Nogomet

Zakaj je na Euru manj sodniškega posredovanja in več nogometa?

Praga, 02. 07. 2021 15.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, M.D.
Komentarji
0

Na letošnjem evropskem nogometnem prvenstvu poleg posebnosti, povezanih s številnimi prizorišči in zdravstveno situacijo, izstopa še nekaj, in sicer pomanjkanje kontroverznih sodniških odločitev, izpostavlja francoska tiskovna agencija AFP. Tudi sicer statistika kaže, da sodniki na tem Euru piskajo manj, posledično pa igra bolje teče.

Sodniki na dozdajšnjih 36 tekmah turnirja večinoma niso bili v središču pozornosti. Manj je kontroverznih odločitev, manj je tudi prekrškov in rumenih kartonov, AFP izpostavlja uradne statistike prvenstva. Nogometaši, selektorji in poznavalci se večinsko strinjajo, da je vse to dobro za igro.

"Navdušen sem nad tem, nogomet bi vedno moral biti takšen," je o tem dejal nekdanji češki reprezentant Karel Poborsky. "Kriterij za prekršek se je spremenil, toda tega nihče ne zlorablja. Poleg tega pa se vsi sodniki držijo podobnega kriterija, kar je izjemno koristno."

Sodniki sicer uradno niso dobili navodila, da piskajo manj prekrškov, pojasnjuje vodja sodnikov pri Evropski nogometni zvezi (Uefa) Roberto Rosetti. "Naša naloga je sprejemanje pravih odločitev. Zadovoljni smo, da je manj prekrškov," je dejal nekdanji italijanski sodnik.

Po mnenju belgijske reprezentance bi Portugalci morali biti strožje kaznovani za prekršek nad De Bruynejem.
Po mnenju belgijske reprezentance bi Portugalci morali biti strožje kaznovani za prekršek nad De Bruynejem. FOTO: AP

Manj prekrškov in rumenih kartonov

Povprečno število prekrškov v skupinskem delu se je zmanjšalo s 25,3 leta 2016 na 22,4 na tem turnirju. Rumenih kartonov je letos v povprečju 2,7 na tekmo, kar je 25 odstotkov manj kot pred petimi leti. Koristi imajo tudi gledalci, saj je v povprečju nogometne igre zdaj skoraj 59 minut v primerjavi s 56,5 minute pred petimi leti.

Na prejšnjem Euru je bila prvič uporabljena tehnologija videosodnika VAR, poznavalci pa menijo, da se je uporaba tehnologije zdaj izboljšala. Našlo se je pravo ravnovesje, piše AFP. Kot poudarja Rosetti, je načrt za pravo ravnovesje najmanjše možno število posegov v igro z željo po doseganju največjih možnih pozitivnih učinkov.

A ob omembi tehnologije VAR, pa tudi sodniških odločitev nasploh se bodo mnenja skoraj vedno kresala. Tako je belgijska reprezentanca še vedno jezna, da se videosodnik ni vključil v ocenjevanje prekrška nad Kevinom De Bruynejem na tekmi osmine finala, ko se je zvezdnik na začetku poškodoval nasprotnika. Zato je njegov nastop na današnji tekmi četrtfinala pod vprašajem. "VAR je izjemno pomemben, ko preverja milimetre pri odločitvi o prepovedanem položaju, nato pa čudežno izgine, ko je treba odločiti o namernem prekršku za rdeči karton," je ob tem zapisal belgijski časnik La Derniere Heure. 

Na drugi strani je uporabo tehnologije VAR na Euru pohvalil italijanski branilec Giovanni Di Lorenzo: "Na mednarodni ravni se uporablja manj kot na državni ravni, samo za nejasnosti," je izpostavil Di Lorenzo. "Zdi se mi, da je to bolje, saj ga v Italiji uporabljamo preveč." Prav opozorilo VAR-a sodniku Sergeiu Karasevu poskrbelo za to, da je bila očitna igra z roko branilca Nizozemske Mathijsa De Ligta kaznovana z rdečim kartonom in ne z rumenim, ki mu ga je sodnik pokazal pred pregledom posnetka. 

Sodnik  Karasev na tekmi Nizozemska – Češka ni dolgo pregledoval posnetkov De Ligtove igre z roko.
Sodnik Karasev na tekmi Nizozemska – Češka ni dolgo pregledoval posnetkov De Ligtove igre z roko. FOTO: AP

Bolj sproščena vloga sodnikov

Nekdanji angleški reprezentant Charlton Cole je na Twitterju napisal: "Sojenje na večini tekem (na Euru, op. a.) je bilo odlično. Upam, da se bodo sodniki v Premier ligi naučili uporabljati VAR na enak način, kot ga uporabljajo na Euru." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Na tem prvenstvu je po mnenju nekdanjega angleškega sodnika Marka Halseya pomembna razlika tudi bolj sproščena vloga sodnikov. "Sodniki se smejejo z igralci, ko je treba, pa znajo tudi pokazati svojo avtoriteto," je ocenil za portal caughtoffside.com. "Z igralci so nenehno v stiku in niso preveč uradniški, kar igralci cenijo." Zato so se jim tudi priljubili. "Sem popolnoma za ta trend ... Želel bi si, da bi tudi sodniki v češki ligi tako piskali," je dejal vezist češke reprezentance in član Slavie iz Prage Tomaš Holeš

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.