
Na Rumenem morju sta bila dva slovenska nastopa, Vasilij Žbogar je v razredu laser po sedmem mestu ostal na skupno tretjem mestu, sestri Teja in Alja Černe pa sta po diskvalifikaciji v dvosedu 470 na 33. mestu.
Dan je bil za jadralce zelo dolg z zelo malo vetra. Tekmovalce je še dodatno utrudilo čakanje na morebitno drugo regato, ki pa so jo na vseh štirih regatnih poljih preklicali nekaj pred peto uro po lokalnem času.
"Uspelo nam je izpeljati eno regato, medtem ko je za drugi plov veter preveč upadel. Poskusili smo tudi z drugim štartom, vendar je veter padel pod pet vozlov, kar je spodnja meja, da je regata še veljavna. Z doseženim sem zadovoljen, saj sem naredil še en dober rezultat. Vsi jadralci zelo nihajo in to me drži v ospredju. Vesel sem tudi, da je danes pihalo iz druge smeri kot včeraj. Mislim, da bi bilo idealno, če bi veter vsakič pihal od drugod, tako da imamo možnost pridobiti čim več informacij o tem prizorišču," je povedal Žbogar, sedmi v cilju in še vedno absolutno tretji s točko zaostanka za drugouvrščenim Singapurcem Maximilianom Sohom.
Žbogarju novo krmilo, ki si ga je kupil na Kitajskem, ker so mu starega izgubili na letališču, očitno dobro služi, a še vedno goji upanje. "Novo krmilo mi res prinaša srečo, a ker sem na starega zelo navezan, upam, da ga bodo čim prej našli," je dodal varovanec irskega trenerja Trevorja Millarja, preden se je odpravil k počitku, saj je ob prihodu z morja potožil, da ga čudno stiska v prsih in se mu je celo zdelo, da ima nekoliko povišano temperaturo. To bi bilo za šampiona iz Izole sila neugodno, saj ga v sredo čaka tretji zaporedni tekmovalni dan, morebitna resna bolezen pa bi lahko ogrozila tudi nastop na svetovnem prvenstvu, ki bo v Koreji dober teden po predolimpijski regati.
Sestri Černe diskvalificirani
Manj sijajna je bila predstava sester Černe, diskvalificirani zaradi prezgodnjega štarta in posledično potisnjeni v ozadje, na absolutno 33. mesto v konkurenci 37 posadk. Toda Teja Černe se s ponesrečenim plovom ne obremenjuje preveč, saj računa na en odbitek in raje gleda naprej. Zadovoljna z odločitvijo regatnega odbora, da drugi plov prekličejo in ne delajo ničesar na silo, je dejala, da je bila žal ena od osmih "prehitrih", ker si je želela popraviti ponedeljkove slabše starte.
Zaradi tega ni posebej razočarana in bo poskusila napako popraviti v naslednjih dneh. Ostali naši jadralci so imeli prost dan. Aljaž Jadek in Tomaž Čopi, ki resno jemljeta poslanstvo na Kitajskem, sta odmor izkoristila za trening na vodi skupaj z rusko, francosko in irsko posadko, ostali pa so se na odhod na vodo pripravljali do popoldneva, ko je veter dokončno upadel.
Tudi vremenska napoved za sredo ni spodbudna: pet vozlov termičnega vetra z morja proti kopnem in tok, ki ga trenerji slovenskih posadk dnevno skrbno preučujejo, saj jim vzorca še ni uspelo razvozlati. Poleg moških v razredu 470 in Žbogarja bo nastopil tudi Gašper Vinčec, ki ga čaka trenutek resnice. Od poškodbe hrbtne mišice se je namreč udeležil le svetovnega prvenstva v Splitu, po tem pa dolgo ni tekmoval. Na Kitajskem od prihoda redno trenira v telovadnici in na morju, po potrebi hodi na masaže in zatrjuje, da je popolnoma okreval.
Izidi:
Moški:
Laser, 3 regate, 36 tekmovalcev:
1. Evagelos Chemonas (Grč) 5 (1, 1, 3)
2. Maximilian Soh (Sin) 15 (4, 3, 8)
3. Vasilij Žbogar (Slo) 16 (2, 7, 7)
470, 2 regati, 42 posadk
1. Nick Rogers/Joe Glanfield (VBr) 5 (4, 1)
2. Gideon Kliger/Ehud Udi Gal (Izr) 7 (1, 6)
3. Francisco Sanchez/Alejandro Ramos (Špa) 11 (9, 2)
.....
17. Tomaž Čopi/Aljaž Jadek (Slo) 36 (5, 31)
38. Karlo Hmeljak/Luka VEerzel (Slo) 71 (odst., 32)
Ženske:
3 regate, 37 posadk:
1. Juka Jošisako/Noriko Okuma (Jap) 16 (11, 1, 4)
2. Ingrid Petitjean/Nadege Douroux (Fra) 16 (1, 10, 5)
3. Henriette Koch/Lene Sommer (Dan) 20 (8, 5, 7)
....
33. Teja Černe/Alja Černe (Slo) 47 (26, 21, disk.)
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.