
Z dvema zgrešenima streloma in časom 40:31,7 je Francoz za nekaj več kot 32 sekund ugnal Norvežana Larsa Bergerja, tretji pa je bil Rus Sergej Konovalov. Edini slovenski predstavnik Janez Marič je z zaostankom 1:07,3 in dvema zgrešenima streloma osvojil odlično deseto mesto.
Že na štartu je silovito potegnil Norvežan Lars Berger in s sabo popeljal tudi svojega rojaka in prvega favorita Oleja Einarja Bjoerndalna. Kmalu sta si pritekla nekaj metrov prednosti, a sta pred prvim strelskim nastopom nekoliko zmanjšala tempo, tako da se jima je na strelišču istočasno pridružil še Francoz Raphael Poiree. Osmoljenec prvega kroga je bil domači junak Ricco Gross, ki je imel težave z eno od smučk, ki jo je moral kar na progi zamenjati, pri čemer pa je izgubil veliko časa. Na strelišču je najbolje opravil Bjoerndalen, osem sekund za njim pa se je v drugi krog podal še en Norvežan Frode Andresen, Skandinavcema pa sta sledila Rus Sergej Rožkov in Belorus Vladimir Dračev. Poiree je moral enkrat v kazenski krog, enako pa se je primerilo nesrečnemu Grossu, za katerega je bilo sanj o novem odličju hitro konec. Do drugega streljanja si je norveški biatlonski kralj pritekel že 17 sekund prednosti pred najbližjim zasledovalcem Poireejem, po hitrejšem streljanju Poireeja, oba sta opravila brez napake, pa se je razlika znižala na enajst sekund. Za obema najboljšima se je zvrstila falanga nekdanjih rojakov iz Sovjetske zveze, saj so jima po vrsti sledili Belorus Dračev, Rusa Rožkov in Sergej Bačkirov, še en Belorus Oleg Riženkov ter Ukrajinec Oleksander Bilanenko. Najboljši domači predstavnik je bil Sven Fischer na devetem mestu, Andresen pa je nazadoval na 12. mesto.
Na prvi strelski nastop v stoječem položaju sta oba najboljša biatlonca zadnjih let prišla skupaj. Oba sta zgrešila po enkrat in skupaj odtekla še preden so ostali sploh prišli do svojih strelskih mest. Z dobrim tekom se je na tretje mesto prebil Sven Fischer, a je vse spet izgubil z enim zgrešenim strelom. S stoodstotnim streljanjem so se v ospredje prebili Bilanenko, Francoz Vincent Defrasne, Norvežan Halvard Hanevold in srebrni Poljak Tomasz Sikora. Zadnja tekma tega SP pa tokrat ni bila odločena na strelišču, pač pa v teku. Toda dvoboj je proti pričakovanju prepričljivo dobil Poiree, ki si je pred zadnjim streljanjem z neverjetnim tempom nabral kar 25 sekund prednosti, nato pa mirno odstreljal svojih pet strelov ter začel slaviti tretje zlato odličje v Oberhofu. Bjoerndalen, ki je tokrat tekmoval pod vplivom petkove smrti svoje matere, je zgrešil enkrat, kar je izkoristil Bilanenko in ga prehitel na drugem mestu. Očitno pa je bilo nekaj narobe tudi z Olejevimi smučmi, saj so ga v zadnjem kilometru dohiteli še nekateri tekmovalci in ga zrinili z zmagovalnega odra na končno sedmo mesto. Za največje presenečenje je poskrbel Lars Berger, ki je moral odteči kar pet dodatnih krogov, kljub temu pa je osvojil srebro, kar je njegovo prvo odličje na velikih tekmovanjih, s katerimi doslej ni imel nobenih izkušenj. Tudi na najnižjo stopničko se je iz sence nekoliko presenetljivo prebil Konovalov, ki je tako sploh prvič stopil na oder za zmagovalce. Bilanenko je bil na koncu kljub temu, da je edini zadel vseh 20 tarč, šele osmi.
Edini slovenski predstavnik je začel zelo obetajoče in prvo streljanje leže opravil brez napake ter se prebil na 14. mesto. Z odličnim tekom se je nato do drugega strelskega nastopa prebil celo na peto mesto, a je na drugem streljanju znova preveč grešil. Dva kazenska kroga sta ga potisnila na 17. mesto. Za vodilnim Norvežanom pa si je nabral že več kot minuto zaostanka. Toda na tretjem streljanju je bil znova natančen in svoj zaostanek je znižal pod minuto ter se znova prebil na 14. mesto. Še bolje je opravil na zadnjem strelskem nastopu, ko je bil spet zelo natančen in si tako zagotovil mesto na robu najboljše deseterice. "Nimam razlogov za to, da bi bil nezadovoljen s tokratno uvrstitvijo. Tekmovalci, ki smo štartali iz zadnje linije smo bili sicer v malo slabšem položaju, saj se je mehka proga hitro izrabila, tako da so se že do prvega streljanja naredile takšne razlike, da je bilo nemogoče priti do najboljših. Po prvem streljanju sem zelo napadel, ampak prav to me je mogoče stalo tistih dveh zgrešenih strelov. V nadaljevanju je bila proga vse bolj zahtevna, tako da so se lahko na vrh iz ozadja povzpeli le takšni tekaški mojstri kot je neverjetni Berger," je po zadnjem nastopu v Nemčiji dejal najboljši slovenski biatlonec na svetovnem prvenstvu.