Ljubitelji športa so prišli na svoj račun, ko so se številni navijači zgrnili na prizorišče v središču Ljubljane na Kongresnem trgu, kjer je bil na sporedu veliki sprejem za odbojkarje in ostale športnike, ki so nas navduševali v zadnjem času. V ospredju so bili srebrni odbojkarji, pa tudi kolesarja Primož Roglič in Tadej Pogačar, na svečanem sprejemu so navijači pozdravili tudi dobitnike kolajn s svetovnega prvenstva v kajaku in kanuju. V španskem Seu d'Urgellu je kajakašica Eva Terčelj postala svetovna prvakinja v slalomu, Nejc Žnidarčič pa v spustu. Bron je v slalomu osvojil še Luka Božič. Navijači so najprej na odru pozdravili divjevodaše, nato pa še kolesarja.
Po nedeljskem finalu v Parizu, reprezentanca Srbije je bila boljša s 3:1 v nizih, so slovenski odbojkarji odpotovali v domovino. Na brniškem letališču jih je ponoči okrog poldruge ure zjutraj pričakalo nekaj sto navijačev, na Kongresni trg v središče Ljubljane jih je prišlo nekaj tisoč, iz vseh koncev Slovenije. Srebrni odbojkarji so se v okviru sprejema na Prulskem mostu najprej vkrcali na ladjico, navijači so jih lahko pozdravili že na poti od Šentjakobskega mostu do Tromostovja, kjer so se nato izkrcali in se peš podali do Kongresnega trga, kjer je bil vrhunec dogajanja. Navijači so najbolj težko čakali odbojkarje, ki so jih z gromkim aplavzom pozdravili, po številnih novinarskih pogovorih z odbojkarji, je sledila še slovenska himna, Zdravljica je zadonela iz več tisoč grl.
"Hvala Ljubljana, hvala Slovenija. Vi ste najboljši navijači na svetu. To ste pokazali tako v Stožicah kot Parizu. Vsak od vas si zaslužil srebrno medaljo," je izpostavil popularni Vinko, Dejan Vinčić. "Vidi se, da so Slovenci ponosni na nas. Takšen sprejem je veliko večja nagrada kot vsaka medalja," je dejal Jani Kovačič in nadaljeval: "Za nami so štirje meseci trdih treningov, priprav in tekem, vsaka kaplja znoja je bila vredna za takšen zaključek."
"Na krilih vašega navijanja smo premagali evropske in svetovne prvake, škoda le, da finale ni bil v Stožicah. Prepričan sem, da bi zdaj slavili zlato medaljo. Čeprav nam je bilo po porazu v finalu hudo, zdaj tukaj pred vami spoznavamo, da ima to srebro zlati lesk," pa je dejal kapetan srebrnih fantov Tine Urnaut. Podobno je razmišljal tudi Klemen Čebulj: "Vsi smo si želeli zlate medalje, zato smo bili po finalu precej poklapani. Hitro smo dvignili glave, najprej ponoči, ko smo ob pristanku na Brniku videli, koliko ljudi nas je pričakalo, zdaj ko spoznavamo, kaj smo dosegli in združili Slovenijo, pa je ta medalja praktično že zlata." S sprejemom se je letošnja reprezentančna sezona tudi uradno končala, slovenski reprezentanti bodo od jutri naprej že pod okriljem svojih klubov.
Proslavljanje slovenskega športa bi lahko v prihodnosti postalo tudi institucionalizirano. Olimpijski komite Slovenije je namreč ta teden predlagal, da bi 1. oktober postal državni praznik, dan športa, ki sicer ne bi bil dela prost. O pobudi bo že v torek razpravljal pristojni parlamentarni odbor, še pred tem pa naj bi o njej spregovorili pri predsedniku republike Borutu Pahorju.
Kot so pojasnili na OKS, je bilo prvega oktobra leta 1863 namreč po zgledu istoimenskega telovadnega društva v Pragi v Ljubljani ustanovljeno Športno društvo Sokol, ki je tudi sicer pozneje preraslo v pomembno rodoljubno gibanje. "Naši argumenti za nov državni praznik so povsem vsebinski. Ne zahtevamo prostega dneva in nobenega denarnega nadomestila za prebivalstvo. Prizadevamo si za praznik, zaradi katerega si bo morda še kakšen Slovenec vzel uro časa za enourno organizirano vadbo. Če bo tako, bomo zelo veseli," pobudo pojasnjujejo na OKS.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.