Nagrada za najboljšega nogometaša leta po izboru Mednarodne nogometne zveze (Fifa) se po zaslugi Giannija Infantina, novega predsednika krovne organizacije, spet vrača v pogon. Vse od leta 2010 so zlato žogo revije France Football skupaj s Fifo podeljevali kot eno nagrado, a v tej sezoni se nam obetata dve ločeni. Nazadnje, leta 2010, je obe osvojil Lionel Messi, ki si je vse od tedaj s Cristianom Ronaldom razdelil tudi vse naslednje, tako imenovane Fifa zlate žoge. Infantino, pred volitvami na Evropski nogometni zvezi (Uefa) se je namigovalo, da je med najglasnejšimi podporniki novoizvoljenega Aleksandra Čeferina, se je za spremembe zavzel predvsem zaradi oddaljevanja od lika in dela Seppa Blatterja ter Michela Platinija, padlih predsednikov Fife in Uefe. A odločitev o dveh ločenih nagradah ne navdušuje, županja Züricha Corinne Mauch je besna na Infantina, ker je mestu vzel odmevno podelitev. Jasno je namreč, da Fifa v Švici uživa številne ugodnosti, domačini pa te poteze niso pričakovali. "Infantino dobro ve, da je zlata žoga pomembna za Zürich," so sporočili iz štaba županje.
Zlata žoga se torej vrača k svojim koreninam, januarja naslednje leto (datum še ni potrjen) jo bodo podelili v Parizu, potem ko so se pojavljale celo govorice, da bi lahko podelitev odpadla. Že zdaj je jasno, da bodo po petih letih odločali le glasovi novinarjev, tako kot od ustanovitve nagrade leta 1956 do leta 2010, ko je Fifa reviji France Football plačala kar 15 milijonov evrov za pravice. Infantino dogovora ni podaljšal, to pa bojda zaradi tega, ker si želi švicarski pravnik nagrado Fifa World Player povzdigniti na raven najprestižnejših na svetu. Fifa bi lahko oživljeno nagrado letos oziroma naslednje leto podelila v Londonu, vse zato, da bi se otoplili odnosi med Angleško nogometno zvezo (FA) in krovno nogometno organizacijo, ki so močno načeti vse od škandalov, ki so obkrožali dodelitev SP 2018 in SP 2022 Rusiji oziroma Katarju, angleška kandidatura pa je neslavno pogorela. Angleži so bili eni redkih, ki na nedavnih volitvah novega predsednika Uefe niso podprli slovenskega kandidata Čeferina, Infantino pa se je že mudil na pogovorih v Londonu. Vse zato, da bi vedno kritičnim Angležem pokazal, da je v svetovnem nogometu zavel nov veter. Podobno bo poskušal v novi vlogi pri Uefi storiti Čeferin, ki bo seveda v kratkem postal tudi podpredsednik Fife.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.