je naslov dvakrat osvojila Češkoslovaška, po enkrat pa sta slavili ZDA in Vzhodna Nemčija.

Vse odigrane tekme svetovnega prvenstva si vedno lahko ogledate na VOYO.

Nedeljski spored odprla Kuba in Katar
Čast uvodnega dvoboja tretjega dne SP v Stožicah je pripadla reprezentancama Kube in Katarja. Kubanci so v prvi tekmi navkljub vodstvu z 2:0 na koncu izgubili proti favorizirani Braziliji (83:2), Katar pa je (pričakovano) morali priznati premoč Japonski (3:0): Dvoboj Katarja in Kube v Stožicah je uvodoma minil v rezultatskem "egalu" saj nobeni izmed reprezentanc vsaj na začetku ni uspelo priti do večje točkovne prednosti. Prvo občutnejšo so imeli Kubanci pri izidu 14:11. V preostanku tega dela je bila prednost ves čas na strani favorizirane reprezentance, ki je uvodni niz dobila s 25:21, a gredo pohvale Katarcem za odličen odpor.

Kuba je uvodni dvoboj izgubila, potem ko je proti Braziliji vodila že z 2:0 v nizih. FOTO: Damjan Žibert

Tudi drugi niz je bil na moč podoben prvemu. Izid je "aktiven", čeravno so v rahli točkovni prednosti ves čas Kubanci, pa se Katarci nikakor niso vnaprej predali in vse do prvega večjega vodstva (17:12), vztrajno dihali za ovratnik favoritom, se spet približali (19:17) in tekmecem nikakor niso dovolili, da se uspava. Končnica tega dela je vnovič pripadla Kubi, ki je bila po vodstvu z 2:0 v nizih na dobri poti do prve zmage na prvenstvu. V tretjem nizu so večji del prevladovali Katarci. Slednji so hitro prišli do zajetne točkovne prednosti, imeli že 18:13, a so se Kubanci približali pri rezultatu 19:18.

Sledila je izenačena končnica, v kateri so več zbranosti zmogli Katarci, ki so dobili prvi niz na tekmovanju, zmanjšali prednost nasprotnikov (1:2) in podaljšali tekmo. Četrti set so veliko bolje povedli Kubanci, ki so se zavedali, da je po izgubljenem nizu vrag odnesel šalo in povedli s 7:3. V nadaljevanju tega niza so se Katarci nekajkrat vrnili na minus dva, toda prav zares zmage v tem nizu, kot tudi končnega uspeha, niso ogrozili in kuba je po osvojeni točki proti Braziliji, sedaj prišla do popolnega izkupička.

Reprezentanca Brazilije je zanesljivo dobila dvoboj z Japonsko.
Reprezentanca Brazilije je zanesljivo dobila dvoboj z Japonsko. FOTO: FIVB

Zanesljiva zmaga Brazilcev
V 1. krogu SP sta zmagali tako Brazilija kot Japonska. Južnoameričani so se kar precej namučili, za zmago proti Kubancem so potrebovali pet nizov (3:2), medtem ko so Japonci gladko opravili svojo nalogo proti Katarju, zmagali so brez izgubljenega niza (3:0). V dvoboju neporaženih reprezentanc Brazilije in Japonske v 2. krogu pa je šlo vse po načrtih kariok.

Japonci tokrat niso bili prav blizu, da bi presenetili Brazilce, še najbolj izenačen je bil dvoboj v uvodnem nizu. Japonci so ga izgubili na minus štiri (25:21), v naslednjih dveh pa so vsakokrat dobili manj točk. Brazilci so bili razigrani, hitro so naredili razliko, ki jo tekmec potem v nadaljevanju ni več uspel ujeti. Drugi niz so dobili za sedem točk (25:18), tretjega pa za devet (25:16). Po statističnih ocenah uradne spletne strani svetovnega prvenstva je bil najboljši igralec tekme Brazilec Yoandi Leal.

Odbojkarska reprezentanca Kameruna
Odbojkarska reprezentanca Kameruna FOTO: volleyballworld

Nemčija upravičila vlogo favorita

Reprezentanci, ki na tem prvenstvu še nista poznali zmage, sta bili zagotovo še posebej motivirani, kar je naredilo dvoboj še bolj zanimiv. Spopad Nemčije in Kameruna se je razumljivo torej začel precej izenačeno. Kamerunci so nato v nadaljevanju tekme povedli za tri točke (13:16), a so nasprotniki hitro spet izenačili. Tudi v nadaljevanju nismo videli prevlade ene ekipe (18:18), čeprav je Nemčija skušala pobegniti, so se nasprotniki vedno približali. Rezultat je bil izenačen tudi na 22. Ko se je že zdelo, da bo Nemčija izkoristila prvo zaključno žogo, so Kamerunci izenačili rezultat na 24. Izenačenost ekip iz otvoritve niza, se je prevesila tudi v zaključek le-tega. Nemčija je nato z odličnim trojnim blokom prišla do 30. točke in zmage v prvem nizu (30:28).

V drugem nizu so Nemci prevzeli pobudo in že na začetku povedli 8:4. Prevlado na igrišču so ohranjali tudi v nadaljevanju (12:5). Zdelo se je, da so Afričani v tem nizu povsem popustili, Nemci so nato povedli že za devet točk (19:10). Brez velikih težav so pripeljali niz do konca, rezultat na tabli je na koncu kazal 25:14. Tretji niz je bil precej podoben prvemu, ekipi sta bili ponovno bolj izenačeni, Kamerunci so držali tempo Nemčije. Ti so sicer kljub vsemu, počasi korakali proti prvi zmagi na prvenstvu (18:12). Tretji niz so na koncu zanesljivo dobili, rezultat je bil 25:19. Največ točk je dosegel Reichert Moritz, 15.